Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

NAPÍSALI O NÁS

Pri krematóriu vzniká prírodný cintorín Les spomienok

Pri košickom krematóriu vzniká prírodný cintorín Les spomienok, sprevádzkovať by ho chceli v septembri. Ako povedal hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák, ponúknuť má alternatívu ku klasickým formám pochovávania. Po Zvolene by malo ísť o druhý takýto cintorín na Slovensku. Rozlohu bude mať 512 štvorcových metrov Prírodný cintorín bude situovaný pri rozptylovej lúčke v severozápadnej časti krematória s rozlohou 512 štvorcových metrov. Lokalita bezprostredne susedí s mestskými lesmi.

9. jún 2021


Počas slnečných dní poskytujú nielen osvieženie, ale aj zážitky: Toto je 5 unikátnych košických fontán!

Na Hlavnej ulici v Košiciach to opäť žije! S príchodom uvoľňovania si stovky domácich užívajú krásne počasie v prostredí historického centra. Pohodové chvíle im spríjemňuje 15 unikátnych mestských fontán, ktoré Košičania nájdu takmer na každom rohu. Dôkladne sa o ne starajú zamestnanci Správy mestskej zelene v Košiciach. Život sa do mesta vrátil aj vďaka okrasným kaprom, ktoré okoloidúci obdivujú v ikonickej Fontáne znamení. Neopakovateľný zážitok a atmosféru dotvára jedna z dominánt námestia – Spievajúca fontána. A tí najodvážnejší sa môžu počas júnových slnečných dní schladiť v kontaktnej fontánke na Dominikánskom námestí. 

1. jún 2021


Nechceli Saharu medzi blokmi, siahli po škandinávskom modeli a vysadili nové stromy

Pred viac ako rokom sa začal písať príbeh revitalizácie lokality na Šoltésovej ulici v Košiciach. Na parkovisku pred obytným domom tam dlhé roky stál múr. Na začiatku marca 2020 sa ním zaoberal krízový štáb mesta, bol totiž v katastrofálnom stave, mal narušenú statiku a ohrozoval ľudí aj ich majetok. Mesto konalo rýchlo, o štyri mesiace neskôr bol múr zbúraný a bezprostredne na to vyrúbaných osemnásť stromov. Zostali len parkovacie miesta a prístrešok nad nimi, no začalo sa uvažovať, ako lokalite vrátiť aj zeleň. Výsledok projektu, ktorý pretavil do praxe množstvo inovácií je dnes na svete a obyvatelia či okoloidúci môžu zhodnotiť ako sa podaril.

6. jún 2021


Fontána vynovená z eurofondov sa upchala, voda vytekala do parku

Zrejme ju zahádzali deti. Mestský podnik osadil výstrahu. Neupchávajte trysky, nevhadzujte kamene a štrk. Takýto oznam si niekoľko dní môžu prečítať návštevníci parku na Komenského ulici v Košiciach, situovaného pred Poliklinikou Sever. Pod tabuľou s upozornením vyvierala z potrubia voda. Na štrkovom chodníku sa tvorila veľká mláka a tiahla sa niekoľko metrov.

6. jún 2021


Na chodníku roky stála voda. Vyspádovali ho a vznikla dažďová záhrada

Na sídlisku Ťahanovce vznikla počas uplynulých týždňov prvá dažďová záhrada. Vybudovala ju mestská časť spoločne so Správou mestskej zelene (SMsZ) a Dobrovoľníckym centrom Košického samosprávneho kraja (KSK). Podľa starostu Miloša Ihnáta (nezávislý) bola takáto záhrada riešením, ako sa vysporiadať s chodníkom, kde roky stála dažďová voda.

30. máj 2021


Reportáž o hmyzích hoteloch v relácii LEPORELO na Rádiu Regina

Michaela Valiková moderuje reláciu pre detského poslucháča zameranú na formovanie myslenia a tvorivosti, pohotových detských reakcií a komunikačných schopností. Príspevok o Hmyzom hotely na Ťahanovciach začína od 3 minúty a 50 sekundy.

26. máj 2021


V Komenského parku niekto podpálil strom

Včera niekto podpálil strom v parku na Komenského – Správa mestskej zelene ho musela vyrúbať. Po zásahu hasičov klasifikovala Správa mestskej zelene výrub ako nutný. Strom bol značne poškodený a rástol v blízkosti lavičiek, kvôli čomu ohrozoval bezpečnosť ľudí.

