Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

SMsZ V MÉDIÁCH

Ikonická fontána na mieri prechádza rekonštrukciou

Fontána, ktorá dlhé roky počas teplých letných dní schladzovala množstvo Košičanov, bola nútená podstúpiť rekonštrukciu. Obnovy, ktoré postupuje nezmenia jej pôvodný tvar, či krásu.

29. august 2023


Suchých stromov v meste ubudne. Nie všetky však budú odstránené

V Košiciach momentálne prebieha odstraňovanie suchých stromov. Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach na svojej sociálnej sieti objasňuje, prečo nedochádza k odstraňovaniu všetkých stromov, ktoré sú na pohľad suché.

27. august 2023


Daždivé leto prináša zdravšie stromy, ale aj viac kosenia

Toto leto je podľa SMsZ vysoko zrážkovo nadpriemerné – zatiaľ čo minulý august sa zeleň v meste pasovala s výrazným suchom, tento mesiac takýto problém nemá. Viac dažďa však spôsobuje aj viac kosenia – do kompostárne v Bernátovciach už teraz vyviezli viac trávy ako minulý rok a to majú pred sebou ešte dva a pol mesiaca kosby.

26. august 2023


Suchých stromov je v Košiciach čoraz viac, vodiči sa boja o autá. Vyrúbať však všetky nemôžu

Obyvatelia košického Starého Mesta nás minulý týždeň upozornili na vyschnutý strom, ktorý im niekoľko mesiacov visel nad hlavami. Javor mliečny bol súčasťou medziblokovej zelene za bytovkami na Zimnej ulici a Československej armády. Strom odumrel po zime. Počas letných horúčav na ňom objavili miestni obyvatelia praskliny, ktoré podľa nich naznačovali, že sa môže kedykoľvek zrútiť.

25. august 2023


Coldplay v Košiciach? Návštevníci si užijú famóznu show

Program Košického kultúrneho leta 2023 naberá na obratkách a mesto Košice sa pripravuje na dva nezabudnuteľné večery plné hudby, svetelných šou a umenia. Udalosti zasadené do krásneho prostredia Mestského parku v priestore Plávajúcej fontány budú oslavovať rôznorodosť a bohatstvo kultúry.

24. august 2023


V Košiciach nahradia vysadené stromy pri cintoríne, ktoré sa neujali

Niekoľko stromov vysadených aj s použitím špeciálneho modulárneho systému na Verejnom cintoríne na Rastislavovej ulici v Košiciach sa neujalo. Pre TASR to potvrdil hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) Peter Sasák s tým, že čoskoro ich nahradia.

23. august 2023


Deň so žabkami v Mestskom parku. Jazierko privíta návštevníkov už čoskoro

Jazierko pre žaby v Mestskom parku je pre verejnosť dostupné už tri mesiace. Výskumníci jazierko pravidelne kontrolujú, aby mohlo slúžiť svojmu účelu. O aktuálnom stave a zmenách jazierka informuje na sociálnej sieti mesto Košice a Správa mestskej zelene v Košiciach.

17. august 2023


Správa mestskej zelene skrášľuje ulice metropoly východu

Kvetinové záhony sú bežným prvkom,ktoré môžu zdobiť verejné priestranstvá, parky, námestia a ďalšie oblasti. Košice majú rôzne kvetinové záhony a verejné zelene, ktoré sú starostlivo navrhnuté a udržiavané, aby prispeli ku kráse a estetike mesta.

7. august 2023


Jazierko v Mestskom parku prešlo úpravami

Od odovzdania jazierka pre žaby v košickom Mestskom parku uplynuli takmer tri mesiace. Medzičasom sa na základe stretnutí s odborníkmi, zrealizovalo niekoľko úprav a vylepšení, ktoré majú pozitívne vplývať na rozvoj biodiverzity. Rozšírila sa kopa lomového kameňa, kde medzi štrbinami vedia nájsť žaby a iné živočíchy úkryty. Upravil sa režim prevzdušňovania vody, svahy v jazierku boli spevnené, pribudla aj vizuálna a fyzická bariéra z drevených stĺpikov. 

7. august 2023


V Košiciach je zvýšený výskyt sietničiek, do konca augusta by sa mali vytratiť

Metropola východu aktuálne eviduje zvýšený výskyt dvoch druhov drobnej bzdochy, ktoré sa do Európy dostali zo Severnej Ameriky. Ide o sietničku platanovú a sietničku dubovú. Správa mestskej zelene (SMsZ) uviedla, že ide o sezónneho škodcu. Počty sietničiek podľa nej začnú čoskoro klesať a do konca augusta sa prirodzene vytratia. O chemickom postreku neuvažuje.

7. august 2023


Plávajúca fontána v Košiciach teší miestnych aj turistov. Spotreba energie sa vyrovná rýchlovarnej kanvici

Najmodernejšia multimediálna fontána na Slovensku. Aj takýmto prívlastkom možno opísať Plávajúcu fontánu v Košiciach. Plávajúcu fontána v Košiciach riadi umelá inteligencia menom Konrád. Je vyvinutá tak, že rozkladá zvuk, na základe čoho ovláda vodné efekty aj svetlá. Ide o jedinú multimediálnu fontánu na Slovensku.

2. august 2023


Oprava havarijného stavu strechy krematória, ktorej časť sa minulý rok prepadla, je po vyše 8 mesiacoch hotová

V rámci stavebných prác sa zrealizovala kompletná sanácia a oprava strešných konštrukcií a obvodových stien veľkej sály, strešného plášťa a hydroizolácie. Okrem toho sa zmodernizovala napríklad vzduchotechnika, elektrické rozvody aj osvetlenie v budove. Nové sú tiež vstupné dvere do malej a veľkej sály a panoramatické okno veľkej sály.

21. júl 2023


V košickom krematóriu sa po oprave strechy obnovia smútočné obrady

Rekonštrukcia strechy krematória v Košiciach, ktorá bola v havarijnom stave, sa skončila. Stavebné práce sa začali v októbri minulého roka po tom, čo sa v exteriéri pri hlavnom vchode vlani v apríli prepadol kus výstuže. Následne sa uvoľnila sutina a časť drevenej konštrukcie. Súčasťou projektu boli aj ďalšie nevyhnutné práce. Na základe odporúčania statika sa pristúpilo k rekonštrukcii celej strechy, ktorá zahŕňala nové opláštenie, podhľady, časť osvetlenia, vzduchotechniky a výmenu sklenených stien. 

20. júl 2023


Obnovu strechy na košickom krematóriu ukončili

Smútočné obrady, ktoré sa v krematóriu pre havarijný stav strechy nevykonávali, obnovia. Do jeho priestorov dočasne presunú aj všetky obrady, ktoré by sa inak konali na verejnom cintoríne.

20. júl 2023


Plávajúca fontána žiarila farbami a hudbou

Nedeľný večer v Mestkom parku prineisol na Plávajúcej fontáne vodno-svetelné predstavenie v réžii umelej inteligencie Conrad Show. Tá vtiahla návštevníkov Mestského parku do sveta hudby a vodno-svetelných efektov. Čaro najmodernejšej fontány v strednej Európe si Košičania i návštevníci mesta počas letných prázdnin môžu užívať každú nedeľu.

11. júl 2023


Jazierko v košickom Mestskom parku sa stalo terčom vandalov

Nie je určené na kúpanie a šantenie psov a nie je to ani prekážková dráha pre ľudí. Vandali viackrát poškodili jazierko v košickom Mestskom parku. Sprístupnili ho len v polovici júna pre žaby a už sa v ňom začali objavovať žubrienky. Správa mestskej zelene sa rozhodla ho ohradiť. Jazierko podľa mestskej organizácie nie je prekážková dráha. Vyzvala najmä majiteľov psov, aby pri prechádzaní parkom mali svojich miláčikov na vôdzke.

10. júl 2023


V košickom mestskom parku pred mesiacom pribudlo jazierko pre chránené žaby. Ľudia ho však začali ničiť

Nový domov pre ropuchy zelené, ktorý im vytvorili v košickom mestskom parku, nevydržal ani mesiac. Chránený druh žiab premiestnili z neďalekej fontány do jazierka. No a namiesto toho, aby v ňom ropuchy našli bezpečný úkryt, ohrozujú ich návštevníci, ktorý jazierko ničia. Za štyri týždne fungovania ho museli už štyrikrát opravovať. Ľudia svojvoľne presúvajú kamene či vodné rastliny. Vandali dokonca zničili aj tabule, ktoré informovali o funkciách jazierka.

9. júl 2023


Jazierko pre žaby v mestskom parku pre vandalizmus ohradia

Jazierko pre žaby, ktoré je v mestskom parku necelý mesiac, ohradia. Dôvodom je opakujúci sa vandalizmus. Pre TASR to potvrdil hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák. „Po niekoľkých veľmi nemilých skúsenostiach sme po dohode s partnermi pristúpili k príprave ohradenia jazierka, keďže ho raz týždenne niekoľko hodín upravujeme. Napraviť väčšinu škôd nie je možné bez vstupu do vody, no vstupovanie a pohyb vo vode neprospieva žubrienkam ani ďalším druhom, ktoré sa vo vode začínajú udomácňovať,“ uvádza SMsZ na sociálnej sieti.

5. júl 2023


Plávajúca fontána ožila hudobným kinom

Košické kultúrne leto 2023 odštartovalo aj kultúrny program na Plávajúcej fontáne. Prvým tohtoročným podujatím bolo hudobné kino, ktoré predstavilo život a tvorbu Michaela Jacksona. Diváci si mohli počas premietania vypočuť najväčšie hity tohto legendárneho speváka.

4. júl 2023


Rekonštrukcia strechy košického krematória ide do finále

Havarijný stav strechy košického krematória znemožnil vykonávať smútočné obrady už v prvej polovici minulého roka. Statický posudok vtedy odhalil poškodenie nosnej konštrukcie a statik preto kvôli bezpečnosti navrhol uzavrieť vstup do krematória v okolí piatich metrov. Správa mestskej zelene, ktorá objekt spravuje, uviedla, že je to dôsledok nedostatočnej starostlivosti zo strany predošlého nájomcu.

27. jún 2023


Fontánu znamení opäť obývajú jej tradiční rybí obyvatelia

Jedna z najobľúbenejších fontán v Košiciach – Fontána znamení, sa stala opäť bydliskom tradičných rybích obyvateľov. Sú nimi kapríky koi, ktoré sú s touto fontánou spájané už niekoľko desiatok rokov.

25. jún 2023


Odpad vyzbieraný na Šibenej hore zaplnil jeden veľkoobjemový kontajner

Odpad vyzbieraný na Šibenej hore zaplnil jeden veľkoobjemový kontajner. Čistota patrí medzi priority zamestnancov Správy mestskej zelene v Košiciach, preto každý týždeň vyrážajú do terénu a likvidujú čierne skládky.

20. jún 2023


V Mestskom parku pribudlo nové Jazierko pre žaby

V Plávajúcej fontáne aktuálne žijú kolónie Ropúch zelených. Fontána však pre nich nie je ideálnym domovom, spôsobovali tam dokonca poruchy technológie. Preto pre nich vytvorili nové jazierko, do ktorého ich budú odborníci postupne premiestňovať

15. jún 2023


Skrýša pre nerušené rozmnožovanie. Košice majú novú atrakciu

Bezpečný úkryt pre žaby a miesto, kde sa môžu nerušene rozmnožovať. V Mestskom parku neďaleko Plávajúcej fontány možno vidieť novú atrakciu.Je ňou umelé jazierko pre ropuchy zelené, ktoré patria medzi chránené živočíchy európskeho významu. Dostalo neoficiálny príznačný názov žabníček.

15. jún 2023


Fontány so smart zariadením na Terase prinesú úsporu energií aj vody

Na Terase boli dnes oficiálne spustené fontány so smart technológiou. Tá umožňuje ich šetrnejšiu prevádzku tým, že reaguje na počasie. Systém totiž zníži výkon čerpadiel alebo ich úplne vypne pri silnejšom vetre či daždi.„Je to smart riadenie, ktoré zapína a vypína túto fontánu, ale nie je to iba o zapnutí a vypnutí – dohliada na chod celej fontány…

14. jún 2023


V Košiciach pribudli fontány s inteligentnou technológiou

Na Terase boli dnes oficiálne spustené fontány so smart technológiou. Tá umožňuje ich šetrnejšiu prevádzku tým, že reaguje na počasie. Systém totiž zníži výkon čerpadiel, alebo ich úplne vypne pri silnejšom vetre či daždi. Systém navrhli študenti TUKE pri UVP Technicom. Modernizácia troch fontán na sídlisku si vyžiadala investíciu vo výške takmer 10-tisíc eur, pričom SMsZ na jej obstaranie získala nenávratný finančný príspevok v hodnote 7000 eur.

14. jún 2023


Nové smart riešenia fontán budú šetriť tisíce eur

Päť z dvanástich fontán, ktoré má na starosti Správa mestskej zelene, majú v sebe zabudovaný SMART riadiaci systém. V praxi to znamená, že vďaka nemu dokážu šetriť nielen elektrickú energiu, ale aj vodu. Po Plávajucej či Spievajúcej fontáne je tento systém najnovšie zabudovaný aj v 3 fontánach na Terase 

14. jún 2023


Prebieha príprava záhonov na výsadbu letničiek

Záhradníkov Správy mestskej zelene neodradilo ani nepriaznivé počasie uplynulého týždňa a pokračovali v príprave záhonov na výsadbu letničiek. Cibuľky kvetín zo zeme museli zbierať pozorne, aby od seba oddelili jednotlivé kultivary. Tie sa následne čistia, sušia a pripravujú na nasledujúcu sezónu. 

13. jún 2023


Nové jazierko v Mestskom parku naberá finálne kontúry

S výsadbou rastlín pomohli v uplynulých dňoch dobrovoľníci, jazierko pre žaby aj vďaka nim už naberá finálnu podobu. Zostáva už len domontovanie posledných prvkov technológie a konečná úprava okolia, ale voda už čaká na prvých obyvateľov. 

9. jún 2023


V Mestskom parku v Košiciach pribudlo mnoho noviniek: Jednou z nich je jazierko pre žaby

V košickom Mestskom parku, a nielen tam, vládne v týchto dňoch čulý pracovný ruch. Pracovníci Správy mestskej zelene (SMsZ) majú práce až nad hlavu. Okrem opravy, čistenia a natierania mobiliára, pokračujú aj vo výsadbe letničiek, kosení trávy, a oreze stromov pre tzv. previsy konárov na miestach, kde prechádzajú chodci. Finišujú momentálne aj na budovaní vodnej plochy pre žaby.

8. jún 2023


Nový pocitový chodník a knižná búdka pribudli na Aničke

Košičanov isto poteší nový pocitový chodník a knižná búdka, ktoré pribudli v parku Anička. 

24. máj 2023


Košické fontány sú už v prevádzke

Všetky košické fontány sú už v prevádzke a môžete sa pri nich osviežiť. Príprava na ich spustenie začala ešte na začiatku roka a trvala takmer 5 mesiacov. Za ten čas boli vyčistené ich telesá, rozvody, filtre, skontrolovala sa elektronika, vyčistili a rozobrali čerpadlá, zrealizovali sa revízne prehliadky elektrických rozvodov a zariadení.

22. máj 2023


V Košiciach hrozí zvýšený výskyt kliešťov

Metropolu východu minulý týždeň zasiahli silné dažde. Mestská časť Myslava a priľahlé obce Malá Ida a Bukovec mali dokonca problémy so záplavami. Počasie sa odzrkadlilo aj na rýchlom raste trávy, ktorá na niektorých miestach dosahuje výšku pol metra. Kosba sa v Košiciach začala v polovici apríla. „V teréne kosí vyše 60 našich vlastných zamestnancov, ktorých dopĺňa 120 pracovníkov dodávateľov. Vďaka tomu sa koseniu priamo v teréne venuje vyše 200 ľudí. Práce prerušujeme iba počas dní s nepriaznivým počasím. Aktuálne je na väčšine mestských plôch hotová prvá kosba a druhá prebieha. Počasie od skorej jari praje rastu trávy, preto sa kosba ani na deň neprerušila, ani neutlmila od jej začiatku,“ uviedol pre Rádio Košice hovorca Správy mestskej zelene v Košiciach Peter Sasák.

