Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

NAPÍSALI O NÁS

Plné parkovisko, rozbité chodníky. Vstup k najväčšiemu slovenskému cintorínu sa zmení

Preplnené parkovisko, zničené chodníky, chýbajúce svetlo, čo sťažuje prístup na cintorín najmä v jesenných a zimných mesiacoch. To sú problémy, s ktorými sa stretávajú návštevníci verejného cintorína v Košiciach, prichádzajúci od Rastislavovej ulice. Vzhľad tohto priestranstva sa má výrazne zmeniť. Mesto Košice a jeho podnik Správa mestskej zelene podnikli viacero krokov, ktoré k tomu povedú. Vstupná časť cintorína by mala prejsť nielen funkčnou zmenou. Riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popríková hovorí, že tento priestor je aktuálne nedostatočne esteticky prepojený s pietnym miestom.

12. októbra 2021


Zaujímavosti Mestského parku v Košiciach približujú nové infotabule

V košickom Mestskom parku pri železničnej stanici pribudlo sedem informačných tabúľ, ktorých cieľom je informovať o zaujímavých a významných miestach v rámci tohto areálu. Osadila ich tam Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach. „Tabule opisujú vznik, históriu, význam a súčasnosť významných bodov v parku. Návštevníci nájdu tabuľu venovanú Korčuliarskemu pavilónu, historickému Kiosku, Altánu, Reštaurácii Park, vodným prvkom v parku, plastikám a samostatná tabuľa je vyčlenená aj pre Plávajúcu fontánu,“ uviedol hovorca SMsZ Peter Sasák

12. októbra 2021


V Košiciach renovujú detské ihriská

Správa mestskej zelene v metropole východu zabezpečuje okrem iného aj renováciu detských ihrísk, ktoré má vo svojej správe. Životnosť ihriska sa pohybuje okolo desiatich rokov, a to najmä kvôli tomu, že väčšina prvkov je vyrobená z dreva. Aktuálne preto osádza nové hracie prvky z nerezovej ocele, čím predlžuje životnosť ihrísk na dvojnásobok. Kým na niektorých sa prvky iba vymenia, iné prejdú komplexnou obnovou.

29. september 2021


Strom z čias dinosaurov aj čierne skládky. V mestských parkoch sa dá objaviť všeličo.

Urbanistická štúdia mestskej zelene, ktorú si Košice dali vypracovať v roku 2013, uvádza, že hoci mesto má pomerne dosť prírodných plôch, má tiež veľký deficit parkov. Situácia sa odvtedy rapídne nezmenila, no i napriek tomu sa nedá tvrdiť, že mesto žiadne parky nemá, práve naopak. Peter Sasák, referent pre styk s verejnosťou Správy mestskej zelene (SMsZ) Košice, uvádza, že mestský podnik ich vo svojej správe eviduje 27. „Ale parkov je na celom území mesta Košice podstatne viac. Tie sa totiž nachádzajú aj na plochách mimo našej správy. Niektoré sú v správe mestských častí, iné spravujú štátne a súkromné organizácie ako nemocnice, školy a rôzne úrady,” uvádza hovorca SMsZ.

11. september 2021


V OBRAZOCH: Plávajúca fontána baví ľudí. Uchváti Košičanov aj návštevníkov

Svetelná šou, projekcie a hudba na želanie. Fontána v košickom Mestskom parku ponúka množstvo špeciálnych efektov. Multimediálnu Plávajúcu fontánu, ktorá je umiestnená v Mestskom parku môžu Košičanom závidieť všetky mestá na Slovensku. Okrem vodných a svetelných efektov dokáže táto fontána omnoho viac. Najväčším lákadlom pre domácich aj návštevníkov je osvetlenie s plynulým prechodom farieb a najmä vodná stena, na ktorú sa dá premietať.

23. august 2021


Na Verejnom cintoríne sa odstraňujú škody. Otvoria ho najneskôr vo štvrtok ráno

18. august 2021


Verejný cintorín v Košiciach pre kalamitu zatvorili

Verejný cintorín v Košiciach z dôvodu kalamitnej situácie pre verejnosť zatvorili. Za Správu mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach to potvrdil Peter Sasák s tým, že búrka v noci z pondelka (16. 8.) na utorok poškodila viacero stromov v rámci mesta. Odhaduje, že následky budú odstraňovať dva týždne. „Na cintoríne došlo k poškodeniu stromov, sú tu popadané konáre, rozfúkané ozdoby aj kahance z hrobov. Niektoré konáre sú nalomené nad chodníkmi, práve ich pomocou plošiny odstraňujeme. K uzávere došlo z bezpečnostných dôvodov,“ povedal.

