Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

NAPÍSALI O NÁS

V dvoch košických parkoch osadili hmyzie hotely

Dúfame, že okrem hmyzu sa nám podarí prilákať aj iných návštevníkov, či už žaby, jašterice alebo ježkov, povedal Sasák. „Očakávame efekt, že určité druhy hmyzu sa rozhodnú uprednostniť hmyzí domček a nebudú si hľadať úkryt v takých počtoch v blízkych ľudských obydliach,“ povedal s tým, že domčeky umiestnili do voľného priestranstva, ďalej od chodníkov a bytových domov. Chceli tým obmedziť vyrušovanie hmyzu častým pohybom ľudí a tiež zabezpečiť pre lietajúci hmyz voľný priestor na pohyb v okolí hotela.

17. marec 2021

V Košiciach otvorili dva hmyzie hotely. Prilákať chcú tiež ježkov a žaby

Hmyz v nich nájde úkryt i miesto na rozmnožovanie. Správa mestskej zelene (SMsZ) osadila v pondelok v Košiciach dva hmyzie hotely. Slúžiť majú pre drobných živočíchov ako úkryt, ale aj miesto na rozmnožovanie. Umiestnené sú v Mestskom parku pri trvalkových záhonoch neďaleko fontány a v Zuzkinom parku v centrálnej časti. V oboch prípadoch sa nachádzajú ďalej od chodníkov, aby ľudia hmyz nevyrušovali.

15. marec 2021


Poznáme dôvod výrubu 4 stromov na Hlinkovej: Išlo o invázne javorovce, ustúpiť museli aj rekonštrukcii mosta

Invázne dreviny má Správa mestskej zelene v Košiciach zo zákona nariadené postupne likvidovať. Zákon im povinnosť realizovať náhradnú výsadbu neukladá, no aj napriek tomu chcú javorovce nahradiť novými stromami.

5. marec 2021


Mlynský náhon začali vypúšťať. Prečo a ako dlho bude bez vody?

Košičania si v uplynulých dňoch mohli všimnúť, že sa Mlynský náhon začal pomaly vypúšťať. Dôvodom je obnova mostov na Hlinkovej ulici, ktoré Mlynský náhon premosťujú. Rekonštrukcie sa začne už v marci a potrvá do októbra. Informovala o tom košická Správa mestskej zelene (SMsZ) na sociálnej sieti„Ako správca Mlynského náhonu sme obdržali požiadavku od firmy poverenej rekonštrukciou na úplné vypustenie náhonu. 

3. marec 2021


Žiadne kahance a umelé kvety. Košice plánujú prírodný cintorín

Množstvo umelých kvetov a plastových či sklenených kahancov. Tak vyzerá nielen na Dušičky väčšina slovenských cintorínov. Čoraz viac ľudí však hľadá alternatívu k tradičnému pochovávaniu. S úctou k nebohým, ale aj k prírode – i tak sa dá v súčasnosti pochovávať. Ekologický cintorín by mohol vzniknúť o rok aj v Košiciach.

6. september 2020


Krematórium nápor cíti, ale ešte stíha

Situácia s pandémiou koronavírusu sa vyhrocuje, mŕtvych pribúda, nastal by problém, ak by vypadlo košické krematórium, pretože obsluhuje celé východné Slovensko. Na rozdiel od Nitrianskeho okresu, kde je silný nápor na pohrebné služby i tamojšie krematórium a mesto Nitra preto muselo objednať mobilný chladiaci príves pre telá zosnulých, sa Košíc zatiaľ spomínané problémy netýkajú. Medzi sviatkami to uviedla Marta Popríková, riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach.

5. január 2021


Košické pohrebiská majú rok nového správcu, zažehnal najväčšie problémy

Správa mestskej zelene (SMsZ) prebrala verejný cintorín a krematórium do svojej správy v polovici novembra 2019. Na stav oboch pohrebísk sa na konci tohtoročného januára bol pozrieť aj primátor Jaroslav Polaček. Prekvapenie vtedy neskrýval. „Tie priestory sú naozaj v katastrofálnom stave a je na nich vidno, že boli desaťročia neudržiavané. Kancelárie sú plesnivé, hygiena, sanita sú v príšernom stave. Toto všetko prechádza postupne rekonštrukciou, obnovou,“ povedal o krematóriu.