22. máj 2023


Plávajúca fontána v Mestskom parku je opäť po zime spustená

Plávajúca fontána v Košiciach je po zimnej prestávke späť. Fontána bude fungovať v testovacej prevádzke, preto je potrebné prípadné poruchy nahlásiť. Jej efekty si môžu návštevníci Mestského parku užiť v stanovenom čase každý deň.

17. máj 2023


Aký je stav detských ihrísk v Košiciach?

V metropole východu sa nachádzajú stovky ihrísk, ktoré spravujú jednotlivé mestské časti či Správa mestskej zelene (SMsZ). Jej zamestnanci v uplynulých dňoch zrealizovali veľkú ročnú prevádzkovú kontrolu. Podľa hovorcu SMsZ Petra Sasáka odhalili viaceré nedostatky: „Ihriská sú ďalej kontrolované certifikovaným BOZP technikom každý štvrťrok a na týždennej báze ich stav kontrolujú technici zelene.“

17. máj 2023


Kvetinová výzdoba už skrášľuje centrum Košíc

Kvetinové segmenty sa už dostali na svoje miesto – Správa mestskej zelene ich postupne rozmiestnila na stĺpoch verejného osvetlenia v centre Košíc. Prenosná kvetinová výzdoba už pribudla aj na niektorých sídliskách a pri hlavných cestných ťahoch. Celkovo ide o viac ako 100 stĺpov verejného osvetlenia.

17. máj 2023


V parku na Aničke dokončili „pocitový chodník“

Ďalšou novinkou, ktorá pribudla pri minerálnom prameni v parku Anička je pocitový chodník. Slúži na stimuláciu zmyslov, relaxáciu a pomáha aj pri zlepšení stability. Umožňuje pomocou senzomotorických pocitov spoznávať rozdielne prírodné materiály. Bosá chôdza po pocitovom chodníku napomáha spevňovaniu klenby chodidiel, rozvíja koordináciu, jemnú motoriku aj rovnováhu. Vyskúšať si ho môže ktokoľvek, je určený pre všetky vekové kategórie. 

11. máj 2023


V parku Anička nájdete knižného škriatka

„Rozprávková“ knižná búdka, v ktorej býva aj knižný škriatok, pribudla v parku Anička. Búdka je už naplnená vďaka podpore Knižnice pre mládež mesta Košice. Režim fungovania bude rovnaký ako v prípade ostatných knižných búdok, o jej dopĺňanie sa naďalej budú starať dobrovoľníci z OZ Útulňa kníh. 

10. máj 2023


Výsledky ankety o košickom krematóriu poslúžia na skvalitnenie služieb

Správa mestskej zelene (ďalej len: SMsZ) v Košiciach ako správca miestneho krematória nedávno v spolupráci s organizáciou Východné pobrežie vytvorila unikátny dotazník, zameraný na skrášlenie areálu krematória. Okrem výsledkov prieskumu nás zaujímal aj priebeh stavebných prác pri hlavnom vstupe na Verejný cintorín, ktorý tiež patrí pod správu SMsZ, ako i rekonštrukcia strechy krematória. Na naše otázky odpovedal referent SMsZ pre styk s verejnosťou Mgr. Peter Sasák, PhD.

9. máj 2023


Chráneným žabám robíme v parku Disneyland, hnevá sa ochranár. Mestská firma: Už si zvykli

Najmodernejšia slovenská fontána v plnej kráse a vo veľkom štýle. „Košičania dostali atrakciu, na ktorú môžu byť právom hrdí, a ja som zas hrdý na tím ľudí, ktorému sa podarilo zrealizovať tento úžasný projekt do finálnej podoby,“ rozplýval sa primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) na stránkach mesta, keď opisoval Plávajúcu fontánu v Mestskom parku. Fontánu osvetľuje 38 reflektorov. Na vodnej clone sa premietajú videoprojekcie aj filmy. Ovládanie fontány riadi umelá inteligencia. 

6. máj 2023


Statik odhalil trhliny v paneloch. Steny košického krematória mohli padnúť ako domino

„Hrozil dominový pád celej zostavy obvodových stien, jeden panel mal váhu 1400 až 1600 kilogramov,“ píše statik Maroš Tomáš v dôvodovej správe, ktorá je prílohou druhého dodatku k zmluve o rekonštrukcii košického krematória. Podpísaná bola v polovici januára tohto roka, deväť mesiacov po tom, ako počas smútočného obradu spadol podhľad nad vstupom do veľkej rozlúčkovej sály. Len zhodou náhod sa nikto nezranil, no naštartoval sa kolotoč udalostí, ktoré viedli k aktuálnemu stavu budovy krematória. Z hlavnej sály mohol zostať len pôvodný nosný skelet a podlaha, všetko ostatné bolo rozobraté a od zimy sa buduje odznova. Momentálne sa už budova opäť začína na seba podobať.

6. máj 2023


Spievajúca fontána ožije v októbri

Oprava košickej Spievajúce fontány napreduje podľa plánov. Turisti ju však uvidia najskôr v októbri. Konečný účet za obnovu by stúpnuť nemal. 

5. máj 2023


Ako pokročila rekonštrukcia Spievajúcej fontány?

Na takzvanej Spievajúcej fontáne v Košiciach sa preukázal zub času. Naposledy bola rekonštruovaná pred 25 rokmi, preto vo februári začala jej komplexná obnova. Vlaňajšia revízia najstaršej fontány v Československu odhalila značné poškodenie čerpadiel, reflektorov aj mnohé praskliny. Posledný rok preto fungovala len na výnimku.  Aktuálne je hotová približne štvrtina stavebných prác. 

4. máj 2023


Za oplotením spievajúcej fontány sa pracuje: Práce idú podľa harmonogramu

Technológia, ktorá sa vo fontáne nachádzala, mala už 26 rokov. V prevádzke bola už len na základe výnimky a ak by sa nezačala opravovať, budúci rok by už fungovať nemohla

3. máj 2023


V špeciálnych bunkách na košickom cintoríne boli vysadené prvé stromy

Na Verejnom cintoríne v Košiciach sa začala výsadba stromov do špeciálneho modulárneho systému. Vďaka podzemnému systému sa zabezpečí dostatočný priestor na rozvoj koreňovej sústavy pre vysadené dreviny v spevnených plochách. TASR o tom informoval hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák. V rámci revitalizácie vstupného priestoru cintorína pribudne na bývalej asfaltovej ploche spolu až 59 drevín. V uplynulých dňoch sa začala výsadba prvých 29 stromov.

30. apríl 2023


Sadenie stromov počas rekonštrukcie košického cintorína umožňuje špeciálna metóda

Pri príležitosti kontrolného dňa sa dnes sadili stromy pred vchodom na košický Verejný cintorín, ktorý sa aktuálne rekonštruuje. Ide totiž o špeciálnu metódu vysádzania. Tá zabezpečuje zdravší a vitálnejší rast stromov, keďže korene majú pod zemou priestor až o rozmere 16 metrov štvorcových. „Tento systém je modulárny, je pod zemou. Vytvárajú ho plastové bunky, kde je zemina chránená proti zhutneniu tým, že tie bunky vytvárajú taký priestor, ktorý môžu korene voľne prerastať. Nie je zasiahnutý prácou a tými povrchmi nad, čiže je to práve používané pri takých systémoch a takých lokalitách, kde je problém, že je nutné zaistiť pohyb chodcov, techniky a vozidiel na povrchu,“ uviedol Peter Sasák zo Správy mestskej zelene.

28. apríl 2023


Na rozkvitnutie Košíc je všetko pripravené

V posledných mesiacoch sa pracovníci Správy mestskej zelene v skleníkoch nezastavili a pripravovali všetko potrebné na rozkvitnutie mesta. Segmenty a nádoby sú už vysadené, teraz kvety dostanú čas, aby substrát prekorenili, výsevy sa jednotia, väčšie rastliny sú ošetrované zaštipovaním, aby zosilneli a zhustli. 

28. apríl 2023


Deň Zeme v spolupráci s TUKE a SMsZ bol nad očakávania

Deň Zeme v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach a UVP Technicom dopadol nad očakávania. Entuziazmom návštevníkov a študentov si dobili baterky aj organizátori podujatia. Odmenou bola úprimná radosť najmenších z montovania vtáčích búdok, ryžovania zlata, spoznávania minerálov, vlastnoručnej výsadby trvaliek, alebo možnosti zajazdiť si na technike Správy mestskej zelene.

26. apríl 2023


Svet si pripomenie Deň Zeme

Svet si pripomenie Deň Zeme. Téma 53. ročníka znie Investujte do našej planéty. Ľudia po celom svete organizujú akcie na ochranu životného prostredia. Aj v Košiciach si mohli pozrieť ako sa pripravuje záhon, určuje vek stromu alebo ako sa stavia búdka pre vtáctvo.

21. apríl 2023


V Košiciach sa začala sezóna kosenia zelene

Vysoké teploty a zrážky, ktoré sa vyskytovali uplynulé týždne aj na východe, vytvorili vhodné podmienky na rast trávy. Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach preto začala so sezónou kosenia o niečo skôr ako po iné roky. Jej hovorca Peter Sasák pre Rádio Košice uviedol, že prvú kosbu zrealizovali minulý týždeň: „Pri kosbe vždy reagujeme operatívne a vysielame skupiny koscov do lokalít, kde to vyžaduje dynamika rastu trávy, pretože medzi jednotlivými lokalitami môžu byť veľké rozdiely v rýchlosti rastu trávy v závislosti od pôdnych, vlhkostných a svetelných podmienok.“

21. apríl 2023


Košice sú prvým mestom s digitálnymi zdravotnými kartami drevín

Metropola východu má aj ďalšie prvenstvo, Košice sú totiž prvým mestom, na celom Slovensku, ktoré buduje digitálny a interaktívny dokument starostlivosti o dreviny. Po dokončení bude obsahovať dôkladné informácie o každom jednom strome v meste. 

5. apríl 2023


Centrum Košíc skrášľuje veľkonočná výzdoba

Prípravy na sviatky vrcholia a Košice už žiaria veľkonočnou výzdobou.Park pri Kaplnke sv. Michala na Hlavnej ulici zdobí veľkonočný košík s kohútom, sliepkou a kuriatkami a druhý so zajačikom. Hlavnú ulicu budú zdobiť dva týždne. V parku nechýbal ani bohatý veľkonočný program. Niesol sa v duchu tvorivých dielní, hudby, maľovania, veľkonočných zvykov a tradícií.

5. apríl 2023


Čistota piesku detských ihrísk je pravidelne monitorovaná

Skorá jar so sebou prináša aj opätovne zvýšený ruch na detských ihriskách. Vo väčšine prípadov sú ich súčasťou aj pieskoviská, ktoré mnohí rodičia považujú za miesto s vysokým výskytom baktérií. Za ich čistotu je zodpovedná Správa mestskej zelene spolu s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Zamestnanci úradu v teréne odoberajú vzorky, s ktorými sú následne oboznámení aj v mestskom podniku.

3. apríl 2023


Kvetinová sezóna začala aj v skleníkoch Správy mestskej zelene

Kvetinová sezóna začala už aj v skleníkoch Správy mestskej zelene v Košiciach, už tam pripravujú tisíce odrezkov a semien, a tie pestovateľské stoly sa tam prehýbajú pod begóniami, muškátmi, ale takisto aj povojníkmi, pretože práve tieto rastliny budú v najbližších mesiacoch zdobiť košické ulice. 

29. marec 2023


Na Aničke pribudne pocitový chodník

Nie všetky lokality v metropole východu sú na letnú turistickú sezónu pripravené. Hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák uviedol, že stále pracujú na príprave parkov pre návštevníkov. Do centrálnej zóny mesta podľa jeho slov začali postupne osádzať lavičky, ktoré počas zimy obnovovali.

27. marec 2023


Stromy v Košiciach dostanú digitálne “zdravotné karty”

Na území Košíc je evidovaných takmer 50 000 stromov, ktoré spravuje Správa mestskej zelene v Košiciach. Košické stromy najnovšie dostanú digitálne “zdravotné karty”, čím sa Košice stanú prvým mestom na Slovensku, ktoré buduje digitálny, interaktívny a dynamický dokument starostlivosti o dreviny.

25. marec 2023


Teplé počasie prebudilo zo spánku prvé jarné kvety

Prví poslovia jari už rozkvitli a za nimi vyčkávajú na svoj čas v košických uliciach aj ďalšie jarné kvety. Aktuálne už kvitnú na mnohých miestach v Košiciach cibuľové pásy vysadené do trávnikov, v priebehu aktuálneho týždňa môžu nasledovať narcisy a následne, ak bude počasie prajné, aj prvé skoré tulipány. 

21. marec 2023


Osemdesiat líp, ale aj netradičný ľaliovník a korkovník pribudli v košických uliciach

Takmer na sto uliciach naprieč Košicami vysadila v minulom roku Správa mestskej zelene 573 stromov a 9598 kríkov. Najpočetnejším vysádzaným druhom bola lipa, v početnosti ju nasledovali populárne sakury, ale pribudli aj netradičné druhy drevín, ako ginko, ľaliovník a korkovník. Nové stromy sa v meste vysadia aj počas pripravovanej jarnej výsadby, ktorá sa naplno rozbehne v najbližších dňoch.  

20. marec 2023


Košice počas zimy prišli o vyše sto stromov

Metropola východu uplynulú zimnú sezónu viackrát bojovala s náhlymi výkyvmi počasia či kalamitami. Vplyvom silného vetra a intenzívneho sneženia bolo poškodených alebo zničených viacero stromov. Peter Sasák zo Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach nám potvrdil, že plánujú náhradnú výsadbu: „Veterným a snehovým kalamitám od začiatku novembra do konca februára padlo za obeť na nami spravovaných plochách celkovo 109 stromov. Takmer polovica padla z dôvodu vývratu, ostatné boli silne poškodené alebo sa nakláňali a hrozil ich bezprostredný pád, kvôli čomu museli byť z bezpečnostných dôvodov vyrúbané. Náhradná výsadba drevín sa realizuje štandardne podľa rozhodnutí Okresného úradu Košice k výrubu drevín. Nad rámec zákona vysádzame dlhodobo dreviny aj za odstránené invázne dreviny.“

20. marec 2023


Lavičky z centra Košíc sú na sezónu pripravené

V uplynulých týždňoch sa Správa mestskej zelene venovala údržbe a obnove lavičiek z košickej Hlavnej ulice. S príchodom teplých dní tak budú pripravené na rozmiestnenie v centre Košíc. 

17. marec 2023


Na Aničke opravujú lavičky, pribudne pocitový chodník

V uplynulých dňoch boli vymenené všetky poškodené a dosluhujúce dosky na lavičkách v parku na Aničke okolo minerálneho prameňa Gajdovka. K inkluzívnemu detskému ihrisku pribudne aj pocitový chodník, ktorý pomôže deťom s hendikepom zlepšiť koordináciu. Vyskúšať si ho a zabaviť sa na ňom, budú ale môcť všetky deti aj dospelí. 

10. marec 2023


Okolie košického krematória by sa malo zrevitalizovať

Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach v spolupráci s organizáciou Východné pobrežie vytvorila dotazník o krematóriu. Revitalizácie by sa mal dočkať celý areál a najmä služby ponúkané v lokalitách urnový háj, lúka či prírodný cintorín. „Dotazník je pre nás zdrojom na prieskum verejnej mienky o súčasnom vnímaní a úlohách krematória a jeho okolia verejnosťou. Snažíme sa cez neho získať spätnú väzbu, ako dané územie Košičania vidia, čo by privítali a ako by ho zmenili. Ako prevádzkovateľovi nám to môže pomôcť určiť smerovanie niektorých budúcich investícií do budovy a jej okolia,“ uviedol pre Rádio Košice hovorca SMsZ Peter Sasák.