17. august 2021


Košicami sa prehnala silná búrka. Vyvracala stromy a poškodzovala strechy

Najsilnejšia búrka leta v roku 2021 sa prehnala v utorok Košicami. Škody sa stále počítajú. Búrka poškodila autá, strechy a vyvracala a lámala stromy. Pre kalamitnú situáciu a zaistenie bezpečnosti návštevníkov sa musel uzavrieť aj Košický cintorín. Viac sa dozviete v reportáži Veroniky Krempaskej, ktorá začína v 4 minúte a 30 sekunde.

17. august 2021


Košičanov trápi neviditeľný hmyz. Napáda stromy, ľudí bodá a cicia im krv

V centre Košíc a v mestských častiach sa v posledných dňoch ľudia sťažovali na nepríjemný hmyz, ktorý je značne premnožený a zachytáva sa napríklad na oblečení, kvetoch či sadeniciach. „Stretol som sa s tým osobne v centre mesta. Štípe to dosť silno, prirovnal by som to ku komárovi alebo ovadovi,“ napísal nám čitateľ z okolia Košíc. Podobné skúsenosti opisujú napríklad obyvatelia Furče či sídliska Nad jazerom. O identifikáciu rozšíreného hmyzu sme požiadali niekoľko odborníkov na hmyz aj odborníkov zo Správy mestskej zelene v Košiciach. Z mestského podniku nám potvrdili, že ide o sietničku platanovú, druh bzdochy. Je to invázny druh, ktorý sa v Európe od svojho prvého objavenia v roku 1960 veľmi rýchlo rozširuje.

12. august 2021


Plávajúcu fontánu v Košiciach bude riadiť umelá inteligencia

Plávajúca fontána v košickom Mestskom parku prechádza obnovou. Vrátiť jej chcú všetky vymoženosti a funkcie, čím sa snažia využiť jej potenciál. Podľa Správy mestskej zelene (SMsZ) sa stane prvou fontánou na Slovensku, ktorá bude riadená umelou inteligenciou. Dopomohli k tomu mladí programátori z Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Pre TASR to za SMsZ povedal Peter Sasák. K tejto multimediálnej fontáne patrí aj osvetlenie s plynulým prechodom farieb a vodná stena, na ktorú je možné premietať. Jej vymoženosti však boli od jej uvedenia do prevádzky v roku 2013 využívané hlavne počas významných podujatí. „Fontána síce patrila neodmysliteľne k Bielej noci aj Imagináciám, ale po väčšinu roka fungovala v režime bežnej fontány,“ spresnil s tým, že za osem rokov prevádzky sa stala jej pôvodná riadiaca elektronika technicky aj morálne zastaranou a jej oprava a modernizácia bola nutná.

11. august 2021


Kvety v Košiciach zázračne miznú

Krásy kvetinovej výzdoby v Košiciach oceňujú nielen domáci a turisti, upútali aj zlodejov. Ročne miznú stovky rastlín, ktoré sa snažíme v čo najkratšej dobe nahradiť. Viac sa o téme dozviete z reportáže Televízie Markíza. Reportáž odvysielaná v Televíznych novinách o krádežiach kvetov začína od 47 minúty a 15 sekundy.

2. august 2021


Horúčavy ničia v Košiciach stromy, páli ich odraz od skiel či áut

Mimoriadne teplé leto si stromy v košických uliciach, dá sa povedať, neužívajú. Ich prínos je nenahraditeľný, ochladzujú a zvlhčujú okolie, pohlcujú oxid uhličitý, zachytávajú prach a poskytujú tieň. No kým jar, ktorá bola tento rok bohatá na zrážky, stromom prospela, aktuálne horúčavy sú pre ne náročné. S výsadbou stromov sa tohto roku skončilo len pred pár týždňami. Aktuálne sa sadiť nemôže, keďže stromy nie sú v období rastového pokoja. „Najvhodnejšie obdobie na výsadbu v našich zemepisných šírkach sa začína spravidla v októbri a trvá podľa počasia do konca apríla až mája,“ vysvetľuje Peter Sasák, referent pre styk s verejnosťou Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ).

1. august 2021


Plánuje sa rekonštrukcia fontány na Luníku I

Fontána na Luníku I je už dlhé roky nefunkčná. Po rokoch sa spája Mestská časť Západ, Správa mestskej zelene a ochrancovia prírody, aby ju spojazdnili. Prítomnosť chránených ropúch zelených nás núti k väčšej opatrnosti a v spolupráci s ochranármi a odborníkmi sa snažíme o zachovanie existujúcej kolónie. Viac sa o plánovanej rekonštrukcii sa dozviete z príspevku redaktorky Barbory Krempaskej. Reportáž o fontáne začína v 46 minúte.