26. máj 2021Koniec lešenárskym rúrkam. Zábradlie parku Drevný trh konečne vymenia

Tri košické Rotary kluby do obnovy parku zainvestovali spolu so Správou mestskej zelene presne pred tromi rokmi, keď prešiel výraznou zmenou.

23. máj 2021


Zvýšenú úmrtnosť zaznamenali aj v Košiciach

Podľa štatistických údajov na Slovensku vlani zomrelo najviac ľudí od Druhej svetovej vojny. Zaujímalo nás preto, či nárast počtu pohrebov a kremácií zaregistrovala aj Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá má na starosti najväčšie pietne miesto na Slovensku – Verejný cintorín v Košiciach a košické krematórium s priľahlým urnovým hájom.

19. máj 2021


V centre Košíc kvitnú tisíce tulipánov, kradnú ich. Miznú aj lavičky od Schustera

Tak ako ožilo mesto po uvoľnení protipandemických opatrení, ožili aj parky na Hlavnej ulici. Vďaka bohatej kvetinovej výsadbe žiaria už z diaľky a len málokto prejde okolo bez fotografie alebo si aspoň poobzerá tulipány či narcisy. O kvetinovú výzdobu sa stará Správa mestskej zelene. To čo vidíme teraz v parkoch sa plánovalo takto pred rokom. Zároveň už dnes projektanti SMsZ presne vedia, ako budú vyzerať záhony na budúcu jar. „Je to preto, aby sa stihol do jesennej výsadby pripraviť rastlinný materiál,“ vysvetľuje jeden z projektantov Marek Tomko.

16. máj 2021


Dielo mesta kultúry Košice 2013. Jedinej multimediálnej fontáne v parku zlyhal mozog

Opravia ju, dostane umelú inteligenciu. Po hrajúcej fontáne na Hlavnej ulici patrí medzi najznámejšie v Košiciach tá v Mestskom parku. Je situovaná blízko železničnej stanice, preto ju poznajú aj ľudia prichádzajúci z iných častí východného Slovenska. Fontána roky pôsobila zanedbane, až do času, keď sa Košice stali Európskym hlavným mestom kultúry 2013. S týmto prestížnym titulom prišli do metropoly východu aj miliónové eurofondy a celý Mestský park vrátane fontány vynovili. Z klasickej sa stala jediná slovenská multimediálna fontána, ktorá v parku tvorí výrazný prvok.

17. máj 2021


Lúčny porast Košice ponechajú, lekári to neodporúčajú

Na jar vlani sa Správa mestskej zelene rozhodla ponechať niektoré zelené plochy v meste ako prirodzený lúčny porast a tak osadila tabuľky na konkrétne lúky. Spôsob údržby ale priniesol odlišné názory obyvateľov. Správa však avizuje, že sa porastom snaží pomôcť biodiverzite aj ľuďom. Lúčny porast však lekári neodporúčajú. Alergiologička hovorí o nedostatočnej údržbe týchto plôch.

13. máj 2021


Chránené ropuchy zelené sa usídlili v mestských fontánach

Aj keď ešte fontány nie sú spustené (až od zajtra) žije to v nich už teraz – predstavujú vhodné podmienky pre kladenie vajíčok žiab. V týchto dňoch už máte možnosť vo fontánach vidieť žubrienky. Ako ich spozorujete a rozpoznáte? Ukáže vám odborníčka. A aj keď je to možno trochu netradičné, žaby v meste si treba vážiť a ochraňovať ich – v lete vďaka nim môžeme mať menej komárov a to je celkom dobrá správa, nie?

30. apríl 2021


V Košiciach na Watsonovej padnú ďalšie desiatky stromov. Ohrozujú ľudí

Obnova stromovej aleje na Watsonovej ulici v Košiciach pokračuje. Podľa Správy mestskej zelene (SMsZ) Košice bola táto lokalita dlhodobo problémová z dôvodu hlásených pádov hrubších konárov, ktoré ohrozovali chodcov aj vozidlá. V prvej etape projektu v roku 2020 vyrúbali 22 topoľov. Náhrada predstavovala výsadbu siedmich javorov poľných, 12 javorov tatárskych a 761 kusov listnatých kríkov, ktoré boli vysadené najmä v časti pred Obchodnou akadémiou Watsonova.

9. apríl 2021


Košice zakvitnú cibuľovými kvetinovými pásmi

K mechanizovanej výsadbe cibuľovín pristúpila Správa mestskej zelene (SMsZ) Košice prvýkrát vlani, kvety v týchto dňoch postupne rozkvitajú. Informoval o tom hovorca SMsZ Peter Sasák s tým, že efekt cibuľových kvetinových pásov v trávnikoch nebude jednorazovou záležitosťou. Ako doplnok k ručne sadeným cibuľovým záhonom v roku 2020 mechanizovane vysadili 198-tisíc cibúľ 13 rôznych odrôd na ploche takmer 2500 štvorcových metrov.