6. marec 2023


Krematórium prejde kompletnou revitalizáciou. Môžete o nej rozhodnúť aj vy

Vďaka rekonštrukcii sa z krematória opäť stane bezpečné a dôstojné miesto poslednej rozlúčky. O smerovaní rozvoja krematória na nasledujúce roky môžu rozhodnúť aj obyvatelia mesta Košice vyplnením dotazníka, ktorý spustila Správa mestskej zelene v Košiciach v spolupráci s východným pobrežím. Hlasovať môžete o revitalizácii Krematória mesta Košice a jeho verejných priestoroch (urnový háj, rozptylová lúka, prírodný cintorín).

2. marec 2023


Fontány na Terase získajú smart technológiu

Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach získala nenávratný finančný príspevok na modernizáciu fontán. Prostriedky v hodnote 7000 eur rozdelia medzi zariadenia v rámci mestskej časti Košice – Západ. Peter Sasák zo SMsZ pre Rádio Košice uviedol, že náklady na modernizáciu však presiahnu sumu 10-tisíc eur: „Modernizovať sa budú fontány na Luníku II s umeleckým dielom symbolizujúcim sediacu ženu, fontána pred Magistrátom mesta Košice a  fontána na Luníku VII. Vybrané boli fontány v mestskej časti Košice – Západ vďaka ich vzájomnej blízkosti, čo sa ukázalo ako výhodné z technického aj logistického hľadiska. Zároveň to umožňuje spravovanie všetkých troch fontán jednou spoločnou meteostanicou. Pri výbere zavážil aj fakt, že pri týchto fontánach bude po realizácii opatrení úspora na energiách a vode najciteľnejšia.“

2. marec 2023


Korene stromov pred cintorínom ochráni špeciálny spôsob výsadby

V rámci revitalizácie vstupu na verejný cintorín v Košiciach pribudne na bývalej asfaltovej ploche 59 drevín, 29 z nich vysadia novým spôsobom. Modulárny systém bude chrániť korene stromov na spevnených plochách. Stromy budú mať vďaka nemu pod zemou dostatočný priestor na rozvoj koreňov, a to aj napriek tomu, že nad nimi vyrastie nové parkovisko, cesty a chodníky. Podobný systém sa v metropole východu použije vôbec prvýkrát.

1. marec 2023


V Košiciach opravujú Spievajúcu fontánu

V Košiciach medzi Štátnym divadlom a Dómom svätej Alžbety začali rekonštruovať najstaršiu spievajúcu fontánu v bývalom Československu. Naposledy ju opravovali pred dvadsiatimišiestimi rokmi. Nová fontána po novom zahrá ľuďom aj pesničky na želanie. 

1. marec 2023


Košice oživia moderné fontány. Šetria energiu a reagujú na počasie

V Košiciach sa zmodernizujú ďalšie tri fontány po vzore Plávajúcej fontány v Mestskom parku. Modernizáciou na jar prejdú fontány, ktoré sa nachádzajú v Mestskej časti Košice – Západ. “Každá fontána získamoderný systém diaľkovej správy s diagnostikou po vzore Plávajúcej fontány v Mestskom parku. Systém meria a zbiera údaje z viacerých senzorov a vyhodnocuje ich. Zároveň vie reagovať na počasie a upravovať svoj výkon alebo fontány úplne vypnúť,” uviedol pre redakciu KOŠICE: DNES Peter Sasák, hovorca Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ). Ako ďalej uviedol, pri silnom vetre systém zníži výkon čerpadla, čím zabráni rozstreku vody mimo telesa fontány. Počas dažďa systém fontánu úplne vypne a po jeho ustáti znova zapne.

27. február 2023


Cena za práce na košickom krematóriu zrejme stúpne

Cena za práce na košickom krematóriu s najväčšou pravdepodobnosťou stúpne. Pre TASR to potvrdil hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák s tým, že počas opravy strechy zistili aj poruchy na obvodových stenách veľkej obradnej miestnosti. Predpokladá, že smútočné obrady by sa v budove krematória mohli opäť vykonávať v druhej polovici júla. Na základe odporúčaní statika podpísali so zhotoviteľom dodatok o vykonaní prác naviac. Po dvoch dodatkoch k zmluve o dielo, ktoré sú zverejnené na webovej stránke SMsZ, sa cena zvýšila z 1,64 milióna eur s DPH na viac ako dva milióny eur s DPH. „Konečná suma nákladov na rekonštrukciu bude známa až po oficiálnom ukončení všetkých zmluvných prác,“ uviedol Sasák.

25. február 2023


Rekonštrukcia Spievajúcej fontány sa začala, potrvá desať mesiacov

Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach vo štvrtok odovzdala stavenisko zhotoviteľovi rekonštrukcie a modernizácie Hrajúcej fontány na košickej Hlavnej ulici. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke. „Momentálne začíname s demontážou pôvodného telesa fontány. Potrebujeme odstrániť všetky dlažby, ktoré sa dajú odstrániť, aby sme zistili komplexné poškodenie technického zázemia, teda skutkový stav,“ vysvetlil obchodný manažér spoločnosti Begra Erik Haláč.

23. február 2023


Začala sa modernizácia Spievajúcej fontány. Novinkou má byť moderná technológia

Prípravné práce mala na starosti Správa mestskej zelene, ktorá toto stavenisko odovzdala dnes (23. 2.) víťazovi verejného obstarávania a tým sa začala oficiálna rekonštrukcia a modernizácia obľúbenej Spievajúcej fontány. “Významným podielom prispela na jej opravu a modernizáciu spoločnosť U. S. Steel a ich nadácia, ktorá je tu pre Košičanov a spoločne pomáha ľuďom v našom meste,” uviedlo mesto Košice na sociálnej sieti Facebook. Celková hodnota rekonštrukcie a modernizácie fontány sa pohybuje na úrovni 1,7 milióna eur. Nadácia U. S. Steel Košice poskytla na túto rekonštrukciu milión eur.

23. február 2023


V skleníkoch sa už pripravujú na jarnú výzdobu mesta

V skleníkoch Správy mestskej zelene sa už pripravujú na jarnú výzdobu mesta. V nádobách už pomaly vzchádzajú begónie, šalvie, aksamietnice, petúnie a mnohé ďalšie známe aj menej známe druhy, ktoré každoročne tvoria základ kvetinových záhonov v Košiciach.

21. február 2023


Vtáčie kŕmidlo, ktoré zmizlo, sa vrátilo späť na Aničku ku Gajdovke

Vtáčie kŕmidlo pre verejnosť sa vrátilo na Aničku. Minulý rok Správa mestskej zelene k prameňu Gajdovka umiestnila vtáčie kŕmidlo prístupné verejnosti, ktoré žiaľ medzičasom zmizlo. Nové kŕmidlo, rovnako ako staré, bude slúžiť návštevníkom, aby mali možnosť pomôcť operencom v parku nájsť potravu počas zimných mesiacov.

18. február 2023


Milada Horáková na vodnej hmle. Dej z divadla sa premiestni do fontány

Unikátne multižánrové divadlo sa zrejme stane jedným z tých, ktoré verejnosť uvidí v nezvyčajnej podobe a v atypickom priestore. Stačí, ak si sadne k Spievajúcej fontáne na Hlavnej. Tá susedí s košickým divadlom. Premietania sa uskutočnia po rekonštrukcii fontány. Tá sa jej dočkala po rokoch. Vzhľad síce nezmení, ale bude obohatená o viacero moderných smart prvkov. Jeden z nich zabezpečí, že sa dej z divadelných dosiek prenesie do verejného priestoru.

18. február 2023


Silný vietor poškodil v Košiciach desiatky stromov

Východné Slovensko počas uplynulého víkendu bojovalo s kalamitou. Napriek tomu, že v Košiciach nenapadlo veľa snehu, situáciu komplikovala najmä víchrica. Silný vietor lámal a poškodzoval stromy. Pracovníci Správy mestskej zelene (SMsZ) čistili od snehu priechody pre chodcov, zastávky MHD či chodníky v parkoch. Okrem iného pomáhali s premiestňovaním drevnej hmoty, ktorá blokovala komunikácie.

7. február 2023


Park na Hlavnej v Košiciach uzavreli. Začína sa obnova Spievajúcej fontány

Park medzi Dómom sv. Alžbety a Štátnym divadlom v Košiciach na Hlavnej ulici v uplynulých dňoch uzavreli. Dôvodom sú prípravné práce súvisiace s rekonštrukciou a modernizáciou Spievajúcej fontány. Potvrdil to hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) Peter Sasák. Obnova takmer za 1,79 milióna eur s DPH by mala byť hotová na jeseň.

6. február 2023


Po štyroch rokoch nefunkčnosti sa zmodernizovala zvonkohra pri Spievajúcej fontáne

Aj Košičania majú dôvod na radosť. Po štyroch rokoch nefunkčnosti sa zmodernizovala zvonkohra pri Spievajúcej fontáne. Jej digitálne riadenie navrhli a naprogramovali študenti Technickej univerzity, no a repertoár skladieb vytvorili miestni hudobníci.

18. január 2023


Pochovávanie na košickom prírodnom cintoríne prekonalo očakávania

Na prírodnom cintoríne Les spomienok v Košiciach, ktorý otvorili v novembri 2021, je aktuálne obsadených 30 z celkového počtu 119 miest. TASR o tom informoval hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) Peter Sasák s tým, že záujem o tento spôsob pochovávania počas prvého roka jeho fungovania prekročil ich očakávania. Sezónu ukončili v závere októbra, s pochovávaním začnú opäť v úvode vegetačného obdobia v apríli. „Záujem o alternatívne pochovávanie počas prvých 12 mesiacov existencie Lesa spomienok ukázal, že otvoriť pietne miesto fungujúce prírode blízkym spôsobom, bez produkcie odpadu a bez tradičných kamenných náhrobných kameňov, malo zmysel,“ povedal. Počas prvého roka tu našlo miesto posledného odpočinku 20 zosnulých. Ďalších desať miest si záujemcovia zarezervovali a prenajali.

16. január 2023


V Košiciach sa začal výrub drevín! Nahradiť ich majú dreviny s dlhšou perspektívou dožitia

Správa mestskej zelene v Košiciach začína s výrubom drevín na Fábryho ulici v Mestskej časti Košice – Dargovských hrdinov. Na sociálnej sieti o tom informovala Správa mestskej zelene v Košiciach. 

16. január 2023


Najviac hrobov významných osobností je na Verejnom cintoríne v Košiciach

Na košickom Verejnom cintoríne je viac hrobov významných osobností, ako na Národnom cintoríne v Martine. Kým v Martine odpočíva okolo 400 národných dejateľov a správy bratislavských cintorínov evidujú takmer 360 osobností, v Košiciach je až 889 hrobov, ktoré boli uznané ako miesta posledného odpočinku významnej osobnosti. Súpis hrobov významných osobností mesta Košice vypracovala v rokoch 2009 – 2011 päťčlenná odborná komisia pod vedením už zosnulého bibliografa a historika, ako aj riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v rokoch 1999 – 2018, JUDr. Jána Gašpara. Komisiu vymenoval bývalý primátor mesta Košice František Knapík, ktorý sa s jej výsledkami plne stotožnil.

9. január 2023


Remeselníci sa pohrali s každou doskou. Mólo pri jazierku v Mestskom parku je obnovené

Po dvoch mesiacoch prác sa návštevníci Mestského parku v Košiciach opäť môžu prejsť po drevenom móle pri jazierku. Pôvodná palubovka už bola v zlom stave a vyžadovala si obnovu. Práce po deviatich týždňoch ukončili a po záverečných kontrolách sa definitívne otvára pre verejnosť. 

19. december 2022


Košičania si môžu kúpiť vianočné stromčeky aj v mestských podnikoch

Aj košické mestské podniky ponúkajú na predaj vianočné stromčeky. Záujemcovia si môžu vybrať kontajnerované alebo rezané dreviny rôznych druhov a veľkostí od 30 centimetrov do vyše dvoch metrov. „Aktuálne je na predaj stále vyše 30 kusov kontajnerovaných stromčekov a rovnaký počet rezaných stromčekov vo veľkosti od jedného metra do vyše dvoch metrov, ktoré priebežne dopĺňame,“ uviedol pre Košice Online hovorca Správy mestskej zelene v Košiciach Peter Sasák s tým, že najvyšší záujem je tradične o jedle, ale k dispozícii sú aj smreky či borovice: „Stromčeky ponúkame na predaj v našom záhradnom centre na Rastislavovej 79. Stromčeky budeme predávať až do 23. decembra alebo do vypredania zásob.“

19. december 2022


Zvonkohra opäť funguje, zahrá aj vianočné piesne

Po rokoch ticha sa v stredu rozoznela Košická zvonkohra. 22 zvonov opäť funguje aj vďaka obnove technológie a elektroniky, ktorá bola realizovaná počas uplynulých piatich mesiacov. Nové riadenie zvonkohry prinesie možnosť správy na diaľku a známe skladby rôznych žánrov je možné po novom nahrávať v dátových súboroch, ktoré dokáže program preniesť do zvukovej podoby. Repertoár obsahuje známe skladby klasickej, svetovej a domácej hudby, jeho súčasťou sú aj tradičné vianočné piesne. 

15. december 2022


Kalamita v Košiciach poškodila desiatky stromov

Nepriaznivé počasie uplynulých dní spôsobilo v metropole východu viacero problémov. Pod ťarchou snehu a ľadu spadlo niekoľko stromov. Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach však na ich výrub a orezávanie nemohla použiť techniku, keďže cesty a chodníky neboli spočiatku odhŕňané a zjazdné. Podľa hovorcu SMsZ Petra Sasáka to predĺžilo a skomplikovalo ich zásahy: „V dôsledku snehovej kalamity bolo v meste poškodených niekoľko desiatok stromov. Stále pracujeme na odstraňovaní nahlásených vyvrátených, zlomených a inak poškodených stromov. Od nedele (11.12.) do stredy (14.12.) sme odstránili celkovo 18 padnutých stromov, išlo prioritne o dreviny obmedzujúce priechodnosť ciest, chodníkov a blokujúce vchody a brány. Ďalších 20 stromov sme ošetrili kvôli poškodeniu kostrových konárov.“

15. december 2022


V centre sa opäť rozozvučala Košická zvonkohra

Nateraz bude hrať každý deň každú hodinu od 17:00 do 21:00.

14. december 2022


Zvonkohra sa rozozvučí po takmer štyroch rokoch, skladby vytvorili košickí umelci

Zvonkohra na košickej Hlavnej ulici po štyroch rokoch mlčania už opäť dotvorí sviatočnú atmosféru v meste. Dvadsaťdva zvonov sa opäť rozozvučí vďaka obnove technológie a elektroniky, ktorú Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach zrealizovala počas posledných piatich mesiacov.

14. december 2022


Košická zvonkohra sa opäť rozozvučí takmer po štyroch rokoch

Takmer po štyroch rokoch sa pri takzvanej Spievajúcej fontáne v centre mesta opäť rozozvučí košická zvonkohra. Počas uplynulých piatich mesiacov prešla obnovou technológie a elektroniky. TASR o tom informoval hovorca Správy mestskej zelene (SmsZ) Peter Sasák. Na oprave pracovali aj študenti. Repertoár hudobných skladieb zas vytvorili košickí hudobníci. Zvonkohra bude v prevádzke od stredy, a to každý deň od 17.00 h do 21.00 h. Každú celú hodinu odbije počet hodín a zahrá jednu skladbu.

14. december 2022


Ťažký sneh a vietor poškodil desiatky stromov

Snehová kalamita v Košiciach spôsobila problémy nie len vodičom a chodcom, ale aj stromom. Nepriaznivé počasie poškodilo v meste desiatky stromov, ktoré postupne odstraňuje Správa mestskej zelene, na niektorých miestach aj v spolupráci s hasičmi. Drevo zo spílených stromov zostáva na zelených plochách pri chodníkoch a cestách, ich odvoz bude prebiehať postupne, aj v závislosti od poveternostných podmienok. 