13. júl 2021


Invázne rastliny na Slovensku

Invázne rastliny postupne vytláčajú domáce druhy a v niektorých lokalitách ich stihli aj vyhubiť. V meste poškodzujú infraštruktúru a vytvárajú monokultúry. Viac sa o téme dozviete z rozhovoru redaktorky Martiny Genčúrovej s Petrom Sasákom zo Správy mestskej zelene. Príspevok o inváznych rastlinách začína od 21 minúty.

13. júl 2021


Košičania jasajú: Supermoderná fontána im zahrá pesničku aj premietne film!

V metropole východu pribudol unikát. Vynovená a neuveriteľne zmodernizovaná Plávajúca fontána sa v historickom Mestskom parku v Košiciach čoskoro dočká spustenia v plnej prevádzke. V jej jadre sa už teraz ukrýva umelá inteligencia, ktorá bude sama schopná regulovať chod fontány a prispôsobovať sa vonkajším podmienkam, ako aj želaniam a preferenciám návštevníkov. Na vodnej clone dokáže premietať videoprojekcie aj filmy. Domáci z harmonického spojenia vody, hudby a obrazu ostávajú bez slov. Za modernizáciou Plávajúcej fontány stoja študenti Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

12. júl 2021


Vladimírovi opäť skrížili cestu srnky, tú zmenu nemohol prehliadnuť: Aha, kto pribudol na cintoríne v Košiciach!

Na cintoríne sú ako doma! V areáli miesta odpočinku v metropole východu evidujú srnky od roku 1995. Tento rok však priniesol milé prekvapenie. Zdá sa, že pre miestnych sú srnky už neoddeliteľnou súčasťou miesta posledného odpočinku ich blízkych. „Od Košičanov máme za tie roky na ich prítomnosť samé pozitívne reakcie,“ uviedla pre Nový Čas v marci riaditeľka Správy mestskej zelene Košice Marta Popríková. Stret so srnkami opísala redakcii aj čitateľka Mária (60) a o video priamo z miesta sa zase postaral čitateľ Vladimír. Keď mu cestu skrížili tentoraz, čakalo ho milé prekvapenie. „Srnky na košickom Verejnom cintoríne majú mladé. Filmované ráno v nedeľu 27. júna,“ uvádza Vladimír, ktorý zachytil nové prírastky opäť vo videu.

9. júl 2021


Z ihrísk kradnú schodíky i rebríky. Na pokoji nenechajú ani preliezačky

Detské ihriská v Košiciach majú pod palcom jednak mestské časti, ale aj Správa mestskej zelene. Tá sa v celom meste stará o takmer dve stovky detských ihrísk, v siedmich mestských častiach. Je potrebné ich kosiť, starať sa o piesok a mobiliár, ktorý okrem hracích a cvičebných prvkov zahŕňa aj lavičky a smetné koše. Ihriská boli počas prvej vlny pandémie zatvorené, počas druhej zas bola zväčša zima a až tak využívané deťmi neboli. V uplynulých mesiacoch prebehla ich komplexná kontrola a posudzoval sa stav.

5. júl 2021


Pre poruchu na senzoroch Gajdovka na Aničke netiekla. Ľudia po nich často búchajú

Košičania, ktorí si začiatkom týždňa chceli nabrať vodu z obľúbenej Gajdovky na Aničke, mali smolu. Prameň bol pre nefunkčnosť stojana na čerpanie minerálnej vody na niekoľko dní odstavený. Podľa Petra Sasáka, referenta pre styk z verejnosťou Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach, ktorá prameň spravuje, bol problém zahlásený pracovníkom vlastnej ochrany v nedeľu. Zamestnanci SMsZ na miesto prišli na druhý deň. „Zistili, že porucha nastala na senzoroch výdaja vody. Voda sa z prameňa čerpá iba pri pokyne spínača na otvorenie ventilu, preto sa nedala načerpať,” konkretizoval Sasák.

4. júl 2021


Kvetinová výzdoba Košíc bola hlavnou témou relácie Regina na Dvojke

Pozrite si záznam relácie, kde boli hosťami riaditeľka Správy mestskej zelene, Ing. Marta Popríková a Milan Kolcun. Regina – Televízny videoarchív – RTVS.sk

21. jún 2021


Košičania sa sťažovali na vysokú trávu pri stromoch. Je to zámer.