18. apríl 2021


V dvoch košických parkoch osadili hmyzie hotely

Dúfame, že okrem hmyzu sa nám podarí prilákať aj iných návštevníkov, či už žaby, jašterice alebo ježkov, povedal Sasák. „Očakávame efekt, že určité druhy hmyzu sa rozhodnú uprednostniť hmyzí domček a nebudú si hľadať úkryt v takých počtoch v blízkych ľudských obydliach,“ povedal s tým, že domčeky umiestnili do voľného priestranstva, ďalej od chodníkov a bytových domov. Chceli tým obmedziť vyrušovanie hmyzu častým pohybom ľudí a tiež zabezpečiť pre lietajúci hmyz voľný priestor na pohyb v okolí hotela.

17. marec 2021


V Košiciach otvorili dva hmyzie hotely. Prilákať chcú tiež ježkov a žaby

Hmyz v nich nájde úkryt i miesto na rozmnožovanie. Správa mestskej zelene (SMsZ) osadila v pondelok v Košiciach dva hmyzie hotely. Slúžiť majú pre drobných živočíchov ako úkryt, ale aj miesto na rozmnožovanie. Umiestnené sú v Mestskom parku pri trvalkových záhonoch neďaleko fontány a v Zuzkinom parku v centrálnej časti. V oboch prípadoch sa nachádzajú ďalej od chodníkov, aby ľudia hmyz nevyrušovali.

15. marec 2021


Poznáme dôvod výrubu 4 stromov na Hlinkovej: Išlo o invázne javorovce, ustúpiť museli aj rekonštrukcii mosta

Invázne dreviny má Správa mestskej zelene v Košiciach zo zákona nariadené postupne likvidovať. Zákon im povinnosť realizovať náhradnú výsadbu neukladá, no aj napriek tomu chcú javorovce nahradiť novými stromami.

5. marec 2021


Mlynský náhon začali vypúšťať. Prečo a ako dlho bude bez vody?

Košičania si v uplynulých dňoch mohli všimnúť, že sa Mlynský náhon začal pomaly vypúšťať. Dôvodom je obnova mostov na Hlinkovej ulici, ktoré Mlynský náhon premosťujú. Rekonštrukcie sa začne už v marci a potrvá do októbra. Informovala o tom košická Správa mestskej zelene (SMsZ) na sociálnej sieti„Ako správca Mlynského náhonu sme obdržali požiadavku od firmy poverenej rekonštrukciou na úplné vypustenie náhonu. 

3. marec 2021


Žiadne kahance a umelé kvety. Košice plánujú prírodný cintorín

Množstvo umelých kvetov a plastových či sklenených kahancov. Tak vyzerá nielen na Dušičky väčšina slovenských cintorínov. Čoraz viac ľudí však hľadá alternatívu k tradičnému pochovávaniu. S úctou k nebohým, ale aj k prírode – i tak sa dá v súčasnosti pochovávať. Ekologický cintorín by mohol vzniknúť o rok aj v Košiciach.

6. september 2020


Krematórium nápor cíti, ale ešte stíha

Situácia s pandémiou koronavírusu sa vyhrocuje, mŕtvych pribúda, nastal by problém, ak by vypadlo košické krematórium, pretože obsluhuje celé východné Slovensko. Na rozdiel od Nitrianskeho okresu, kde je silný nápor na pohrebné služby i tamojšie krematórium a mesto Nitra preto muselo objednať mobilný chladiaci príves pre telá zosnulých, sa Košíc zatiaľ spomínané problémy netýkajú. Medzi sviatkami to uviedla Marta Popríková, riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach.

5. január 2021


Košické pohrebiská majú rok nového správcu, zažehnal najväčšie problémy

Správa mestskej zelene (SMsZ) prebrala verejný cintorín a krematórium do svojej správy v polovici novembra 2019. Na stav oboch pohrebísk sa na konci tohtoročného januára bol pozrieť aj primátor Jaroslav Polaček. Prekvapenie vtedy neskrýval. „Tie priestory sú naozaj v katastrofálnom stave a je na nich vidno, že boli desaťročia neudržiavané. Kancelárie sú plesnivé, hygiena, sanita sú v príšernom stave. Toto všetko prechádza postupne rekonštrukciou, obnovou,“ povedal o krematóriu.