13. november 2022


Stromček si môžete prenajať a po Vianociach ho naspäť vrátite

Stromček si môžete prenajať a po Vianociach ho naspäť vrátite… A o pár rokov neskôr možno práve Váš vysadia v meste. Pozrite si reportáž Lukáša Koca z 24Dnes.

1. december 2022


Košičania si môžu prenajať vianočný stromček

Aj v tomto roku si môžu Košičania prenajať vianočný stromček od Správy mestskej zelene (SMsZ). Po sviatkoch bude opätovne vysadený v okrasnej škôlke. „Tradične ponúkame na prenájom 100 kusov kontajnerovaných vianočných stromčekov. S ich prípravou začíname vždy počas jari, keď sa vykopú zo škôlky a vysadia sa do kontajnerov. Následne je im dopriaty čas na prekorenenie a adaptáciu, čo výrazne zvyšuje ich šancu na prečkanie obdobia Vianoc v teplej izbe. Po sviatkoch sa stromčeky vracajú do Okrasnej škôlky v Bernátovciach, kde sa opätovne vysádzajú do voľnej pôdy,“ uviedol hovorca SMsZ Peter Sasák.

26. november 2022


Najväčší adventný veniec v Košiciach je pri Urbanovej veži

Postarali sa oň zamestnanci Správa mestskej zelene v Košiciach. Prvá sviečka na ňom sa rozžiari už túto nedeľu.
 

26 november 2022


Jesenná výsadba stromov Košiciach je v plnom prúde

Vypestovali ich vo vlastnej okrasnej škôlke, dnes už zdobia Košice. Výsadba stromov je v plnom prúde. Správa mestskej zelene v týchto dňoch realizuje jesennú výsadbu stromov, včera napríklad chlapi makali na sídlisku Nad jazerom. Do decembra takto vysadia až 310 stromov. V jednotlivých lokalitách sa tak objavia lipy, bresty, hraby či liesky turecké ale napríklad aj jedličky – práve na tie sa dokonca niektorí Košičania ulakomia pretože chcú mať doma vianočný stromček zadarmo 
 

24.november 2022


Vianoce v Košiciach môžu byť ekologickejšie

Vianoce v Košiciach môžu byť ekologickejšie. Správa mestskej zelene prenajíma sto stromčekov, ktoré sú zasadené v kvetináči. Mestský podnik ich do domácností roznesie v polovici decembra. 

23. november 2022


V metropole východu sa ujala neobyčajná služba: Vďaka nej vianočný stromček nemusíte kupovať

Obyvatelia metropoly východu ani tento rok neprídu o možnosť prenajať si na vianočné sviatky živý stromček v kvetináči. Túto službu zaviedla Správa mestskej zelene v roku 2013 ako prvá na Slovensku a ujala sa. Záujem je takmer vždy oveľa väčší ako ponuka. Tohtoročné online objednávanie spustil podnik v pondelok 21. novembra. 

22. november 2022


V Košiciach pokračuje jesenná výsadba drevín

Správa mestskej zelene celkovo zasadí v tomto roku 310 stromov a takmer 4800 kríkov. Najviac zastúpeným druhom v tomto roku je práve lipa malolistá. 

22. november 2022


Lesu spomienok sa podarilo prekonať očakávania

Koncom minulého roka vznikol neďaleko košického Krematória Les spomienok. Ide o pietne miesto o rozlohe takmer 700 metrov štvorcových, ktoré neprodukuje žiaden odpad. Preto je naň zakázané prinášať akékoľvek umelé materiály a sviečky je možné zapaľovať len v jazierku na centrálnom kameni.

22. november 2022


V metropole východu začína prenájom vianočných stromčekov

Košičania si aj tento rok môžu od Správy mestskej zelene (SMsZ) prenajať živý vianočný stromček v kvetináči. Od dnešného dňa majú na výber sto kusov stromčekov. Hovorca SMsZ Peter Sasák pre Košice Online potvrdil, že v cene je zahrnutý aj dovoz a odvoz a krátka inštruktáž o tom, ako sa o ne starať: „Kto si chce stromček prenajať, môže si ho vybrať od dnes 21. novembra na našej stránke vianocnestromceky.smsz.sk. Každý stromček má svoje individuálne číslo, je samostatne nafotený a nájomca má záruku, že sa k nemu dostane stromček, ktorý si vybral.“

21. november 2022


Počas jesennej výsadby pribudne v Košiciach 310 stromov

Do príchodu prvých trvalejších mrazov vysadia v siedmich košických mestských častiach celkovo 310 stromov a takmer 4800 kríkov. Informovala o tom riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popríková s tým, že nové dreviny doplnia jarnú výsadbu.

20. november 2022


V košickom Mestskom parku majú unikátnu vtáčiu búdku

V košickom Mestskom parku majú unikátnu vtáčiu búdku, ktorú aj keby vtáci nalietali kilometre, nikde inde v regióne nenájdu. Je vybavená špeciálnymi senzormi a kamerou, vďaka čomu môžete hniezdenie vtákov sledovať v priamom prenose. V mesto okrem tejto inovatívne vtáčej búdky postavili ešte sto ďalších. 

14. november 2022


Japonsko v Košiciach. Kvitnúce čerešne rozjasnia ďalšiu ulicu na košickom sídlisku

Japonsko je krajinou kvitnúcich čerešní a ich krása kvetov už budúci rok rozjasní aj ulicu na Sídlisku Ťahanovce. „Desať kusov čerešní pílkatých (prunus serrulata) kultivaru Kanzan, ľudovo známych ako sakury, bolo vysadených na Európskej triede od gréckokatolíckeho kostola smerom k autobusovej zastávke Berlínska,“ uviedol pre redakciu KOŠICE: DNES hovorca Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ) Peter Sasák. Podľa hovorcu, ide o kultivary s typicky ružovými kvetmi a tie rozkvitajú pred pučaním listov. Výhodou japonských čerešní je to, že aj napriek tomu, že kvitnú bohato, nevytvárajú plody, ktoré by komunikáciu znečisťovali.

14. november 2022


V Košiciach pribudli ďalšie hmyzie hotely

Správa mestskej zelene umiestnila hmyzie hotely už aj do Mestských častí Nad jazerom, Juh a Dargovských hrdinov. Aktuálne sa tieto hmyzie hotely nachádzajú už v každej jednej mestskej časti, ktorú Správa mestskej zelene spravuje. Prvé štyri hmyzie hotely pribudli v Košiciach ešte v roku 2021. Úplne prvý hmyzí hotel v Košiciach bol osadený v Mestskom parku neďaleko Plávajúcej fontány. Ďalšie sú osadené v Mestskej časti Západ v Zuzkinom parku, na Severe v parku Anička, na Sídlisku Ťahanovce na Ťahanovskej lúke pod Aténskou ulicou.

7. november 2022


Košické cintoríny rozžiarili tisíce sviec

Pozrite sa, ako to vyzeralo na košickom Verejnom cintoríne včera večer. Správa mestskej zelene v Košiciach ako správca cintorínov nezaznamenala žiadne väčšie komplikácie.

2. november 2022


Cintoríny navštevujú davy ľudí

Dni spomienok vrcholia, ľudia navštevujú hroby svojich blízkych. Neraz cestujú na cintoríny aj stovky kilometrov. Pozrite si reportáž z regiónov, ktorý zachytáva aj košický Verejný cintorín. 

1. november 2022


Ak nebožtík precitol, mohol zazvoniť. Kde je najkrajšia časť veľkého cintorína

Hrob zo sklenenej tabule, mozaiky aj zvonček, na ktorý môže zazvoniť len zdanlivý nebožtík. Prechádzka v meditatívnom prostredí cintorína je priam ako otvorená učebnica dejepisu. Verejný cintorín v Košiciach je síce najväčším miestom na pochovávanie na celom Slovensku, no nebol historicky prvým v meste. Kedysi bolo zvykom pochovávať mŕtvych v strede obce či mesta, okolo kostola. Preto je aj dnes okolo Dómu sv. Alžbety stále vidno nepravidelne zakreslené pásy kamennej ohrady, ktoré kedysi tvorili hranice cintorína.

1. november 2022


Alternatíva k pochovávaniu do hrobu. O rozptyl popola je záujem, je to ekologické a lacnejšie

Pozostalí chodia v období Dušičiek spomínať okrem tradičných cintorínov aj na menej typické miesta posledného odpočinku. Takými sú napríklad aj rozptylové lúky. Ako fungujú a ako prebiehajú obrady? S týmito otázkami sme sa obrátili na krematóriá v Bratislave a Košiciach, kde sa takéto rozptylové lúky nachádzajú. Rozptyly v zime vykonávať nie je možné. Ako odôvodnil Peter Sasák z Košíc, rozptyly sa podľa zákona o pohrebníctve môžu vykonávať iba vo vegetačnom období. V Košiciach ich spravidla realizujú od apríla do konca októbra. 

1. november 2022


Dušičková slávnosť uzavrela sezónu v Lese spomienok

Pomalé tóny gitary, plávajúce sviečky, lístie popadané na zelenej tráve a jemné mrholenie, to všetko zasadené do prostredia šumiaceho lesa a stromov, pod ktorými odpočívajú tí, ktorí si želali na svoj odpočinok Les spomienok. 

31. október 2022


Veľká oprava a dušičkový nával. Cintorín v Košiciach čaká ťažká skúška

Dušičky sú doslova pred dverami a na cintorínoch to už vidieť. V okolí verejného cintorína v Košiciach, ktorý je najväčší na Slovensku, sa to vo štvrtok predpoludním hemžilo ľuďmi prichádzajúcimi k hrobovým miestam. Článok pokračuje pod video reklamou. Parkovisko pred cintorínom je v rekonštrukcii, vodiči tak hľadajú vhodné formy odstavenia svojho auta, samozrejme, čo najbližšie k vchodu. Cintorínska ulica ponúka možnosť parkovania v jednom jazdnom pruhu v oboch smeroch a ľudia to vo veľkom využívajú.

27. október 2022


Obnova strechy košického krematória ide podľa plánu, rozoberú ju do konca roka

Rekonštrukcia strechy košického krematória začala v polovici októbra. Stavebné práce za 1,637 milióna eur má na starosti košická spoločnosť Unires-Bau, ktorá vo verejnom obstarávaní na túto zákazku uspela spomedzi štyroch záujemcov. Okrem sanácie, opravy a zosilnenia nosných oceľových konštrukcií pôvodnej 41-ročnej strechy dôjde v opravovanej časti budovy aj k výmene elektroinštalácie a nainštalovaniu úsporných svietidiel.

27. október 2022


Cintoríny sa pripravujú na dušičky

Viac nádob na komunálny odpad, drobné náradie, krhly na vodu, aj mobilné toalety. Správcovia pripravujú cintoríny na Sviatok všetkých svätých. Po dvoch rokoch pandémie očakávajú vyššiu návštevnosť. Ľudí zároveň vyzývajú, aby na cintoríny prinášali vence  z prírodných materiálov. 

23. október 2022


Zmeny v prevádzke košických cintorínov počas dušičkových sviatkov

Prevádzku pohrebísk, o ktoré sa stará Správa mestskej zelene v Košiciach, ovplyvnia v dušičkovom období rôzne ústretové zmeny vo vzťahu k návštevníkom. Tí však musia čeliť aj obmedzeniam v súvislosti s rekonštrukciou priestorov Verejného cintorína. V snahe vyjsť v ústrety pozostalým z iných miest, ako aj samotným Košičanom, predĺžila Správa mestskej zelene v Košiciach (ďalej len: SMsZ) otváraciu dobu všetkých troch pietnych miest, ktoré spravuje – teda Verejného cintorína, urnového hája pri krematóriu a priľahlého prírodného cintorína Les spomienok. Pohrebiská budú otvorené od nedele 30. októbra až do utorka 1. novembra v čase od 7:00 do 22:00. Následne až do 8. novembra otvoria svoje brány v rámci tzv. letného režimu (platí každoročne od 1. 5. do 8. 11., s výnimkou dušičkového obdobia – pozn. red.), od siedmej hodiny ráno do ôsmej večer a od 9. novembra prejdú do zimného režimu, čo znamená, že návštevníci tu budú môcť vstupovať od siedmej ráno do piatej poobede.

20. október 2022


Na Aničke vás čaká nový verejný gril

Posledné teplé jesenné dni môžete využiť výletmi mimo Košíc, no voľné chvíle si môžete spríjemniť aj priamo v Košiciach. Ideálnym miestom je napríklad park Anička, v ktorom okrem prechádzky môžete dokonca aj grilovať. Správa mestskej zelene v Košiciach apeluje na obyvateľov, aby prišli zrelaxovať práve do parku Anička, kde bol postavený prvý verejný gril.

19. október 2022


Nie je búdka ako búdka

Namontovanie vtáčej búdky, pred blížiacou sa zimou, je najstaršou metódou ochrany vtáctva. Aby však vtáčie búdky plnili svoj účel, musia byť správne skonštruované a vhodne vyvesené. Viac sa dozviete v reportáži Nikolety Ferkovej. 

17. október 2022


Košický cintorín a urnový háj budú na Dušičky otvorené dlhšie

Prípravy na Dušičky v týchto dňoch vrcholia. TASR o tom informoval hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák s tým, že počas nich budú predĺžené otváracie hodiny verejného i prírodného cintorína, ako aj urnového hája. Návštevníci si tiež počas sviatkov budú môcť vybaviť úradné záležitosti. Zároveň upozorňuje, že pre zvýšený pohyb chodcov je od soboty do 4. novembra vstup do areálu cintorína a krematória vlastným vozidlom zakázaný.

15. október 2022


Mólo jazierka v Mestskom parku pre rekonštrukciu uzavreli

Jazierko v mestskom parku vzniklo počas revitalizácie parku v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2013. Vtedy tu vybudovali aj mólo, ktoré umožňuje prechádzať sa nad hladinou jazierka. Dnes obľúbené miesto Košičanov musia pre rekonštrukciu uzavrieť.

12. október 2022


Mólo pri jazierku v košickom Mestskom parku je poškodené, opáskovali ho a opravia

Drevené mólo pri jazierku v Mestskom parku uzatvorili. Jeho oprava je nevyhnutná. Umelé jazero s mólom bolo vybudované počas veľkej rekonštrukcie parku pri príležitosti Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Dnes je jazierko obľúbenou zastávkou najmä pre rodiny s deťmi. Po deviatich rokoch fungovania nastal čas na rekonštrukciu móla. Správa mestskej zelene v Košiciach jeho stav pravidelne sledovala. Porúch postupne pribúdalo. „Po dôkladnej prehliadke v septembri sme usúdili, že po letnej sezóne nastal čas začať s plánovanou obnovou, keďže poškodenie krycích dosiek a drevených nosníkov vlhkosťou, výrazne pokročilo,“ informoval hovorca mestského podniku Peter Sasák.

12. október 2022


Košice zaviedli úsporné opatrenia, pohrebné a kremačné služby zdražejú

V budúcom roku dôjde k úprave cien pohrebných a kremačných služieb. V akej miere bude závisieť od rozhodnutia regulátora. Pre TASR to uviedol hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák. Podľa jeho slov sa zdražovanie citeľne dotklo rozpočtu SMsZ. V súvislosti so zvyšovaním cien energií a pohonných látok prijali viacero opatrení. Regulované ceny pri pohrebných a kremačných službách naposledy menili v roku 2019. „Nárast cien bude vyrátaný z reálne preukázateľných nákladov na kremáciu,“ povedal. Pripomenul, že kremácia je energeticky najnáročnejšou činnosťou v portfóliu SMsZ. 