Kosačky poškodzovali kôru, stromy vysychali. Jar bohatá na zrážky podporila rýchly rast trávy v meste. V Košiciach sa aktuálne už takmer na celom území mesta kosí druhýkrát. Správa mestskej zelene (SMsZ) však tento rok pristúpila k drobným zmenám pri spôsobe kosenia. Košičania si všimli, že sa prestalo kosiť okolo kmeňov mladých stromov. Niektorí to vyhodnotili ako nedokončenú robotu a sťažovali sa. Peter Sasák, referent pre styk s verejnosťou SMsZ vysvetľuje, že to nie je lajdáckosť, ale zámer. „Okolo mladých stromov s priemerom kmeňa menším ako 20 centimetrov sa pri kosení ponecháva nepokosený kruh trávy s priemerom približne 80 centimetrov. Od tejto malej zmeny očakávame viditeľné zlepšenie zdravotného stavu stromov.“

19. jún 2021


Pri krematóriu vzniká prírodný cintorín Les spomienok

Pri košickom krematóriu vzniká prírodný cintorín Les spomienok, sprevádzkovať by ho chceli v septembri. Ako povedal hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák, ponúknuť má alternatívu ku klasickým formám pochovávania. Po Zvolene by malo ísť o druhý takýto cintorín na Slovensku. Rozlohu bude mať 512 štvorcových metrov Prírodný cintorín bude situovaný pri rozptylovej lúčke v severozápadnej časti krematória s rozlohou 512 štvorcových metrov. Lokalita bezprostredne susedí s mestskými lesmi.

9. jún 2021


Počas slnečných dní poskytujú nielen osvieženie, ale aj zážitky: Toto je 5 unikátnych košických fontán!

Na Hlavnej ulici v Košiciach to opäť žije! S príchodom uvoľňovania si stovky domácich užívajú krásne počasie v prostredí historického centra. Pohodové chvíle im spríjemňuje 15 unikátnych mestských fontán, ktoré Košičania nájdu takmer na každom rohu. Dôkladne sa o ne starajú zamestnanci Správy mestskej zelene v Košiciach. Život sa do mesta vrátil aj vďaka okrasným kaprom, ktoré okoloidúci obdivujú v ikonickej Fontáne znamení. Neopakovateľný zážitok a atmosféru dotvára jedna z dominánt námestia – Spievajúca fontána. A tí najodvážnejší sa môžu počas júnových slnečných dní schladiť v kontaktnej fontánke na Dominikánskom námestí. 

1. jún 2021


Nechceli Saharu medzi blokmi, siahli po škandinávskom modeli a vysadili nové stromy

Pred viac ako rokom sa začal písať príbeh revitalizácie lokality na Šoltésovej ulici v Košiciach. Na parkovisku pred obytným domom tam dlhé roky stál múr. Na začiatku marca 2020 sa ním zaoberal krízový štáb mesta, bol totiž v katastrofálnom stave, mal narušenú statiku a ohrozoval ľudí aj ich majetok. Mesto konalo rýchlo, o štyri mesiace neskôr bol múr zbúraný a bezprostredne na to vyrúbaných osemnásť stromov. Zostali len parkovacie miesta a prístrešok nad nimi, no začalo sa uvažovať, ako lokalite vrátiť aj zeleň. Výsledok projektu, ktorý pretavil do praxe množstvo inovácií je dnes na svete a obyvatelia či okoloidúci môžu zhodnotiť ako sa podaril.

6. jún 2021


Fontána vynovená z eurofondov sa upchala, voda vytekala do parku

Zrejme ju zahádzali deti. Mestský podnik osadil výstrahu. Neupchávajte trysky, nevhadzujte kamene a štrk. Takýto oznam si niekoľko dní môžu prečítať návštevníci parku na Komenského ulici v Košiciach, situovaného pred Poliklinikou Sever. Pod tabuľou s upozornením vyvierala z potrubia voda. Na štrkovom chodníku sa tvorila veľká mláka a tiahla sa niekoľko metrov.

6. jún 2021


Na chodníku roky stála voda. Vyspádovali ho a vznikla dažďová záhrada

Na sídlisku Ťahanovce vznikla počas uplynulých týždňov prvá dažďová záhrada. Vybudovala ju mestská časť spoločne so Správou mestskej zelene (SMsZ) a Dobrovoľníckym centrom Košického samosprávneho kraja (KSK). Podľa starostu Miloša Ihnáta (nezávislý) bola takáto záhrada riešením, ako sa vysporiadať s chodníkom, kde roky stála dažďová voda.

30. máj 2021


Reportáž o hmyzích hoteloch v relácii LEPORELO na Rádiu Regina

Michaela Valiková moderuje reláciu pre detského poslucháča zameranú na formovanie myslenia a tvorivosti, pohotových detských reakcií a komunikačných schopností. Príspevok o Hmyzom hotely na Ťahanovciach začína od 3 minúty a 50 sekundy.

26. máj 2021


V Komenského parku niekto podpálil strom

Včera niekto podpálil strom v parku na Komenského – Správa mestskej zelene ho musela vyrúbať. Po zásahu hasičov klasifikovala Správa mestskej zelene výrub ako nutný. Strom bol značne poškodený a rástol v blízkosti lavičiek, kvôli čomu ohrozoval bezpečnosť ľudí.