25. október 2020


Mesto vyrúbe 16 pajaseňov žliazkatých. Pre bezpečnosť chodcov a motoristov

Cez víkend nastanú na Šoltésovej ulici v Košiciach dopravné obmedzenia, na ktoré od piatka upozorňuje aj prenosné dopravné značenie. Dôvodom je výrub 16 stromov – pajaseňov žliazkatých, kvôli ktorému bude v sobotu a v nedeľu od 7.00 – 15.00 hod. akákoľvek doprava z tejto lokality v mestskej časti Košice-Juh vylúčená. „Na základe rozhodnutia krízového štábu mesta Košice došlo v uplynulom týždni k odstráneniu staticky narušeného múru na Šoltésovej ulici. Tieto stavebné práce spôsobili aj obnaženie koreňového systému stromov, ktoré tam rástli pri múriku. Po obhliadke na mieste zamestnancami Správy mestskej zelene (SMsZ) a ďalších odborníkov bolo rozhodnuté, že kvôli bezpečnosti okoloidúcich ľudí a motoristov musí dôjsť k ich výrubu,“ uvádza mesto.

17. júl 2020


Lokalitu starého cintorína nad Žriedlovou ulicou zrevitalizujú

Historický evanjelický cintorín nad Žriedlovou ulicou pri Starej sladovni v Košiciach by mal v najbližších mesiacoch prejsť revitalizáciou. Správa mestskej zelene (SMsZ) začne s prácami za 13 000 eur na budúci týždeň. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke s tým, že ide o jednu z aktivít podporujúcich kandidatúru metropoly východu na titul Európske hlavné zelené mesto 2023.

23. jún 2020


Kvetový emblém pri Steel Aréne pripomína významné výročie Košíc

Pri príležitosti 790. výročia prvej písomnej zmienky Košíc vysadila Správa mestskej zelene (SMsZ) na Štúrovej ulici oproti Steel Aréne 2 700 letničiek. Vytvoriť záhon so symbolikou výročia im pôvodne trvalo tri dni, pričom dva z nich strávili úpravou a prípravou terénu, nanášaním zeminy a vytyčovaním záhonu podľa projektu SMsZ.

20. jún 2020


Kým sa jedno kosenie v Košiciach skončí, už sa začína druhé

O kosenie zelene v meste sa prioritne stará Správa mestskej zelene. Obmedzenia pre koronavírus sa dotkli aj tejto aktivity.

24. máj 2020


V Košiciach budú lokality s lúčnym porastom aj tento rok

Správa mestskej zelene ich vybrala po dohode s mestskými časťami. Ako povedala jej riaditeľka Marta Popríková, opäť vytypovali niekoľko lokalít, ktoré budú obhospodarovať ako lúky. Niektoré plochy takto skúšobne vyčlenili už vlani.

18. máj 2020


V Košiciach zbierajú lístie mobilnými kosačkami

Obyvatelia Košíc môžu v týchto dňoch, najmä na sídlisku Západ, vidieť v činnosti mobilné kosačky. V tomto prípade však nejde o kosbu, Správa mestskej zelene (SMsZ) Košice ich po predchádzajúcich skúsenostiach využíva na zber opadaného lístia. Informoval o tom jej riaditeľ Róbert Trtík.

05. november 2018


Sezóna fontán sa končí

KOŠICE. Fontánová sezóna v Košiciach sa blíži ku koncu. Správa mestskej zelene (SMsZ), ktorá má väčšinu fontán vo svojej správe, ich postupne odstavuje.
„Sezónu plánujeme oficiálne ukončiť do konca októbra. Posledná bude vypnutá Spievajúca fontána na Hlavnej ulici,“ hovorí hovorca SMsZ Viliam Štrelinger.
Kto sa pri nej chce ešte odfotiť, zostáva mu posledný týždeň.
Funkčná už nie je ani fontána so znameniami v parku na Hlavnej ulici.
„Ryby, ktoré sú každoročne v tejto fontáne, boli v spolupráci a po konzultácii s rybárskym zväzom presunuté do jazierka v Mestskom parku,“ pokračuje hovorca.