12. október 2022


Fontány v Košiciach sa pripravujú na zimnú odstávku

Počas posledných dvoch týždňov začala Správa mestskej zelene v Košiciach s postupnou odstávkou jednotlivých fontán. Zo 16 fontán sú v prevádzke ešte posledné tri – Plávajúca fontána a malá fontánka v Mestskom parku a Hrajúca fontána pri Štátnom divadle. Proces vypnutia zahŕňa okrem čistenia aj zaistenie ochrany fontán a ich technológie pred mrazom a vlhkosťou. 

7. október 2022


Reality šou zo stromu. Kamera v Košiciach sníma život vtákov

Celkovo 106 búdok bolo inštalovaných na viacerých miestach v Košiciach. Pribudli v Mestskom parku, Parku Komenského, Lesoparku Nad jazerom, vnútrobloku sídliska Železníky, Parku Anička, Parku Bašťovanského, na Verejnom cintoríne a pri Mlynskom náhone. Z toho má 75 búdok slúžiť vtákom, 30 netopierom a jedna, taktiež určená operencom, je špeciálne vybavená smart prvkami. Inovatívna vtáčia búdka má zabudované kamery a senzory. Vďaka tomu je z nej možný živý online prenos obrazu a dát. Meria sa v nej aj teplota a vlhkosť. Senzor pohybu zároveň upozorní administrátorov, že v búdke bol pohyb a vyhotoví s pomocou zabudovanej kamery sériu fotografií s metaúdajmi, vďaka ktorým možno zistiť, kedy a čo búdku navštívilo.

5. október 2022


Spievajúca fontána sa dočká modernizácie po štvrťstoročí

Spievajúca fontána v Košiciach sa naposledy rekonštruovala pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Aktuálne je na nej vyhlásený havarijný stav a fungujú len jej základné časti. Aj preto sa Nadácia U.S. Steel, košický magistrát, Štátne divadlo a Správa mestskej zelene dohodli na podpise spoločnej zmluvy. 

4. október 2022


Spievajúca fontána sa dočká rekonštrukcie

Spievajúca fontána v Košiciach je v havarijnom stave, fungujú len v obmedzenom režime. Teraz ju zrekonštruujú po 25 rokoch. Nové technológie, premietanie na vodnú clonu aj pieseň na želanie. Dominantu košického historického centra zmodernizujú podľa najnovších trendov. Obnova potrvá 10 mesiacov.

3. október 2022


Predstavili projekt „Pomôžme našim okrídleným susedom“

Správa mestskej zelene v Košiciach ešte v apríli začala postupne realizovať projekt „Pomôžme našim okrídleným susedom“.  Predstavili ho v týchto dňoch, v Mestskom parku. V rámci projektu osadili celkovo 75 hniezdnych búdok pre vtáctvo, 30 búdok pre netopiere, vytvorili však aj smart búdku s kamerou a senzormi, ktorá je spojená aj s meteostanicou a ponúka dáta vhodné na dodatočné spracovanie. Do projektu sa zapojili organizácie ako Technická univerzita v Košiciach prostredníctvom UVP Technicom a OZ Novozem, Správa mestskej zelene v Košiciach. Búdky vyhotovili žiaci košických škôl.

30. september 2022


Vandali v Košiciach vyčíňali v Mestskom parku

Mestská polícia, či iné bezpečnostné zložky sa musia často zaoberať prípadmi vandalizmu v rôznych podobách. Pred dvoma týždňami došlo k poškodeniu verejných toaliet v Mestskom parku. To aj napriek tomu, že na mieste je nainštalovaný kamerový systém a hneď vedľa má stanovisko vrátnik. Vyskytla sa preto otázka, či nie je nutné kontrolu sprísniť.

29. september 2022


V Mestskom parku pribudla smart vtáčia búdka

V Košiciach pribudla novinka, ktorú nikde inde na Slovensku nenájdete – smart vtáčia búdka. Je v nej zabudovaná kamera, ale aj pohybové či teplotné senzory. Priamy prenos z diania v búdke si budú môcť pozrieť aj Košičania. Okrem smart búdky, ktorú vytvorili zamestnanci Správy mestskej zelene a Technicomu, pribudli v Košiciach aj desiatky nových drevených vtáčích búdok.

28. september 2022


Do života vtáctva môžu Košičania nazrieť prostredníctvom smart búdky

V košickom mestskom parku inštalovali smart vtáčiu búdku, ktorá ponúka pohľad do diania v nej a ornitológom aj rôzne údaje zo senzorov. Ako TASR informoval hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) Peter Sasák, išlo o vyvrcholenie grantového projektu, v rámci ktorého v Košiciach pribudlo viac ako 100 búdok pre vtáky a netopiere. Cieľom projektu bolo zvrátiť negatívny trend poklesu početnosti druhov a zlepšiť dostupnosť úkrytov a hniezdnych príležitostí. „Búdky monitorujeme, zbierame z nich dáta a vzorky, tie poskytujeme odborníkom a tí ich ďalej využívajú,“ povedala riaditeľka SMsZ Marta Popríková. Snahou spolupráce SMsZ a Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) bolo prostredníctvom Univerzitného vedeckého parku Technicom a občianskeho združenia (OZ) Novozem ponúknuť zaujímavú inováciu spojenú s podporou rozvoja biodiverzity.

27. september 2022


Kladky zaľúbencov odstránia. Zničili by plot na Drevnom trhu

V parku na Drevnom trhu v Košiciach vládol celé týždne stavebný ruch. Uprostred prázdnin utíchol a od 13. augusta už môžu obnovený priestor opäť využívať obyvatelia a návštevníci Košíc. Drevný trh s rozlohou 4 593 štvorcových metrov patrí medzi parky, o ktoré sa stará Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ). Svoj vzhľad mení na etapy. V centre parku je dominantou fontána, ktorá bola komplexne zrekonštruovaná v roku 2007. V roku 2018 boli upravené chodníky, no už vtedy sa hovorilo aj o nutnosti dať do poriadku oplotenie, ktoré bolo vo veľmi zlom stave. Reálne sa s jeho komplexnou opravou začalo počas tohtoročnej jari.

2. september 2022


Rozsiahla obnova parku na Drevnom trhu je dokončená

Rekonštrukcia kedysi zanedbaného parku na Drevnom trhu v Košiciach je ukončená. V rámci nej sa zrealizovali terénne úpravy, osadili nové lavičky a kompletne opravilo oplotenie, ktoré je staré viac ako 100 rokov. Niektoré časti museli nahradiť novými, iné prešli odbornou reštauráciou v kováčskej dielni, v súlade s požiadavkami krajského pamiatkového úradu. Obnova parku sa realizovala aj s podporou Rotary klubov, ktoré pôsobia v Košiciach. 

25. august 2022


Ľudia z panelákov načierno sadia stromy, potom chcú výrub. Nakoniec sadia zas

Správa mestskej zelene v Košiciach tvorí interaktívnu mapu všetkých stromov v meste spolu s ich zdravotnou kartou. Z takmer 50-tisíc stromov už majú dokumentaristi podrobne zhodnotených 8 000 z nich. Ktorým sa v Košiciach páči a ako im obyvatelia môžu pomôcť, nám porozprávali MARIANNA SABOLOVÁ – samostatná technička pre spracovanie dokumentu starostlivosti o dreviny v Košiciach, jej kolega MARTIN BUJŇÁK a PETER SASÁK, referent pre styk s verejnosťou.

13. august 2022


V Košiciach sa začali opäť množiť potkany

Na košických sídliskách a aj v meste sa opäť zhoršila situácia s potkanmi. Zvýšený výskyt hlodavcov zaznamenali najmä na husto obývaných sídliskách v Ťahanovciach, KVP alebo Nad Jazerom. Podľa Petra Sasáka zo Správy mestskej zelene mesto aktívne podniká kroky k tomu  množenie a šírenie týchto škodcov zamedzila: „V rámci našich kompetencií realizujeme na nami spravovaných plochách deratizácie počas celoplošných deratizácií vyhlásených Regionálnym úradom verejného zdravotníctva a podľa potreby vykonávame aj lokálne deratizácie na plochách so zaznamenaným zvýšeným výskytom hlodavcov. Lokálne deratizácie v ohniskách výskytu hlodavcov realizujeme aj niekoľkokrát ročne.“

10. august 2022


Košice ako prvé mesto na Slovensku vytvorilo zdravotné karty drevín

Cieľom je zaznamenať takmer 50 000 stromov a zlepšiť tak starostlivosť o zeleň. Projekt je reakciou na klimatickú zmenu. Doteraz zmapovali vyše 17 000 stromov. Hodnotia ich zdravotný stav či bezpečnosť. Každý strom má svoje GPS súradnice a vedia ho nájsť na interaktívnej mape.

4. august 2022


Hracie prvky na detských ihriskách v Košiciach sa vynovia

Správa mestskej zelene (SMsZ) aj tento rok zrevitalizuje v Košiciach detské ihriská. V šiestich prípadoch dôjde k úplnej obnove a výmene všetkých hracích prvkov, na ďalších štrnástich sa vynovia. „Na spomínaných dvadsiatich ihriskách určených na modernizáciu pribúdajú herné prvky od júna a všetky práce majú byť dodávateľom ukončené na konci augusta,“ uviedol pre Rádio Košice hovorca SMsZ Peter Sasák.

2. august 2022


Pamätník na Námestí osloboditeľov opäť poškodili vandali. Od farby ho čistia zamestnanci Správy mestskej zelene

Košická polícia pred týždňom začala trestné stíhanie kvôli poškodeniu Pamätníka vojakov sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Vandali, ktorých sa zatiaľ nepodarilo identifikovať, popísali národnú kultúrnu pamiatku červenými nápismi. Za vyčistenie plochy je zodpovedná Správa mestskej zelene (SMsZ), ktorá s tým začala vo štvrtok (28.7.). Odstraňovanie farby je podľa hovorcu SMsZ Petra Sasáka šetrné a zároveň efektívne: „Ide o pamiatkovo chránený objekt, preto musíme vybrať taký spôsob čistenia, aby nedošlo k poškodeniu samotného pamätníka a odstránili sme len farbu. Stále začíname čistenie najšetrnejším spôsobom – parným čističom, ak sa nepodarí odstrániť s jeho pomocou všetko znečistenie, dočisťujeme zasiahnuté plochy chemicky alebo mechanicky.“

29. júl 2022


Niektoré košické ulice sú zahalené do tmy. Dôvodom nemusia byť len nefunkčné lampy, ale aj koruny stromov

V metropole východu je viacero lokalít, ktoré sú vo večerných a nočných hodinách nedostatočne osvetlené, čím je ohrozená bezpečnosť a zdravie Košičanov. Dôvodom však nemusia byť len chýbajúce stĺpy verejného osvetlenia, ale aj košaté koruny stromov, ktoré tienia niektoré chodníky či cesty, a to aj napriek fungujúcim lampám. Košický mestský poslanec Ladislav Rovinský v tejto súvislosti poukázal nielen na bezpečnostné hľadisko, ale aj na starostlivosť o zeleň: „Mohli by sme robiť stĺpy nižšie. Svietivosť svetelných bodov je dnes úplne iná a tie stĺpy tú odvtedy sú. Medzitým sa vysadili nejaké stromy. Jedna vec je ich ošetrovanie a druhá vec, zamyslieť sa aj nad tým, ako s tými svetelnými zdrojmi, či by nebolo dobré uvažovať o ich znížení, aby neboli v korune, či neuvažovať o premiestnení. Čo je jednoduchšie, presunúť 60-ročný strom alebo 60-ročnú lampu?“

28. júl 2022


Voda pre smädné stromy

Košice ako prvé na Slovensku testujú zavlažovacie megavaky. V horúcom a suchom počasí pomáhajú hlavne veľkých a starým stromom. Zatiaľ ich majú štyri, do každého sa zmestí 1500 litrov vody. Podobný systém využívajú v Prahe či Santiagu de Chile. 

10. júl 2022


Prví na Slovensku. V Košiciach budú vzácne stromy zavlažovať obrovské vaky

Klimatické zmeny a sucho si vyberajú svoju daň aj v podobe potreby zavlažovania stromov v mestách. V košickom Mestskom parku je niekoľko vzácnych stromov, ktoré potrebujú na svoje prežitie tisíce litrov vody denne. Boli zavlažované hadicami zo studní či hydrantov, tento proces však nie je veľmi efektívny. Správa mestskej zelene v Košiciach preto kúpila štyri veľké zavlažovacie vaky s objemom 1 500 litrov. Tie sú ideálne na zabezpečenie potrebnej dávky vody počas sucha pre veľké stromy. Košice sú prvým mestom na Slovensku, ktoré začalo využívať túto formu v západných krajinách už rozšíreného zavlažovania stromov.

8. júl 2022


V Mestskom parku rozmiestnili vaky, nie však na sedenie

Správa mestskej zelene v Košiciach rozmiestnila v Mestskom parku zavlažovacie vaky, ktoré sú určené na zabezpečenie vody počas sucha pre veľké stromy. Zatiaľ nakúpili štyri kusy, tak aby postačili pre jeden strom. Vaky pomáhajú starším stromom vyrovnať sa s veľkými suchami a poklesom spodnej hladiny vody.

8. júl. 2022


Plochy so zníženou intenzitou kosenia v Správach RTVS

Plochám so zníženou intenzitou kosenia sa ľudovo hovorí aj lúčne porasty. Dnes ich Správa mestskej zelene v Košiciach využíva na necelých 38 hektároch plochy. Väčšinou sa nachádzajú v okrajových častiach mestských častí od svojho zavedenia v roku 2019 sa už v meste udomácnili.

3. júl 2022


Mesto Košice sa postaralo o slovenský unikát

Stretnúť sa s niekým v kaviarni nie je nič mimoriadne. Mnohým práve tam lepšie chutí čierny životabudič alebo koláčik než doma. Viete si predstaviť, že by ste mali rande alebo stretko v podniku, ktorý je v tesnej blízkosti cintorína, takže posedenie by vám nespríjemňovala populárna hudba, ale pohrebné piesne? Správa mestskej zelene (SMsZ) už dávnejšie prejavila záujem o prenájom nebytového priestoru pri cintoríne na účely prevádzky kaviarne. To sa mestskej spoločnosti podarilo a 15. júna spustila jej prevádzku. 

30. jún 2022


V prírodnom cintoríne Les spomienok pochovali už 15 ľudí

Les spomienok je jediný prírodný cintorín na východnom Slovensku. Prírodný cintorín otvorili v lese pri košickom krematóriu minulý rok v novembri, v zime sa tu však nepochováva. Sezóna začala na jar. Popol zosnulých sa tu ukladá priamo ku koreňom stromov, nenájdete tu žiadne umelé kytice či vence ani náhrobné kamene, ale predsa je jasné, kto je kde pochovaní.

20. jún 2022


Košické pohrebiská budú mať aj virtuálnu podobu, zmapujú vyše 40-tisíc hrobov

Návštevníkom košických pohrebísk dlhodobo chýba možnosť nájsť hrobové miesto zosnulého, o ktorom nemajú všetky potrebné informácie. Pomôcť vedeli v kanceláriách verejného cintorína a krematória, no tie nie sú otvorené nepretržite. Informácie o hrobových miestach poskytovali počas dušičkového obdobia aj priamo pri vstupe na cintorín či do krematória, no zažívali veľký nápor a kto nemal čas čakať, k informáciám sa nedostal. Správa mestskej zelene (SMsZ), ktorá má košické pohrebiská v správe, sa rozhodla v tomto roku spustiť projekt virtuálneho cintorína. Bude zahŕňať verejný cintorín aj urnový háj pri krematóriu.

18. jún 2022


Kvetiny uprostred Verejnej knižnice? Prečo nie!

Vo Verejnej knižnici Jána Bocatia sa uskutočnil 1. ročník Burzy kvetín. Okrem toho, že návštevníci si tu mohli kúpiť rôzne exteriérové rastliny, odborník zo Správy mestskej zelene im poradil ako ich správne posadiť a pestovať. Pozrite sa ako vyzeralo zelené átrium knižnice.