26. máj 2021Koniec lešenárskym rúrkam. Zábradlie parku Drevný trh konečne vymenia

Tri košické Rotary kluby do obnovy parku zainvestovali spolu so Správou mestskej zelene presne pred tromi rokmi, keď prešiel výraznou zmenou.

23. máj 2021


Zvýšenú úmrtnosť zaznamenali aj v Košiciach

Podľa štatistických údajov na Slovensku vlani zomrelo najviac ľudí od Druhej svetovej vojny. Zaujímalo nás preto, či nárast počtu pohrebov a kremácií zaregistrovala aj Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá má na starosti najväčšie pietne miesto na Slovensku – Verejný cintorín v Košiciach a košické krematórium s priľahlým urnovým hájom.

19. máj 2021


V centre Košíc kvitnú tisíce tulipánov, kradnú ich. Miznú aj lavičky od Schustera

Tak ako ožilo mesto po uvoľnení protipandemických opatrení, ožili aj parky na Hlavnej ulici. Vďaka bohatej kvetinovej výsadbe žiaria už z diaľky a len málokto prejde okolo bez fotografie alebo si aspoň poobzerá tulipány či narcisy. O kvetinovú výzdobu sa stará Správa mestskej zelene. To čo vidíme teraz v parkoch sa plánovalo takto pred rokom. Zároveň už dnes projektanti SMsZ presne vedia, ako budú vyzerať záhony na budúcu jar. „Je to preto, aby sa stihol do jesennej výsadby pripraviť rastlinný materiál,“ vysvetľuje jeden z projektantov Marek Tomko.

16. máj 2021


Dielo mesta kultúry Košice 2013. Jedinej multimediálnej fontáne v parku zlyhal mozog

Opravia ju, dostane umelú inteligenciu. Po hrajúcej fontáne na Hlavnej ulici patrí medzi najznámejšie v Košiciach tá v Mestskom parku. Je situovaná blízko železničnej stanice, preto ju poznajú aj ľudia prichádzajúci z iných častí východného Slovenska. Fontána roky pôsobila zanedbane, až do času, keď sa Košice stali Európskym hlavným mestom kultúry 2013. S týmto prestížnym titulom prišli do metropoly východu aj miliónové eurofondy a celý Mestský park vrátane fontány vynovili. Z klasickej sa stala jediná slovenská multimediálna fontána, ktorá v parku tvorí výrazný prvok.

17. máj 2021


Lúčny porast Košice ponechajú, lekári to neodporúčajú

Na jar vlani sa Správa mestskej zelene rozhodla ponechať niektoré zelené plochy v meste ako prirodzený lúčny porast a tak osadila tabuľky na konkrétne lúky. Spôsob údržby ale priniesol odlišné názory obyvateľov. Správa však avizuje, že sa porastom snaží pomôcť biodiverzite aj ľuďom. Lúčny porast však lekári neodporúčajú. Alergiologička hovorí o nedostatočnej údržbe týchto plôch.

13. máj 2021


Chránené ropuchy zelené sa usídlili v mestských fontánach

Aj keď ešte fontány nie sú spustené (až od zajtra) žije to v nich už teraz – predstavujú vhodné podmienky pre kladenie vajíčok žiab. V týchto dňoch už máte možnosť vo fontánach vidieť žubrienky. Ako ich spozorujete a rozpoznáte? Ukáže vám odborníčka. A aj keď je to možno trochu netradičné, žaby v meste si treba vážiť a ochraňovať ich – v lete vďaka nim môžeme mať menej komárov a to je celkom dobrá správa, nie?

30. apríl 2021


V Košiciach na Watsonovej padnú ďalšie desiatky stromov. Ohrozujú ľudí

Obnova stromovej aleje na Watsonovej ulici v Košiciach pokračuje. Podľa Správy mestskej zelene (SMsZ) Košice bola táto lokalita dlhodobo problémová z dôvodu hlásených pádov hrubších konárov, ktoré ohrozovali chodcov aj vozidlá. V prvej etape projektu v roku 2020 vyrúbali 22 topoľov. Náhrada predstavovala výsadbu siedmich javorov poľných, 12 javorov tatárskych a 761 kusov listnatých kríkov, ktoré boli vysadené najmä v časti pred Obchodnou akadémiou Watsonova.

9. apríl 2021


Košice zakvitnú cibuľovými kvetinovými pásmi

K mechanizovanej výsadbe cibuľovín pristúpila Správa mestskej zelene (SMsZ) Košice prvýkrát vlani, kvety v týchto dňoch postupne rozkvitajú. Informoval o tom hovorca SMsZ Peter Sasák s tým, že efekt cibuľových kvetinových pásov v trávnikoch nebude jednorazovou záležitosťou. Ako doplnok k ručne sadeným cibuľovým záhonom v roku 2020 mechanizovane vysadili 198-tisíc cibúľ 13 rôznych odrôd na ploche takmer 2500 štvorcových metrov.