29. október 2018


Poďakovanie za skvelú prácu

Dobrý deň.
Týmto by som rad vyjadril poďakovanie Správe Mestskej Zelene, časť Staré Mesto, konkrétne Ing. Kolibabovej.
Jednalo sa o odfrézovanie masívneho pňa stromu a nasadenie novej dreviny v komplikovaných priestoroch dvora na Grešákovej 8 v Košiciach.
Pani Ing. Kolibabova bola v riešení odstránenia pňa na naozaj komplikovanom mieste veľmi promptná, ústretová a maximálne profesionálna.
Ja, i samotný obyvatelia bloku sme si pochvaľovali, ako rýchlo a efektívne SMSZ Košice vyriešila náš problém.
Frézovacie zariadenie museli zamestnanci SMSZ umiestniť do pozície zúženého a zalomeného priestoru medzi budovy, čo sa podarilo až na niekoľkí krát.
Som tiež maximálne spokojný s pomocou pri výbere novej, vhodnejšej dreviny do tohto priestoru.
Netušil som že vyber je tak rozmanitý i v prípade drevín vhodných pred okna alergikov.
Prajem Vám mnoho takýchto šikovných zamestnancov, aby naše mesto pekne rozkvitalo. ?
Ďakujem
S pozdravom,

Martin Jusko
Account Manager

VESUVIUS CESKA REPUBLIKA a.s.
Průmyslová 715
Třinec
Mob: +420 725 353 086
martin.jusko@vesuvius.com

11. september 2018


Rekonštrukcia Mlynského náhonu

Riešenie nevyhovujúceho stavu Mlynského náhonu v Košiciach bolo predmetom spoločného stretnutia zástupcov Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), zástupcov Magistrátu mesta, Útvaru hlavného architekta a tiež zástupcov občanov a aktivistov združených v iniciatíve Mlynský náhon – Hornád v meste.

20. august 2018


Najstarší strom v meste dostal zdravotnú kúru

Najstarší strom v Košiciach – topoľ biely pred železničnou stanicou – už potreboval ošetrenie ako soľ. Ide o jeden zo šiestich chránených stromov v meste. Odpílili mu staré konáre a vykonali zdravotný rez.
Náročnú prácu prišiel do Košíc vykonať arborista Martin Magyar z Popradu včera skoro ráno, práca mu trvala niekoľko hodín.

14. jún 2018


Osviežovač vzduchu opravili

Poškodený osviežovač vzduchu, ktorý sa minulý týždeň vo štvrtok stal terčom vandalov, je už opäť opravený. Po demontovaní ho odviezli do sídla organizácie, kde ho museli dať do poriadku.

14. jún 2018


Do fontány na košickej Hlavnej sa vrátili ryby

Letná sezóna v Košiciach už môže naplno odštartovať.
Lavičky, vodné osviežovače aj zmrzlina sú v poriadku, no návštevníkom a obyvateľom mesta chýbala jedna drobnosť.
S otázkou, kam sa podeli rybičky z fontány so znameniami, sa už ľudia obracali aj na známeho sprievodcu Milana Kolcuna.
Rybičky sú po zimnom pobyte na univerzite Veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach opäť vo fontáne.
„Červené japonské koi kapry už ľudia vo fontáne určite nájdu. Je ich sedem. Ak ich tam náhodou nevidia, je možné, že sa fontána čistí a sú v kadi niekde pri fontáne,“ vysvetľuje hovorca Správy mestskej zelene Viliam Štrelinger.

14. jún 2018


Na Hlavnej ulici už sú osviežovače vzduchu

Zapojené a odskúšané boli začiatkom júna dva osviežovače vzduchu. Ich prevádzka je denne od 10. do 18. hodiny,“ informoval Viliam Štrelinger, hovorca Správy mestskej zelene.
Prvý rozprašovač je umiestnený ako po minulé roky, na Hlavnej ulici na strane hotela Hilton približne na úrovni Východoslovenskej galérie, druhý bol oproti minulému roku posunutý smerom k bývalému obchodnému domu Tesco, približne na úrovni Hlavnej 93, keďže na pôvodnom mieste je momentálne letná záhrada reštaurácie.

08. jún 2018


Fontány sa prebúdzajú zo zimného spánku

Vodotrysky má v Košiciach v správe Správa mestskej zelene (SMsZ). Jej pracovníci ako prvé spustili tie, ktoré sú na Hlavnej.

27. apríl 2018


Obnovujú park na Drevnom trhu

Park na Drevnom trhu, ktorý nebol dlhé roky obnovený, sa konečne dočká rekonštrukcie.

27. apríl 2018


Vyrúbu vyše tucet stromov v blízkosti Mestského parku

Správa mestskej zelene má v pláne výrub poškodených stromov, zároveň však aj náhradnú výsadbu

24. apríl 2018


Zo živých vianočných stromčekov bude v Košiciach kompost

Kosit bude zbierať všetky stromčeky, umelé po vytriedení zhodnotí.

06. február 2018