10. jún 2022


Evanjelický cintorín sa postupne mení na zelený park

Bývalý Evanjelický cintorín prevzala do svojej správy košická radnica ešte v roku 2019. Chce ho totiž pretvoriť na Memoriálny park, ktorý by Košičanom ponúkal oddychovú zónu a prepojil by dve mestské časti.

8. jún 2022


Študenti sa zapojili do skrášľovania okolia

Študenti stredných škôl sa vydali na pomoc pracovníkom Správy mestskej zelene v Košiciach. Spoločne zveľadili detské ihriská a ich okolie. Vďaka spoločnej práci stredoškolákov je tak mesto zas o čosi krajšie.

31. máj 2022


Fontány dostávajú nový náter

O fontány v Košiciach sa stará Správa mestskej zelene. Tí dbajú na to, aby ostali v zachovalom stave a negatívne ich neovplyvnili voda ani okolité podmienky. Zisťovali sme, ako to funguje a ktoré fontány tiež dostanú nový náter.

31. máj 2022


Poškodenie strechy Krematória je výsledkom zanedbanej údržby za predchádzajúcich správcov

Ešte počas apríla sa prepadla časť strechy košického krematória. Kým sa krematórium opäť sprístupní verejnosti, prejdú podľa aktuálneho správcu pravdepodobne mesiace. Príčinu zlyhania vidí v dlhodobo zanedbanej údržbe za predchádzajúceho správcu. Aktuálne prebieha odstraňovanie častí strechy, ktoré určil statik. Revízie a technické kontroly problém neodhalili a aj statik sa vyjadril, že na základe vizuálnej kontroly neboli viditeľné zmeny, ktoré by signalizovali možnosť zlyhania strechy.

16. máj 2022


HLAS ULICE: Kosí mesto podľa Košičanov verejnú zeleň dostatočne často?

Správa mestskej zelene začala priestranstvá v rámci metropoly východu kosiť v treťom aprílovom týždni. Naraz je do prác zapojená viac ako stovka zamestnancov. Najčastejšie sa kosí reprezentatívna zeleň v centrálnej zóne, kde sa podľa intenzity rastu trávy vykonáva 9 až 11 kosieb ročne. Nasleduje prícestná zeleň,  parky a sídlisková zeleň, ktoré sa kosia päťkrát.

16. máj 2022


Na Slovensku máme prvé tropické dni, Košičania sa už ochladzujú: Toto sú naše top fontány!

Leto sa začalo začiatkom mája! S príchodom prvých horúcich májových dní sa v Košiciach spustilo všetkých 16 fontán, ktoré prevádzkuje Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach.

„Sezóna fontán sa v roku 2022 začala vďaka prezidentskej návšteve už 27. apríla, keď sme ako správcovia spustili Spievajúcu fontánu. Sme radi, že sme boli na spustenie pripravení a uviedli sme fontány do prevádzky skôr, ako to bolo pôvodne plánované,” uviedol hovorca SMsZ Peter Sasák. Hrajúce, multimediálne či fontány s okrasnými japonskými kaprami si budú môcť návštevníci mesta vychutnávať až do konca septembra.

12. máj 2022


Pozvánka do rozkvitnutého centra Košíc

Mnohí budú určite súhlasiť, že centrum Košíc je najkrajšie aj na prelome apríla a mája. Rozkvitnuté ulice, príjemné teploty, postupne sa otvárajúce letné záhrady. 

5. máj 2022


Správa mestskej zelene v Košiciach postupne spúšťa prevádzku fontán

Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach postupne spúšťa fontány, ktoré spravuje. Pre TASR to povedal hovorca SMsZ Peter Sasák s tým, že v tomto roku sprevádzkovali aj Malú fontánu v Mestskom parku. Tradične ako prvé spúšťajú fontány na Hlavnej ulici, ku ktorým sa postupne pripájajú fontány v centrálnej zóne. V druhom májovom týždni spustia aj fontány na sídliskách. Ako pripomenul, fontány zvyknú odomykať 1. mája, no tohtoročnú sezónu fontán začali z dôvodu prezidentskej návštevy Košíc o niekoľko dní skôr, keď spustili Dynamickú fontánu, známu ako hrajúcu, a fontánu v Južnom parku pri Kaplnke sv. Michala. Fontány by mali byť zazimované podľa počasia približne v októbri.

5.máj 2022


Kvitnúca krása – rozkvitnuté sakury v Košiciach

Sakura, národný symbol Japonska, kvitne v tomto období na rôznych miestach celého sveta. Iné to nie je ani v Košiciach. Okrasná japonská čerešňa je v týchto dňoch skutočnou pastvou pre oči.

3. máj 2022


Desaťtisíce rozkvitnutých kvetov

Košice na jar rozkvitli kvety z výsadieb cibuľových pásov aj tie v tradičných záhonov. Krásu kvetov zachytil aj štáb TV Markíza. Reportáž o rozkvitnutých mestá začína v čase 47:57.

28. apríl 2022


V Košiciach sa začína sezóna fontán

V Košiciach sa 29. apríla začne sezóna fontán, a to spustením Hrajúcej alebo inak nazývanej Spievajúcej fontány.  Po nej sa pridajú všetky na Hlavnej ulici. Správa mestskej zelene v Košiciach aktuálne spravuje celkovo 14 fontán, tie zvyšné v jednotlivých mestských častiach plánujú spustiť v polovici mája.

26. apríl 2022


Pre opravu skúmali zákutia fontány stovky hodín. Pôvodné nákresy sa stratili

Chodievate sa prejsť k spievajúcej, hrajúcej či dynamickej fontáne? Má síce viacero prívlastkov, no ide o jedno obľúbené miesto v centre Košíc. Takto je najčastejšie označovaná fontána pred Štátnym divadlom na Hlavnej ulici. No správne pomenovanie je však, podľa referenta pre styk s verejnosťou Petra Sasáka zo Správy mestskej zelene, len jedno. „Správne sa jej má hovoriť dynamická, tak je označená aj v našich spisoch, ale takto jej povie len málo Košičanov. Skôr zľudovelo pomenovanie spievajúca. Rozumieme, že označenie dynamická nie je jednoduchý, a tak pekne znejúci názov,“ vysvetľuje s úsmevom. O fontáne sa v týchto dňoch začalo častejšie hovoriť, pretože ju čaká obnova technológie.

24. apríl 2022


Výsadba kvetov v meste na budúci rok sa plánuje už teraz

V relácii Regina sa na tému projektovania kvetinových výsadieb a záhonov rozprávali moderátori s naším kolegom, projektantom Marekom Tomkom v košickom štúdiu RTVS.

22. apríl 2022


VIDEO: Košice skrášľuje veľkonočná výzdoba

V centre Košíc pri Malej fontáne skrášľuje prostredie tohtoročná veľkonočná výzdoba, ktorá nielen sprítomňuje jarnú atmosféru, ale spríjemňuje aj prvé teplé dni. Veľkonočným vajíčkam a zvieratkám sa tešia malí aj veľkí. Vyzdobené sú malé aj veľké mestské časti či inštitúcie.

16. apríl 2022


Park na Terase dostáva novú podobu

Práce v parku na rohu ulíc Toryská – Trieda SNP v Mestskej časti Košice Západ sa dostávajú pomaly do finálnej fázy. Pribudli lavičky, ukončené boli terénne úpravy, zasiaty bol základ budúceho trávnika. Ak to počasie dovolí a nebudú hroziť nočné mrazy, Správa mestskej zelene začne aj s výsadbou trvaliek.

11. apríl 2022


Poohliadnutie za následkami pandémie koronavírusu

S referentom Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ) pre styk s verejnosťou, pánom Mgr. Petrom Sasákom, PhD. sme sa porozprávali o následkoch pandémie ochorenia COVID-19, úmrtnosti a skrášľovaní najväčšieho pohrebiska na Slovensku – košického Verejného cintorína, ktorý SMsZ spravuje. Správa mestskej zelene v Košiciach sa okrem toho stará o Krematórium a priľahlý Urnový háj, ako aj o prírodné pohrebisko Les spomienok. Aký bol počet kremácií a pohrebov od vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19 v marci 2020? V sledovanom období medzi 1. marcom 2020 až 22. marcom 2022 sme ako správca Verejného cintorína a Krematória v Košiciach vykonali 9332 kremácií a 967 pohrebov s uložením do zeme. Spolu to je 10 299 zosnulých, ale pri kremáciách je nutné vziať do úvahy skutočnosť, že spádovou oblasťou Krematória je celé východné Slovensko.

4. apríl 2022


Správa mestskej zelene vlani chcela začať nadchádzajúcu sezónu už s obnovenou fontánou

Najznámejšiu fontánu na košickej Hlavnej ulici sa zatiaľ nepodarilo zrekonštruovať. Správa mestskej zelene (SMsZ) vlani chcela začať nadchádzajúcu sezónu už s obnovenou fontánou. Ako pre TASR za SMsZ povedal Peter Sasák, rekonštrukcia Dynamickej fontány, ktorá je známa aj ako Spievajúca či Hrajúca, je však i naďalej v pláne činností na tento rok. „Aktuálne sa finalizuje príprava podkladov na vypísanie verejného obstarávania. Pred samotnou rekonštrukciou bolo potrebné dôkladné overenie skutkového stavu, ktoré vyplynulo zo zistení po prvotných obhliadkach,“ povedal.

3. apríl 2022


Verejný cintorín sa koncom roka dočkal rekonštrukcie centrálneho schodiska

Verejný cintorín sa koncom roka dočkal rekonštrukcie centrálneho schodiska, ktoré bolo dlhodobo v neuspokojivom stave. Oprava trvala približne osem týždňov. Najmä v zimnom období bol povrch schodov často šmykľavý. Navyše chýbalo aj oporné zábradlie. Oba problémy sú po rekonštrukcii vyriešené. Nové schodisko však nezahŕňa rampu pre imobilných. Téme sa venujeme vo videoreportáži TV KOŠICE.

24. február 2022


Pamätá si 2. svetovú vojnu. Historický stožiar odkryje veľká rekonštrukcia

Zrejme si ho všimne málokto. Je zarastený tujami, výhľad na neho zacláňa i trhovnícky stánok. Pokrýva ho hrdza. Na jednej strane je prehnutý, akoby doň v minulosti vrazilo nejaké vozidlo, čo predpokladajú aj pamiatkari. Reč je o historickom trakčnom stožiari, ktorý stojí na Cintorínskej ulici v Košiciach, na frekventovanom mieste blízko vstupu na verejný cintorín. Na tomto mieste bol kedysi koncový úsek električkovej trate. Predĺžená až k cintorínu bola počas prvej svetovej vojny v roku 1915. Oproti vchodu na cintorín totiž stál dnes už zaniknutý areál barakovej vojenskej nemocnice. Po trati až priamo do špitálu vagónmi prevážali ranených a chorých vojakov.

13. február 2022


Košice bojujú proti množstvu inváznych rastlín a drevín

Košice už dlhodobo bojujú proti inváznym rastlinám i drevinám. Medzi problémové patria kvôli tomu, že kým v minulosti neboli na zozname inváznych druhov a bežne sa vysádzali, dnes tvoria aj celé stromoradia a aleje. Ich pravidelné odstraňovanie aj počas zimného obdobia vykonáva v metropole východu Správa mestskej zelene. 

11. február 2022


Správa mestskej zelene rozmiestnila v Košiciach verejné vtáčie kŕmidlá

V sedem vtáčích kŕmidiel, kde môže aj široká verejnosť počas zimy prikrmovať vtáctvo pribudlo v Košiciach. Nápad vznikol vďaka spolupráci Správy mestskej zelene v Košiciach a Mestských lesov. Ak sa ujme, počet kŕmidiel sa rozšíri. Hlavným cieľom ich rozmiestnenia bolo obmedziť rozvešiavanie doma vyrobených, často nebezpečných kŕmidiel. Časť venovaná kŕmidlá začína od 3:06.

2. február 2022


Vlani spopolnili v krematóriu najviac zosnulých v jeho histórii. Najhorší bol február

Tri covidové vlny máme za sebou, do štvrtej sme už vstúpili. Práve tretia vlna, ktorá sa začala na jeseň 2021, bola výrazná počtom úmrtí. Košická mestská príspevková organizácia Správa mestskej zelene spravuje od konca roka 2019 tak verejný cintorín ako aj krematórium. Referent pre styk s verejnosťou Peter Sasák aktuálnu situáciu na oboch pohrebiskách hodnotí ako stabilnú, no posledné mesiace minulého roka sa zo štatistík výrazne vymykajú. „Blížime sa k štandardným číslam kremácií a pohrebov, ktoré boli typické pre obdobie pred pandémiou (rok 2019, pozn. red.),“ vysvetľuje Sasák. Okno medzi dvomi vlnami ukazujú najmä počty spopolnení. Do 19. januára bolo v krematóriu priemerne šestnásť spopolnení denne. V priestoroch SMsZ na verejnom cintoríne majú v priemere tri pohreby denne.

29. január 2022


Orezy stromov v zime sa zameriavajú na odstraňovanie imela a zdravotné ošetrenia

V televíznej relácii Regina na RTVS sme sa venovali zimnej údržbe stromov v meste. Ktoré činnosti sú teraz najdôležitejšie a aká zásahy sa môžu vykonávať sme touto formou mohli predostrieť širokej verejnosti.

28. január 2021


Koniec pádom na cintoríne. Rozpadávajúce sa schodisko nahradilo protišmykové

Bolo to rizikové miesto tak pre starých ako aj mladých návštevníkov verejného cintorína v Košiciach. Najmä v zime tam často padali. Hlavné schodisko, ktoré viedlo k centrálnemu krížu a k vstupu do cintorína, bolo roky rozpadnuté, jeho povrch bol šmykľavý, chýbalo zábradlie. Roky neriešený problém je už minulosťou. Vlani začiatkom novembra sa začalo s rekonštrukciou schodiska. Stavebné práce trvali osem týždňov, skončili sa v závere decembra.

14. január 2022


Už sa nemajú zadusiť ani stresovať. Ozdobné kapry v parku dostali ochranku

Kačky a ryby plávajúce v jazierku v Mestskom parku majú nového spoločníka. Pohybuje sa popri nich špeciálny plavák. Jeho úlohou je zabezpečiť, aby sa na hladine nevytvorila ľadová vrstva. Malé plavidlo kúpil správca parku a taktiež jazierka, košický mestský podnik Správa mestskej zelene. Doteraz museli ľad na vode manuálne rozbíjať zamestnanci, po novom to za nich urobí technika. Ak by ľad ostal na hladine, problémy by narobil kačkám hniezdiacim pri jazierku, ale najmä ozdobným koi kaprom.

11. január 2022


Orezy stromov v metropole východu pokračujú

Správa mestskej zelene v Košiciach spravuje vyše 40 000 stromov. Každý strom počas svojho života potrebuje patričnú starostlivosť, aby si dlho udržal dobrý zdravotný stav. Aj preto v týchto dňoch môžu Košičania vídať pracovníkov  správy v rôznych častiach mesta.

11. január 2022


Verejný cintorín dostal po rokoch nové schodisko

Centrálne schodisko na Verejnom cintoríne v Košiciach sa dočkalo obnovy. Viac o prácach a novom výzore schodiska, ale aj o ďalších novinkách z cintorína sa dozviete vo video TelKE.

10. január 2022


Schodisko na cintoríne je bezpečnejšie: Po rokoch ho celé vynovili

Návštevníci cintorína si počas sviatkov mohli všimnúť vynovené centrálne schodisko. Po osadení zábradlia plne slúži verejnosti. Po oprave schodov a položení novej dlažby pribudlo aj nové zábradlie. Vynovené schodisko je tak plne k dispozícii návštevníkom, ktorí sa už nemusia obávať o svoju bezpečnosť. Informovala o tom Správa mestskej zelene (SMsZ), ktorá je správcom Verejného cintorína aj krematória. V novom roku zároveň správa zelene rozšírila svoju flotilu vozidiel o multifunkčný elektromobil, ktorý bude pomáhať práve pri správe a údržbe plôch na Verejnom cintoríne.

