Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

LÚČNE PORASTY

Lúčne porasty
Slider

Lúčne porasty Správa mestskej zelene ponecháva v okrajových a menej frekventovaných častiach mestských častí. Vyšší trávnatý porast lúčneho charakteru je bohatší na druhovú skladbu, má vyššiu hustotu, je stabilnejší a ľahšie odoláva vplyvom počasia. Hustejší porast viac zacloní dopad slnečných lúčov na pôdu, udrží dlhšie rosu a vlahu, znižuje kapilárne odparovanie vody a poskytuje životný priestor i potravu mnohým drobným živočíchom a užitočnému hmyzu. Takáto plocha pôsobí nielen dekoratívne, ale prispieva aj k ochrane a rozvoju biodiverzity, poskytuje potravu včelám, motýľom, inému hmyzu a drobným živočíchom.
Princíp údržby prirodzených lúčnych porastov v rámci nami spravovanej zelene spočíva v znížení intenzity kosenia na 1-2 kosby ročne, čo prispieva k lepšiemu hospodáreniu s vlahou v poraste, čím sa následne zlepšuje mikroklíma okolia. Zároveň sa týmto spôsobom rozširuje priestor pre hmyz a rôzne drobné živočíchy a vtáctvo. Botanická skladba takéhoto porastu môže byť veľmi rôznorodá a výrazne závislá od lokality. Prevažnú väčšinu tvoria trávy s doplnkom rôznych bylín. Ak je plocha takýmto spôsobom obhospodarovaná dlhšie obdobie, môže sa postupne prirodzene meniť aj skladba bylín práve v prospech bylín oproti trávam.

Jednotlivé lokality s prirodzenými lúčnymi porastmi podľa mestských častí:

(po kliknutí na text sa Vám zobrazí mapa, po kliknutí na stiahnuť, sa stiahne súbor s mapou vo formáte pdf.)

POPIS PRÁCE
Čistiace práce - odstránenie machu z hrobu, vrátane likvidácie odpadu (nakládka odvoz), Odstránenie a čistenie hrobu od náletových drevín - vrátane nakládky a odvozu, Ručné zametanie, Čistenie hrobu vysokotlakovým parným čističom, kvetinová výzdoba (sezónna žardiniéra), sviečka (kahanec)

POPIS PRÁCE
Čistiace práce - odstránenie machu z hrobu, vrátane likvidácie odpadu (nakládka odvoz), Odstránenie a čistenie hrobu od náletových drevín - vrátane nakládky a odvozu, Ručné zametanie, Čistenie hrobu vysokotlakovým parným čističom

POPIS PRÁCE
Čistiace práce - odstránenie machu z hrobu, vrátane likvidácie odpadu (nakládka odvoz), Ručné zametanie, Čistenie hrobu vysokotlakovým parným čističom, kvetinová výzdoba, sviečka (kahanec)