25. október 2020


Mesto vyrúbe 16 pajaseňov žliazkatých. Pre bezpečnosť chodcov a motoristov

Cez víkend nastanú na Šoltésovej ulici v Košiciach dopravné obmedzenia, na ktoré od piatka upozorňuje aj prenosné dopravné značenie. Dôvodom je výrub 16 stromov – pajaseňov žliazkatých, kvôli ktorému bude v sobotu a v nedeľu od 7.00 – 15.00 hod. akákoľvek doprava z tejto lokality v mestskej časti Košice-Juh vylúčená. „Na základe rozhodnutia krízového štábu mesta Košice došlo v uplynulom týždni k odstráneniu staticky narušeného múru na Šoltésovej ulici. Tieto stavebné práce spôsobili aj obnaženie koreňového systému stromov, ktoré tam rástli pri múriku. Po obhliadke na mieste zamestnancami Správy mestskej zelene (SMsZ) a ďalších odborníkov bolo rozhodnuté, že kvôli bezpečnosti okoloidúcich ľudí a motoristov musí dôjsť k ich výrubu,“ uvádza mesto.

17. júl 2020


Lokalitu starého cintorína nad Žriedlovou ulicou zrevitalizujú

Historický evanjelický cintorín nad Žriedlovou ulicou pri Starej sladovni v Košiciach by mal v najbližších mesiacoch prejsť revitalizáciou. Správa mestskej zelene (SMsZ) začne s prácami za 13 000 eur na budúci týždeň. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke s tým, že ide o jednu z aktivít podporujúcich kandidatúru metropoly východu na titul Európske hlavné zelené mesto 2023.

23. jún 2020


Kvetový emblém pri Steel Aréne pripomína významné výročie Košíc

Pri príležitosti 790. výročia prvej písomnej zmienky Košíc vysadila Správa mestskej zelene (SMsZ) na Štúrovej ulici oproti Steel Aréne 2 700 letničiek. Vytvoriť záhon so symbolikou výročia im pôvodne trvalo tri dni, pričom dva z nich strávili úpravou a prípravou terénu, nanášaním zeminy a vytyčovaním záhonu podľa projektu SMsZ.

20. jún 2020


Kým sa jedno kosenie v Košiciach skončí, už sa začína druhé

O kosenie zelene v meste sa prioritne stará Správa mestskej zelene. Obmedzenia pre koronavírus sa dotkli aj tejto aktivity.

24. máj 2020


V Košiciach budú lokality s lúčnym porastom aj tento rok

Správa mestskej zelene ich vybrala po dohode s mestskými časťami. Ako povedala jej riaditeľka Marta Popríková, opäť vytypovali niekoľko lokalít, ktoré budú obhospodarovať ako lúky. Niektoré plochy takto skúšobne vyčlenili už vlani.

18. máj 2020


V Košiciach zbierajú lístie mobilnými kosačkami

Obyvatelia Košíc môžu v týchto dňoch, najmä na sídlisku Západ, vidieť v činnosti mobilné kosačky. V tomto prípade však nejde o kosbu, Správa mestskej zelene (SMsZ) Košice ich po predchádzajúcich skúsenostiach využíva na zber opadaného lístia. Informoval o tom jej riaditeľ Róbert Trtík.

05. november 2018


Sezóna fontán sa končí

KOŠICE. Fontánová sezóna v Košiciach sa blíži ku koncu. Správa mestskej zelene (SMsZ), ktorá má väčšinu fontán vo svojej správe, ich postupne odstavuje.
„Sezónu plánujeme oficiálne ukončiť do konca októbra. Posledná bude vypnutá Spievajúca fontána na Hlavnej ulici,“ hovorí hovorca SMsZ Viliam Štrelinger.
Kto sa pri nej chce ešte odfotiť, zostáva mu posledný týždeň.
Funkčná už nie je ani fontána so znameniami v parku na Hlavnej ulici.
„Ryby, ktoré sú každoročne v tejto fontáne, boli v spolupráci a po konzultácii s rybárskym zväzom presunuté do jazierka v Mestskom parku,“ pokračuje hovorca.