3. január 2022


Vietor v Košiciach včera lámal stromy a trhal strechy

Silný vietor včera na východe spôsobil viaceré škody. Hasiči Košického kraja zaznamenali v súvislosti so zlými poveternostnými podmienkami 24 výjazdov. Najhoršia situácia bola v Košiciach a okolí.

13. december 2021


Les spomienok

Dňa 2. novembra 2021 otvorili pri košickom krematóriu prírodný cintorín Les spomienok. Po Záhrade spomienok vo Zvolene ide o druhé pohrebisko tohto druhu na Slovensku. Projekt Lesa spomienok priblížil v rozhovore pre náš magazín referent pre styk s verejnosťou, Mgr. Peter Sasák, Phd. zo Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá cintorín spravuje.december 2021

1. december


Ako zbierajú lístie v krajských mestách na východe?

Jeseň je mestách spojená aj so zberom popadaného lístia. Prešov a Košice pri zbere zapájajú techniku aj ľudskú silu, aby dokázali lístie odstrániť v čo najkratšom čase. Tému pre Vás spracovala Tatiana Godorová.

24. november 2021


Košické krematórium zvažuje opätovné využívanie druhej kremačnej pece

Krematórium v Košiciach v týchto dňoch eviduje zvýšenie počtu spopolnení. V prípade, ak to bude pokračovať, riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popríková potvrdila, že pravdepodobne na budúci týždeň opäť začnú využívať druhú kremačnú pec: „Momentálne ideme na jednu pec, zatiaľ to postačuje. Ak budú počty spopolnení zvýšené, nabehneme aj na tú druhú. Momentálne sme pri čísle 100.“ Popríková spresnila, že kapacita dvoch chladiacich boxov v krematóriu je 150 miest: „Blížime sa tak k číslu, kde už zvážime, či pôjdeme na dve pece, alebo nie.“

21. november 2021


Košičania si po ročnej pauze môžu opäť prenajať stromček

Správa mestskej zelene po minuloročnej prestávke spôsobenej pandémiou, v roku 2021 opäť spúšťa prenájom vianočných stromčekov. V reportáži sa téme venoval Anton Gbúr.

20. november 2021


Verejný cintorín čoskoro zmodernizujú

Od kedy prevzalo mesto do svojej správy Verejný cintorín a Krematórium ubehli dva roky. Za ten čas vybudovali okrem iného pre verejnosť nové kolumbárium, opravili centrálne schodisko, ako aj zlepšili podmienky pre takmer 40 zamestnancov. Najväčším problémom je však stále parkovanie pred cintorínom.

18. november 2021


Na sídlisku Ťahanovce dnes sadili jarnú výzdobu

Správa mestskej zelene dnes na sídlisku Ťahanovce realizovala výsadbu tulipánov. Ak sa cibuľky ujmú, v plnej kráse ich obyvatelia sídliska budú môcť obdivovať v polovici apríla. Výsadba nádherných tulipánov rovnako ako v tomto roku skrášli viaceré sídliská a centrum Košíc.

11. november 2021


Správa mestskej zelene bude vianočné stromčeky prenajímať aj predávať

Službu prenájmu vianočných stromčekov, ktorú Správa mestskej zelene ponúka už niekoľko rokov prerušili vlani pre pandémiu koronavírusu. Ponechali iba predaj, no aj ten museli pre zavedený lockdown napokon zrušiť. Záujem bol však obrovský. Tento rok sa preto vracajú aj s ponukou prenájmu. Košičania tak už čoskoro môžu mať doma živé vianočné stromčeky.

12. november 2021


Spievajúca fontána je pripravená na zimu

Údržbu fontán v Košiciach má na starosti Správa mestskej zelene. Okrem iných zazimovali už aj Spievajúcu fontánu na Hlavnej ulici, ktorá je zároveň najstaršia v Československu.  Zazimovanie je dôležité aby sa nepoškodila jej vyše dvadsaťročná technológia.

9. november 2021


VIDEO: V Košiciach otvorili druhý prírodný cintorín na Slovensku

Košičania majú od dnes možnosť pochovávať svojich blízkych aj v Lese spomienok. Ide o druhý prírodný cintorín na Slovensku, na ktorom je možné popol do zeme vsypať alebo vložiť v biologicky rozložiteľnej urne. 

2. november 2021


Pri Krematóriu vzniklo ďalšie pietne miesto, Les spomienok

Symbolickým zapálením sviečok bol dnes v areáli košického Krematória ako v druhom slovenskom meste otvorený Les spomienok. Jeho myšlienka vychádza z prírodného cintorína na „Záhrade spomienok“, ktorú od roku 2017 vo Zvolene prevádzkuje občianske združenie Živica. Riaditeľka Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Marta Popríková skonštatovala, že Les spomienok začali realizovať začiatkom roka. Pri jeho úpravách odpracovali 320 hodín. Počas nich urovnávali terén, spevnili pešie cestičky, osadili mobiliár a obradný kameň. Celkové náklady dosiahli takmer 32 000 eur. „Celkovo má toto územie rozlohu 400 m2 a môže na ňom týmto spôsobom vzniknúť až 476 hrobových miest. Vytvorili sme unikátne miesto, ktoré poskytuje možnosť vytvoriť na jedinečnú rozlúčku. Verím, že tu vznikne naozaj dôstojné miesto odpočinku.“

2. november 2021


Prírodný cintorín v Košiciach zdržala kríza stavebných materiálov

Otvorenie prírodného cintorína Les spomienok, ktorý vzniká pri košickom krematóriu, bolo podľa avizovaných informácií plánované už v septembri. Ako povedala riaditeľka Správy mestskej zelene (SMsZ) Marta Popríková v júni tohto roka, ukončená bola v tom čase väčšina prác, ktorú mali vo vlastnej réžii, a všetko prebiehalo podľa platného harmonogramu. Napriek pôvodne priaznivému vývoju však prvý košický ekologický cintorín stále nie je otvorený. Hovorca SMsZ Peter Sasák vysvetľuje, že za zdržaním prác je rapídny nárast cien stavebných materiálov, ako aj ich celkový nedostatok. Bolo preto nutné opakovať „Išlo o faktory, na ktoré sme nemali dosah, a ktorých dôsledky cítime aj pri našom bežnom fungovaní,” priblížil.

30. október 2021


VIDEO: Druhé covidové dušičky – ako budú otvorené cintoríny?

Už o pár dní sú tu sviatky, ktoré zvyknú rozhýbať celé Slovensko. Vlani sa kvôli pandémii obmedzila aj prevádzka cintorínov. Vláda zaviedla zákaz vychádzania a pár dní na to aj celoplošné testovanie. Tento rok takéto radikálne opatrenia nehrozia. 

27.október 2021


Blížia sa Dušičky a návštevy hrobov. Ako budú otvorené košické cintoríny?

Ako informuje Správa mestskej zelene (SMsZ) Verejný cintorín na Rastislavovej a Urnový háj v areáli Krematória budú do 29. októbra otvorené štandardne od 7.00 do 20.00 hod. Počas Dušičiek budú otváracie hodiny predĺžené. Od 30. októbra do 1. novembra budú oba areály otvorené až do 22.00 hod.

23. október 2021


VIDEO: Košičania si uctili obete pandémie zasadením symbolickej

Len na Slovensku prehralo boj s koronavírusom viac ako 15 tisíc obetí. V Košiciach si ich uctili zasadením symbolickej lipy pri budove Magistrátu. Práve kvôli pandémii vzniklo občianske združenie Skutočné obete. Podporujú v ňom rodiny zasiahnuté covidom.

20. október 2021


V Košiciach si na obete Covidu-19 spomenuli pri výsadbe spomienkových líp

Reportáž zo správ RTVS zachytáva výsadby pamätných líp a osadenie spomienkovej tabule.

20. október 2021


Z úcty k obetiam pandémie vysadili v Košiciach sedem líp

Sedem spomienkových líp, ktoré majú pripomínať tragické následky pandémie nového koronavírusu, vysadila v spolupráci s občianskym združením (OZ) Skutočné obete Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach. Informoval o tom Peter Sasák zo SMsZ. Do projektu budovania Živých pietnych miest venovaných obetiam ochorenia covid-19 sa tak Košice zapojili ako prvé mesto na východnom Slovensku. Skryť Vypnúť reklamu Článok pokračuje pod video reklamou. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil v stredu formou pietneho aktu pri lipe pred budovou magistrátu, kde osadili aj pamätnú tabuľu.

20. október 2021


V Košiciach vzniká prvý zelený ostrov. Mlynský náhon sa výrazne zmení

Tri dni trvali prípravné práce, samotná výstavba je naplánovaná na dva dni a výsledkom bude prvý ostrov v koryte Mlynského náhonu v Košiciach. Má byť 12 metrov dlhý a päť metrov široký, slúžiť má predovšetkým pre podporu biodiverzity a vytvorenie životných podmienok pre hodnotnú flóru a faunu. Skryť Vypnúť reklamu Článok pokračuje pod video reklamou Skryť Vypnúť reklamu Článok pokračuje pod video reklamou Ide o výsledok dlhodobých aktivít občianskeho združenia Mlynský náhon. Budovanie ostrova prebieha v čase vynúteného odvodnenia koryta v súvislosti s dokončovacími prácami na moste Hlinkova.

15. október 2021


Pieta, kamery, nabíjačky. Košický cintorín menia ocenení prešovskí architekti

Obnovu vstupnej časti košického verejného cintorína má v rukách prešovský architektonický ateliér STOA architekti, ktorý už má s pretváraním pietneho miesta skúsenosti z Prešova. Realizoval projekt mestského cintorína Šváby v Prešove, ktorý v roku 2019 vybrali na cenu Big See Architecture Award 2019 a nominovali ho medzi najlepšie projekty Grand Prix v kategórii Krajinný a urbánny priestor. Materiály betón, drevo a kov, ktoré architekti využili pri úspešnom prešovskom projekte, plánujú aplikovať aj v Košiciach.

14. október 2021


Plné parkovisko, rozbité chodníky. Vstup k najväčšiemu slovenskému cintorínu sa zmení

Preplnené parkovisko, zničené chodníky, chýbajúce svetlo, čo sťažuje prístup na cintorín najmä v jesenných a zimných mesiacoch. To sú problémy, s ktorými sa stretávajú návštevníci verejného cintorína v Košiciach, prichádzajúci od Rastislavovej ulice. Vzhľad tohto priestranstva sa má výrazne zmeniť. Mesto Košice a jeho podnik Správa mestskej zelene podnikli viacero krokov, ktoré k tomu povedú. Vstupná časť cintorína by mala prejsť nielen funkčnou zmenou. Riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popríková hovorí, že tento priestor je aktuálne nedostatočne esteticky prepojený s pietnym miestom.

12. október 2021


Zaujímavosti Mestského parku v Košiciach približujú nové infotabule

V košickom Mestskom parku pri železničnej stanici pribudlo sedem informačných tabúľ, ktorých cieľom je informovať o zaujímavých a významných miestach v rámci tohto areálu. Osadila ich tam Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach. „Tabule opisujú vznik, históriu, význam a súčasnosť významných bodov v parku. Návštevníci nájdu tabuľu venovanú Korčuliarskemu pavilónu, historickému Kiosku, Altánu, Reštaurácii Park, vodným prvkom v parku, plastikám a samostatná tabuľa je vyčlenená aj pre Plávajúcu fontánu,“ uviedol hovorca SMsZ Peter Sasák

12. október 2021


V Košiciach renovujú detské ihriská

Správa mestskej zelene v metropole východu zabezpečuje okrem iného aj renováciu detských ihrísk, ktoré má vo svojej správe. Životnosť ihriska sa pohybuje okolo desiatich rokov, a to najmä kvôli tomu, že väčšina prvkov je vyrobená z dreva. Aktuálne preto osádza nové hracie prvky z nerezovej ocele, čím predlžuje životnosť ihrísk na dvojnásobok. Kým na niektorých sa prvky iba vymenia, iné prejdú komplexnou obnovou.

29. september 2021


Strom z čias dinosaurov aj čierne skládky. V mestských parkoch sa dá objaviť všeličo.

Urbanistická štúdia mestskej zelene, ktorú si Košice dali vypracovať v roku 2013, uvádza, že hoci mesto má pomerne dosť prírodných plôch, má tiež veľký deficit parkov. Situácia sa odvtedy rapídne nezmenila, no i napriek tomu sa nedá tvrdiť, že mesto žiadne parky nemá, práve naopak. Peter Sasák, referent pre styk s verejnosťou Správy mestskej zelene (SMsZ) Košice, uvádza, že mestský podnik ich vo svojej správe eviduje 27. „Ale parkov je na celom území mesta Košice podstatne viac. Tie sa totiž nachádzajú aj na plochách mimo našej správy. Niektoré sú v správe mestských častí, iné spravujú štátne a súkromné organizácie ako nemocnice, školy a rôzne úrady,” uvádza hovorca SMsZ.

11. september 2021


V OBRAZOCH: Plávajúca fontána baví ľudí. Uchváti Košičanov aj návštevníkov

Svetelná šou, projekcie a hudba na želanie. Fontána v košickom Mestskom parku ponúka množstvo špeciálnych efektov. Multimediálnu Plávajúcu fontánu, ktorá je umiestnená v Mestskom parku môžu Košičanom závidieť všetky mestá na Slovensku. Okrem vodných a svetelných efektov dokáže táto fontána omnoho viac. Najväčším lákadlom pre domácich aj návštevníkov je osvetlenie s plynulým prechodom farieb a najmä vodná stena, na ktorú sa dá premietať.

23. august 2021


Na Verejnom cintoríne sa odstraňujú škody. Otvoria ho najneskôr vo štvrtok ráno

18. august 2021


Verejný cintorín v Košiciach pre kalamitu zatvorili

Verejný cintorín v Košiciach z dôvodu kalamitnej situácie pre verejnosť zatvorili. Za Správu mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach to potvrdil Peter Sasák s tým, že búrka v noci z pondelka (16. 8.) na utorok poškodila viacero stromov v rámci mesta. Odhaduje, že následky budú odstraňovať dva týždne. „Na cintoríne došlo k poškodeniu stromov, sú tu popadané konáre, rozfúkané ozdoby aj kahance z hrobov. Niektoré konáre sú nalomené nad chodníkmi, práve ich pomocou plošiny odstraňujeme. K uzávere došlo z bezpečnostných dôvodov,“ povedal.

17. august 2021


Košicami sa prehnala silná búrka. Vyvracala stromy a poškodzovala strechy

Najsilnejšia búrka leta v roku 2021 sa prehnala v utorok Košicami. Škody sa stále počítajú. Búrka poškodila autá, strechy a vyvracala a lámala stromy. Pre kalamitnú situáciu a zaistenie bezpečnosti návštevníkov sa musel uzavrieť aj Košický cintorín. Viac sa dozviete v reportáži Veroniky Krempaskej, ktorá začína v 4 minúte a 30 sekunde.

17. august 2021


Košičanov trápi neviditeľný hmyz. Napáda stromy, ľudí bodá a cicia im krv

V centre Košíc a v mestských častiach sa v posledných dňoch ľudia sťažovali na nepríjemný hmyz, ktorý je značne premnožený a zachytáva sa napríklad na oblečení, kvetoch či sadeniciach. „Stretol som sa s tým osobne v centre mesta. Štípe to dosť silno, prirovnal by som to ku komárovi alebo ovadovi,“ napísal nám čitateľ z okolia Košíc. Podobné skúsenosti opisujú napríklad obyvatelia Furče či sídliska Nad jazerom. O identifikáciu rozšíreného hmyzu sme požiadali niekoľko odborníkov na hmyz aj odborníkov zo Správy mestskej zelene v Košiciach. Z mestského podniku nám potvrdili, že ide o sietničku platanovú, druh bzdochy. Je to invázny druh, ktorý sa v Európe od svojho prvého objavenia v roku 1960 veľmi rýchlo rozširuje.