18. apríl 2021


V dvoch košických parkoch osadili hmyzie hotely

Dúfame, že okrem hmyzu sa nám podarí prilákať aj iných návštevníkov, či už žaby, jašterice alebo ježkov, povedal Sasák. „Očakávame efekt, že určité druhy hmyzu sa rozhodnú uprednostniť hmyzí domček a nebudú si hľadať úkryt v takých počtoch v blízkych ľudských obydliach,“ povedal s tým, že domčeky umiestnili do voľného priestranstva, ďalej od chodníkov a bytových domov. Chceli tým obmedziť vyrušovanie hmyzu častým pohybom ľudí a tiež zabezpečiť pre lietajúci hmyz voľný priestor na pohyb v okolí hotela.

17. marec 2021


V Košiciach otvorili dva hmyzie hotely. Prilákať chcú tiež ježkov a žaby

Hmyz v nich nájde úkryt i miesto na rozmnožovanie. Správa mestskej zelene (SMsZ) osadila v pondelok v Košiciach dva hmyzie hotely. Slúžiť majú pre drobných živočíchov ako úkryt, ale aj miesto na rozmnožovanie. Umiestnené sú v Mestskom parku pri trvalkových záhonoch neďaleko fontány a v Zuzkinom parku v centrálnej časti. V oboch prípadoch sa nachádzajú ďalej od chodníkov, aby ľudia hmyz nevyrušovali.

15. marec 2021


Poznáme dôvod výrubu 4 stromov na Hlinkovej: Išlo o invázne javorovce, ustúpiť museli aj rekonštrukcii mosta

Invázne dreviny má Správa mestskej zelene v Košiciach zo zákona nariadené postupne likvidovať. Zákon im povinnosť realizovať náhradnú výsadbu neukladá, no aj napriek tomu chcú javorovce nahradiť novými stromami.

5. marec 2021


Mlynský náhon začali vypúšťať. Prečo a ako dlho bude bez vody?

Košičania si v uplynulých dňoch mohli všimnúť, že sa Mlynský náhon začal pomaly vypúšťať. Dôvodom je obnova mostov na Hlinkovej ulici, ktoré Mlynský náhon premosťujú. Rekonštrukcie sa začne už v marci a potrvá do októbra. Informovala o tom košická Správa mestskej zelene (SMsZ) na sociálnej sieti„Ako správca Mlynského náhonu sme obdržali požiadavku od firmy poverenej rekonštrukciou na úplné vypustenie náhonu. 

3. marec 2021


Žiadne kahance a umelé kvety. Košice plánujú prírodný cintorín

Množstvo umelých kvetov a plastových či sklenených kahancov. Tak vyzerá nielen na Dušičky väčšina slovenských cintorínov. Čoraz viac ľudí však hľadá alternatívu k tradičnému pochovávaniu. S úctou k nebohým, ale aj k prírode – i tak sa dá v súčasnosti pochovávať. Ekologický cintorín by mohol vzniknúť o rok aj v Košiciach.

6. september 2020


Krematórium nápor cíti, ale ešte stíha

Situácia s pandémiou koronavírusu sa vyhrocuje, mŕtvych pribúda, nastal by problém, ak by vypadlo košické krematórium, pretože obsluhuje celé východné Slovensko. Na rozdiel od Nitrianskeho okresu, kde je silný nápor na pohrebné služby i tamojšie krematórium a mesto Nitra preto muselo objednať mobilný chladiaci príves pre telá zosnulých, sa Košíc zatiaľ spomínané problémy netýkajú. Medzi sviatkami to uviedla Marta Popríková, riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach.

5. január 2021


Košické pohrebiská majú rok nového správcu, zažehnal najväčšie problémy

Správa mestskej zelene (SMsZ) prebrala verejný cintorín a krematórium do svojej správy v polovici novembra 2019. Na stav oboch pohrebísk sa na konci tohtoročného januára bol pozrieť aj primátor Jaroslav Polaček. Prekvapenie vtedy neskrýval. „Tie priestory sú naozaj v katastrofálnom stave a je na nich vidno, že boli desaťročia neudržiavané. Kancelárie sú plesnivé, hygiena, sanita sú v príšernom stave. Toto všetko prechádza postupne rekonštrukciou, obnovou,“ povedal o krematóriu.