29. október 2018


Poďakovanie za skvelú prácu

Dobrý deň.
Týmto by som rad vyjadril poďakovanie Správe Mestskej Zelene, časť Staré Mesto, konkrétne Ing. Kolibabovej.
Jednalo sa o odfrézovanie masívneho pňa stromu a nasadenie novej dreviny v komplikovaných priestoroch dvora na Grešákovej 8 v Košiciach.
Pani Ing. Kolibabova bola v riešení odstránenia pňa na naozaj komplikovanom mieste veľmi promptná, ústretová a maximálne profesionálna.
Ja, i samotný obyvatelia bloku sme si pochvaľovali, ako rýchlo a efektívne SMSZ Košice vyriešila náš problém.
Frézovacie zariadenie museli zamestnanci SMSZ umiestniť do pozície zúženého a zalomeného priestoru medzi budovy, čo sa podarilo až na niekoľkí krát.
Som tiež maximálne spokojný s pomocou pri výbere novej, vhodnejšej dreviny do tohto priestoru.
Netušil som že vyber je tak rozmanitý i v prípade drevín vhodných pred okna alergikov.
Prajem Vám mnoho takýchto šikovných zamestnancov, aby naše mesto pekne rozkvitalo. ?
Ďakujem
S pozdravom,

Martin Jusko
Account Manager

VESUVIUS CESKA REPUBLIKA a.s.
Průmyslová 715
Třinec
Mob: +420 725 353 086
martin.jusko@vesuvius.com

11. september 2018


Rekonštrukcia Mlynského náhonu

Riešenie nevyhovujúceho stavu Mlynského náhonu v Košiciach bolo predmetom spoločného stretnutia zástupcov Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), zástupcov Magistrátu mesta, Útvaru hlavného architekta a tiež zástupcov občanov a aktivistov združených v iniciatíve Mlynský náhon – Hornád v meste.

20. august 2018


Najstarší strom v meste dostal zdravotnú kúru

Najstarší strom v Košiciach – topoľ biely pred železničnou stanicou – už potreboval ošetrenie ako soľ. Ide o jeden zo šiestich chránených stromov v meste. Odpílili mu staré konáre a vykonali zdravotný rez.
Náročnú prácu prišiel do Košíc vykonať arborista Martin Magyar z Popradu včera skoro ráno, práca mu trvala niekoľko hodín.

14. jún 2018


Osviežovač vzduchu opravili

Poškodený osviežovač vzduchu, ktorý sa minulý týždeň vo štvrtok stal terčom vandalov, je už opäť opravený. Po demontovaní ho odviezli do sídla organizácie, kde ho museli dať do poriadku.

14. jún 2018


Do fontány na košickej Hlavnej sa vrátili ryby

Letná sezóna v Košiciach už môže naplno odštartovať.
Lavičky, vodné osviežovače aj zmrzlina sú v poriadku, no návštevníkom a obyvateľom mesta chýbala jedna drobnosť.
S otázkou, kam sa podeli rybičky z fontány so znameniami, sa už ľudia obracali aj na známeho sprievodcu Milana Kolcuna.
Rybičky sú po zimnom pobyte na univerzite Veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach opäť vo fontáne.
„Červené japonské koi kapry už ľudia vo fontáne určite nájdu. Je ich sedem. Ak ich tam náhodou nevidia, je možné, že sa fontána čistí a sú v kadi niekde pri fontáne,“ vysvetľuje hovorca Správy mestskej zelene Viliam Štrelinger.

14. jún 2018


Na Hlavnej ulici už sú osviežovače vzduchu

Zapojené a odskúšané boli začiatkom júna dva osviežovače vzduchu. Ich prevádzka je denne od 10. do 18. hodiny,“ informoval Viliam Štrelinger, hovorca Správy mestskej zelene.
Prvý rozprašovač je umiestnený ako po minulé roky, na Hlavnej ulici na strane hotela Hilton približne na úrovni Východoslovenskej galérie, druhý bol oproti minulému roku posunutý smerom k bývalému obchodnému domu Tesco, približne na úrovni Hlavnej 93, keďže na pôvodnom mieste je momentálne letná záhrada reštaurácie.

08. jún 2018


Fontány sa prebúdzajú zo zimného spánku

Vodotrysky má v Košiciach v správe Správa mestskej zelene (SMsZ). Jej pracovníci ako prvé spustili tie, ktoré sú na Hlavnej.

27. apríl 2018


Obnovujú park na Drevnom trhu

Park na Drevnom trhu, ktorý nebol dlhé roky obnovený, sa konečne dočká rekonštrukcie.

27. apríl 2018


Vyrúbu vyše tucet stromov v blízkosti Mestského parku

Správa mestskej zelene má v pláne výrub poškodených stromov, zároveň však aj náhradnú výsadbu

24. apríl 2018


Zo živých vianočných stromčekov bude v Košiciach kompost

Kosit bude zbierať všetky stromčeky, umelé po vytriedení zhodnotí.

06. február 2018