25. október 2020


Mesto vyrúbe 16 pajaseňov žliazkatých. Pre bezpečnosť chodcov a motoristov

Cez víkend nastanú na Šoltésovej ulici v Košiciach dopravné obmedzenia, na ktoré od piatka upozorňuje aj prenosné dopravné značenie. Dôvodom je výrub 16 stromov – pajaseňov žliazkatých, kvôli ktorému bude v sobotu a v nedeľu od 7.00 – 15.00 hod. akákoľvek doprava z tejto lokality v mestskej časti Košice-Juh vylúčená. „Na základe rozhodnutia krízového štábu mesta Košice došlo v uplynulom týždni k odstráneniu staticky narušeného múru na Šoltésovej ulici. Tieto stavebné práce spôsobili aj obnaženie koreňového systému stromov, ktoré tam rástli pri múriku. Po obhliadke na mieste zamestnancami Správy mestskej zelene (SMsZ) a ďalších odborníkov bolo rozhodnuté, že kvôli bezpečnosti okoloidúcich ľudí a motoristov musí dôjsť k ich výrubu,“ uvádza mesto.

17. júl 2020


Lokalitu starého cintorína nad Žriedlovou ulicou zrevitalizujú

Historický evanjelický cintorín nad Žriedlovou ulicou pri Starej sladovni v Košiciach by mal v najbližších mesiacoch prejsť revitalizáciou. Správa mestskej zelene (SMsZ) začne s prácami za 13 000 eur na budúci týždeň. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke s tým, že ide o jednu z aktivít podporujúcich kandidatúru metropoly východu na titul Európske hlavné zelené mesto 2023.

23. jún 2020


Kvetový emblém pri Steel Aréne pripomína významné výročie Košíc

Pri príležitosti 790. výročia prvej písomnej zmienky Košíc vysadila Správa mestskej zelene (SMsZ) na Štúrovej ulici oproti Steel Aréne 2 700 letničiek. Vytvoriť záhon so symbolikou výročia im pôvodne trvalo tri dni, pričom dva z nich strávili úpravou a prípravou terénu, nanášaním zeminy a vytyčovaním záhonu podľa projektu SMsZ.

20. jún 2020


Kým sa jedno kosenie v Košiciach skončí, už sa začína druhé

O kosenie zelene v meste sa prioritne stará Správa mestskej zelene. Obmedzenia pre koronavírus sa dotkli aj tejto aktivity.

24. máj 2020


V Košiciach budú lokality s lúčnym porastom aj tento rok

Správa mestskej zelene ich vybrala po dohode s mestskými časťami. Ako povedala jej riaditeľka Marta Popríková, opäť vytypovali niekoľko lokalít, ktoré budú obhospodarovať ako lúky. Niektoré plochy takto skúšobne vyčlenili už vlani.

18. máj 2020


V Košiciach zbierajú lístie mobilnými kosačkami

Obyvatelia Košíc môžu v týchto dňoch, najmä na sídlisku Západ, vidieť v činnosti mobilné kosačky. V tomto prípade však nejde o kosbu, Správa mestskej zelene (SMsZ) Košice ich po predchádzajúcich skúsenostiach využíva na zber opadaného lístia. Informoval o tom jej riaditeľ Róbert Trtík.

05. november 2018


Sezóna fontán sa končí

KOŠICE. Fontánová sezóna v Košiciach sa blíži ku koncu. Správa mestskej zelene (SMsZ), ktorá má väčšinu fontán vo svojej správe, ich postupne odstavuje.
„Sezónu plánujeme oficiálne ukončiť do konca októbra. Posledná bude vypnutá Spievajúca fontána na Hlavnej ulici,“ hovorí hovorca SMsZ Viliam Štrelinger.
Kto sa pri nej chce ešte odfotiť, zostáva mu posledný týždeň.
Funkčná už nie je ani fontána so znameniami v parku na Hlavnej ulici.
„Ryby, ktoré sú každoročne v tejto fontáne, boli v spolupráci a po konzultácii s rybárskym zväzom presunuté do jazierka v Mestskom parku,“ pokračuje hovorca.

29. október 2018


Poďakovanie za skvelú prácu

Dobrý deň.
Týmto by som rad vyjadril poďakovanie Správe Mestskej Zelene, časť Staré Mesto, konkrétne Ing. Kolibabovej.
Jednalo sa o odfrézovanie masívneho pňa stromu a nasadenie novej dreviny v komplikovaných priestoroch dvora na Grešákovej 8 v Košiciach.
Pani Ing. Kolibabova bola v riešení odstránenia pňa na naozaj komplikovanom mieste veľmi promptná, ústretová a maximálne profesionálna.
Ja, i samotný obyvatelia bloku sme si pochvaľovali, ako rýchlo a efektívne SMSZ Košice vyriešila náš problém.
Frézovacie zariadenie museli zamestnanci SMSZ umiestniť do pozície zúženého a zalomeného priestoru medzi budovy, čo sa podarilo až na niekoľkí krát.
Som tiež maximálne spokojný s pomocou pri výbere novej, vhodnejšej dreviny do tohto priestoru.
Netušil som že vyber je tak rozmanitý i v prípade drevín vhodných pred okna alergikov.
Prajem Vám mnoho takýchto šikovných zamestnancov, aby naše mesto pekne rozkvitalo. ?
Ďakujem
S pozdravom,

Martin Jusko
Account Manager

VESUVIUS CESKA REPUBLIKA a.s.
Průmyslová 715
Třinec
Mob: +420 725 353 086
martin.jusko@vesuvius.com

11. september 2018


Rekonštrukcia Mlynského náhonu

Riešenie nevyhovujúceho stavu Mlynského náhonu v Košiciach bolo predmetom spoločného stretnutia zástupcov Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), zástupcov Magistrátu mesta, Útvaru hlavného architekta a tiež zástupcov občanov a aktivistov združených v iniciatíve Mlynský náhon – Hornád v meste.

20. august 2018


Najstarší strom v meste dostal zdravotnú kúru

Najstarší strom v Košiciach – topoľ biely pred železničnou stanicou – už potreboval ošetrenie ako soľ. Ide o jeden zo šiestich chránených stromov v meste. Odpílili mu staré konáre a vykonali zdravotný rez.
Náročnú prácu prišiel do Košíc vykonať arborista Martin Magyar z Popradu včera skoro ráno, práca mu trvala niekoľko hodín.

14. jún 2018


Osviežovač vzduchu opravili

Poškodený osviežovač vzduchu, ktorý sa minulý týždeň vo štvrtok stal terčom vandalov, je už opäť opravený. Po demontovaní ho odviezli do sídla organizácie, kde ho museli dať do poriadku.

14. jún 2018


Do fontány na košickej Hlavnej sa vrátili ryby

Letná sezóna v Košiciach už môže naplno odštartovať.
Lavičky, vodné osviežovače aj zmrzlina sú v poriadku, no návštevníkom a obyvateľom mesta chýbala jedna drobnosť.
S otázkou, kam sa podeli rybičky z fontány so znameniami, sa už ľudia obracali aj na známeho sprievodcu Milana Kolcuna.
Rybičky sú po zimnom pobyte na univerzite Veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach opäť vo fontáne.
„Červené japonské koi kapry už ľudia vo fontáne určite nájdu. Je ich sedem. Ak ich tam náhodou nevidia, je možné, že sa fontána čistí a sú v kadi niekde pri fontáne,“ vysvetľuje hovorca Správy mestskej zelene Viliam Štrelinger.

14. jún 2018


Na Hlavnej ulici už sú osviežovače vzduchu

Zapojené a odskúšané boli začiatkom júna dva osviežovače vzduchu. Ich prevádzka je denne od 10. do 18. hodiny,“ informoval Viliam Štrelinger, hovorca Správy mestskej zelene.
Prvý rozprašovač je umiestnený ako po minulé roky, na Hlavnej ulici na strane hotela Hilton približne na úrovni Východoslovenskej galérie, druhý bol oproti minulému roku posunutý smerom k bývalému obchodnému domu Tesco, približne na úrovni Hlavnej 93, keďže na pôvodnom mieste je momentálne letná záhrada reštaurácie.

08. jún 2018


Fontány sa prebúdzajú zo zimného spánku

Vodotrysky má v Košiciach v správe Správa mestskej zelene (SMsZ). Jej pracovníci ako prvé spustili tie, ktoré sú na Hlavnej.

27. apríl 2018


Obnovujú park na Drevnom trhu

Park na Drevnom trhu, ktorý nebol dlhé roky obnovený, sa konečne dočká rekonštrukcie.

27. apríl 2018


Vyrúbu vyše tucet stromov v blízkosti Mestského parku

Správa mestskej zelene má v pláne výrub poškodených stromov, zároveň však aj náhradnú výsadbu

24. apríl 2018


Zo živých vianočných stromčekov bude v Košiciach kompost

Kosit bude zbierať všetky stromčeky, umelé po vytriedení zhodnotí.

06. február 2018

POPIS PRÁCE
Čistiace práce - odstránenie machu z hrobu, vrátane likvidácie odpadu (nakládka odvoz), Odstránenie a čistenie hrobu od náletových drevín - vrátane nakládky a odvozu, Ručné zametanie, Čistenie hrobu vysokotlakovým parným čističom, kvetinová výzdoba (sezónna žardiniéra), sviečka (kahanec)
POPIS PRÁCE
Čistiace práce - odstránenie machu z hrobu, vrátane likvidácie odpadu (nakládka odvoz), Odstránenie a čistenie hrobu od náletových drevín - vrátane nakládky a odvozu, Ručné zametanie, Čistenie hrobu vysokotlakovým parným čističom
POPIS PRÁCE
Čistiace práce - odstránenie machu z hrobu, vrátane likvidácie odpadu (nakládka odvoz), Ručné zametanie, Čistenie hrobu vysokotlakovým parným čističom, kvetinová výzdoba, sviečka (kahanec)