12. august 2021


Plávajúcu fontánu v Košiciach bude riadiť umelá inteligencia

Plávajúca fontána v košickom Mestskom parku prechádza obnovou. Vrátiť jej chcú všetky vymoženosti a funkcie, čím sa snažia využiť jej potenciál. Podľa Správy mestskej zelene (SMsZ) sa stane prvou fontánou na Slovensku, ktorá bude riadená umelou inteligenciou. Dopomohli k tomu mladí programátori z Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Pre TASR to za SMsZ povedal Peter Sasák. K tejto multimediálnej fontáne patrí aj osvetlenie s plynulým prechodom farieb a vodná stena, na ktorú je možné premietať. Jej vymoženosti však boli od jej uvedenia do prevádzky v roku 2013 využívané hlavne počas významných podujatí. „Fontána síce patrila neodmysliteľne k Bielej noci aj Imagináciám, ale po väčšinu roka fungovala v režime bežnej fontány,“ spresnil s tým, že za osem rokov prevádzky sa stala jej pôvodná riadiaca elektronika technicky aj morálne zastaranou a jej oprava a modernizácia bola nutná.

11. august 2021


Kvety v Košiciach zázračne miznú

Krásy kvetinovej výzdoby v Košiciach oceňujú nielen domáci a turisti, upútali aj zlodejov. Ročne miznú stovky rastlín, ktoré sa snažíme v čo najkratšej dobe nahradiť. Viac sa o téme dozviete z reportáže Televízie Markíza. Reportáž odvysielaná v Televíznych novinách o krádežiach kvetov začína od 47 minúty a 15 sekundy.

2. august 2021


Horúčavy ničia v Košiciach stromy, páli ich odraz od skiel či áut

Mimoriadne teplé leto si stromy v košických uliciach, dá sa povedať, neužívajú. Ich prínos je nenahraditeľný, ochladzujú a zvlhčujú okolie, pohlcujú oxid uhličitý, zachytávajú prach a poskytujú tieň. No kým jar, ktorá bola tento rok bohatá na zrážky, stromom prospela, aktuálne horúčavy sú pre ne náročné. S výsadbou stromov sa tohto roku skončilo len pred pár týždňami. Aktuálne sa sadiť nemôže, keďže stromy nie sú v období rastového pokoja. „Najvhodnejšie obdobie na výsadbu v našich zemepisných šírkach sa začína spravidla v októbri a trvá podľa počasia do konca apríla až mája,“ vysvetľuje Peter Sasák, referent pre styk s verejnosťou Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ).

1. august 2021


Plánuje sa rekonštrukcia fontány na Luníku I

Fontána na Luníku I je už dlhé roky nefunkčná. Po rokoch sa spája Mestská časť Západ, Správa mestskej zelene a ochrancovia prírody, aby ju spojazdnili. Prítomnosť chránených ropúch zelených nás núti k väčšej opatrnosti a v spolupráci s ochranármi a odborníkmi sa snažíme o zachovanie existujúcej kolónie. Viac sa o plánovanej rekonštrukcii sa dozviete z príspevku redaktorky Barbory Krempaskej. Reportáž o fontáne začína v 46 minúte.

13. júl 2021


Invázne rastliny na Slovensku

Invázne rastliny postupne vytláčajú domáce druhy a v niektorých lokalitách ich stihli aj vyhubiť. V meste poškodzujú infraštruktúru a vytvárajú monokultúry. Viac sa o téme dozviete z rozhovoru redaktorky Martiny Genčúrovej s Petrom Sasákom zo Správy mestskej zelene. Príspevok o inváznych rastlinách začína od 21 minúty.

13. júl 2021


Košičania jasajú: Supermoderná fontána im zahrá pesničku aj premietne film!

V metropole východu pribudol unikát. Vynovená a neuveriteľne zmodernizovaná Plávajúca fontána sa v historickom Mestskom parku v Košiciach čoskoro dočká spustenia v plnej prevádzke. V jej jadre sa už teraz ukrýva umelá inteligencia, ktorá bude sama schopná regulovať chod fontány a prispôsobovať sa vonkajším podmienkam, ako aj želaniam a preferenciám návštevníkov. Na vodnej clone dokáže premietať videoprojekcie aj filmy. Domáci z harmonického spojenia vody, hudby a obrazu ostávajú bez slov. Za modernizáciou Plávajúcej fontány stoja študenti Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

12. júl 2021


Vladimírovi opäť skrížili cestu srnky, tú zmenu nemohol prehliadnuť: Aha, kto pribudol na cintoríne v Košiciach!

Na cintoríne sú ako doma! V areáli miesta odpočinku v metropole východu evidujú srnky od roku 1995. Tento rok však priniesol milé prekvapenie. Zdá sa, že pre miestnych sú srnky už neoddeliteľnou súčasťou miesta posledného odpočinku ich blízkych. „Od Košičanov máme za tie roky na ich prítomnosť samé pozitívne reakcie,“ uviedla pre Nový Čas v marci riaditeľka Správy mestskej zelene Košice Marta Popríková. Stret so srnkami opísala redakcii aj čitateľka Mária (60) a o video priamo z miesta sa zase postaral čitateľ Vladimír. Keď mu cestu skrížili tentoraz, čakalo ho milé prekvapenie. „Srnky na košickom Verejnom cintoríne majú mladé. Filmované ráno v nedeľu 27. júna,“ uvádza Vladimír, ktorý zachytil nové prírastky opäť vo videu.

9. júl 2021


Z ihrísk kradnú schodíky i rebríky. Na pokoji nenechajú ani preliezačky

Detské ihriská v Košiciach majú pod palcom jednak mestské časti, ale aj Správa mestskej zelene. Tá sa v celom meste stará o takmer dve stovky detských ihrísk, v siedmich mestských častiach. Je potrebné ich kosiť, starať sa o piesok a mobiliár, ktorý okrem hracích a cvičebných prvkov zahŕňa aj lavičky a smetné koše. Ihriská boli počas prvej vlny pandémie zatvorené, počas druhej zas bola zväčša zima a až tak využívané deťmi neboli. V uplynulých mesiacoch prebehla ich komplexná kontrola a posudzoval sa stav.

5. júl 2021


Pre poruchu na senzoroch Gajdovka na Aničke netiekla. Ľudia po nich často búchajú

Košičania, ktorí si začiatkom týždňa chceli nabrať vodu z obľúbenej Gajdovky na Aničke, mali smolu. Prameň bol pre nefunkčnosť stojana na čerpanie minerálnej vody na niekoľko dní odstavený. Podľa Petra Sasáka, referenta pre styk z verejnosťou Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach, ktorá prameň spravuje, bol problém zahlásený pracovníkom vlastnej ochrany v nedeľu. Zamestnanci SMsZ na miesto prišli na druhý deň. „Zistili, že porucha nastala na senzoroch výdaja vody. Voda sa z prameňa čerpá iba pri pokyne spínača na otvorenie ventilu, preto sa nedala načerpať,” konkretizoval Sasák.

4. júl 2021


Kvetinová výzdoba Košíc bola hlavnou témou relácie Regina na Dvojke

Pozrite si záznam relácie, kde boli hosťami riaditeľka Správy mestskej zelene, Ing. Marta Popríková a Milan Kolcun. Regina – Televízny videoarchív – RTVS.sk

21. jún 2021


Košičania sa sťažovali na vysokú trávu pri stromoch. Je to zámer.

Kosačky poškodzovali kôru, stromy vysychali. Jar bohatá na zrážky podporila rýchly rast trávy v meste. V Košiciach sa aktuálne už takmer na celom území mesta kosí druhýkrát. Správa mestskej zelene (SMsZ) však tento rok pristúpila k drobným zmenám pri spôsobe kosenia. Košičania si všimli, že sa prestalo kosiť okolo kmeňov mladých stromov. Niektorí to vyhodnotili ako nedokončenú robotu a sťažovali sa. Peter Sasák, referent pre styk s verejnosťou SMsZ vysvetľuje, že to nie je lajdáckosť, ale zámer. „Okolo mladých stromov s priemerom kmeňa menším ako 20 centimetrov sa pri kosení ponecháva nepokosený kruh trávy s priemerom približne 80 centimetrov. Od tejto malej zmeny očakávame viditeľné zlepšenie zdravotného stavu stromov.“

19. jún 2021


Pri krematóriu vzniká prírodný cintorín Les spomienok

Pri košickom krematóriu vzniká prírodný cintorín Les spomienok, sprevádzkovať by ho chceli v septembri. Ako povedal hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák, ponúknuť má alternatívu ku klasickým formám pochovávania. Po Zvolene by malo ísť o druhý takýto cintorín na Slovensku. Rozlohu bude mať 512 štvorcových metrov Prírodný cintorín bude situovaný pri rozptylovej lúčke v severozápadnej časti krematória s rozlohou 512 štvorcových metrov. Lokalita bezprostredne susedí s mestskými lesmi.

9. jún 2021


Počas slnečných dní poskytujú nielen osvieženie, ale aj zážitky: Toto je 5 unikátnych košických fontán!

Na Hlavnej ulici v Košiciach to opäť žije! S príchodom uvoľňovania si stovky domácich užívajú krásne počasie v prostredí historického centra. Pohodové chvíle im spríjemňuje 15 unikátnych mestských fontán, ktoré Košičania nájdu takmer na každom rohu. Dôkladne sa o ne starajú zamestnanci Správy mestskej zelene v Košiciach. Život sa do mesta vrátil aj vďaka okrasným kaprom, ktoré okoloidúci obdivujú v ikonickej Fontáne znamení. Neopakovateľný zážitok a atmosféru dotvára jedna z dominánt námestia – Spievajúca fontána. A tí najodvážnejší sa môžu počas júnových slnečných dní schladiť v kontaktnej fontánke na Dominikánskom námestí. 

1. jún 2021


Nechceli Saharu medzi blokmi, siahli po škandinávskom modeli a vysadili nové stromy

Pred viac ako rokom sa začal písať príbeh revitalizácie lokality na Šoltésovej ulici v Košiciach. Na parkovisku pred obytným domom tam dlhé roky stál múr. Na začiatku marca 2020 sa ním zaoberal krízový štáb mesta, bol totiž v katastrofálnom stave, mal narušenú statiku a ohrozoval ľudí aj ich majetok. Mesto konalo rýchlo, o štyri mesiace neskôr bol múr zbúraný a bezprostredne na to vyrúbaných osemnásť stromov. Zostali len parkovacie miesta a prístrešok nad nimi, no začalo sa uvažovať, ako lokalite vrátiť aj zeleň. Výsledok projektu, ktorý pretavil do praxe množstvo inovácií je dnes na svete a obyvatelia či okoloidúci môžu zhodnotiť ako sa podaril.

6. jún 2021


Fontána vynovená z eurofondov sa upchala, voda vytekala do parku

Zrejme ju zahádzali deti. Mestský podnik osadil výstrahu. Neupchávajte trysky, nevhadzujte kamene a štrk. Takýto oznam si niekoľko dní môžu prečítať návštevníci parku na Komenského ulici v Košiciach, situovaného pred Poliklinikou Sever. Pod tabuľou s upozornením vyvierala z potrubia voda. Na štrkovom chodníku sa tvorila veľká mláka a tiahla sa niekoľko metrov.

6. jún 2021


Na chodníku roky stála voda. Vyspádovali ho a vznikla dažďová záhrada

Na sídlisku Ťahanovce vznikla počas uplynulých týždňov prvá dažďová záhrada. Vybudovala ju mestská časť spoločne so Správou mestskej zelene (SMsZ) a Dobrovoľníckym centrom Košického samosprávneho kraja (KSK). Podľa starostu Miloša Ihnáta (nezávislý) bola takáto záhrada riešením, ako sa vysporiadať s chodníkom, kde roky stála dažďová voda.

30. máj 2021


Reportáž o hmyzích hoteloch v relácii LEPORELO na Rádiu Regina

Michaela Valiková moderuje reláciu pre detského poslucháča zameranú na formovanie myslenia a tvorivosti, pohotových detských reakcií a komunikačných schopností. Príspevok o Hmyzom hotely na Ťahanovciach začína od 3 minúty a 50 sekundy.

26. máj 2021


V Komenského parku niekto podpálil strom

Včera niekto podpálil strom v parku na Komenského – Správa mestskej zelene ho musela vyrúbať. Po zásahu hasičov klasifikovala Správa mestskej zelene výrub ako nutný. Strom bol značne poškodený a rástol v blízkosti lavičiek, kvôli čomu ohrozoval bezpečnosť ľudí.

26. máj 2021Koniec lešenárskym rúrkam. Zábradlie parku Drevný trh konečne vymenia

Tri košické Rotary kluby do obnovy parku zainvestovali spolu so Správou mestskej zelene presne pred tromi rokmi, keď prešiel výraznou zmenou.

23. máj 2021


Zvýšenú úmrtnosť zaznamenali aj v Košiciach

Podľa štatistických údajov na Slovensku vlani zomrelo najviac ľudí od Druhej svetovej vojny. Zaujímalo nás preto, či nárast počtu pohrebov a kremácií zaregistrovala aj Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá má na starosti najväčšie pietne miesto na Slovensku – Verejný cintorín v Košiciach a košické krematórium s priľahlým urnovým hájom.

19. máj 2021


V centre Košíc kvitnú tisíce tulipánov, kradnú ich. Miznú aj lavičky od Schustera

Tak ako ožilo mesto po uvoľnení protipandemických opatrení, ožili aj parky na Hlavnej ulici. Vďaka bohatej kvetinovej výsadbe žiaria už z diaľky a len málokto prejde okolo bez fotografie alebo si aspoň poobzerá tulipány či narcisy. O kvetinovú výzdobu sa stará Správa mestskej zelene. To čo vidíme teraz v parkoch sa plánovalo takto pred rokom. Zároveň už dnes projektanti SMsZ presne vedia, ako budú vyzerať záhony na budúcu jar. „Je to preto, aby sa stihol do jesennej výsadby pripraviť rastlinný materiál,“ vysvetľuje jeden z projektantov Marek Tomko.

16. máj 2021


Dielo mesta kultúry Košice 2013. Jedinej multimediálnej fontáne v parku zlyhal mozog

Opravia ju, dostane umelú inteligenciu. Po hrajúcej fontáne na Hlavnej ulici patrí medzi najznámejšie v Košiciach tá v Mestskom parku. Je situovaná blízko železničnej stanice, preto ju poznajú aj ľudia prichádzajúci z iných častí východného Slovenska. Fontána roky pôsobila zanedbane, až do času, keď sa Košice stali Európskym hlavným mestom kultúry 2013. S týmto prestížnym titulom prišli do metropoly východu aj miliónové eurofondy a celý Mestský park vrátane fontány vynovili. Z klasickej sa stala jediná slovenská multimediálna fontána, ktorá v parku tvorí výrazný prvok.

17. máj 2021


Lúčny porast Košice ponechajú, lekári to neodporúčajú

Na jar vlani sa Správa mestskej zelene rozhodla ponechať niektoré zelené plochy v meste ako prirodzený lúčny porast a tak osadila tabuľky na konkrétne lúky. Spôsob údržby ale priniesol odlišné názory obyvateľov. Správa však avizuje, že sa porastom snaží pomôcť biodiverzite aj ľuďom. Lúčny porast však lekári neodporúčajú. Alergiologička hovorí o nedostatočnej údržbe týchto plôch.

13. máj 2021


Chránené ropuchy zelené sa usídlili v mestských fontánach

Aj keď ešte fontány nie sú spustené (až od zajtra) žije to v nich už teraz – predstavujú vhodné podmienky pre kladenie vajíčok žiab. V týchto dňoch už máte možnosť vo fontánach vidieť žubrienky. Ako ich spozorujete a rozpoznáte? Ukáže vám odborníčka. A aj keď je to možno trochu netradičné, žaby v meste si treba vážiť a ochraňovať ich – v lete vďaka nim môžeme mať menej komárov a to je celkom dobrá správa, nie?

30. apríl 2021


V Košiciach na Watsonovej padnú ďalšie desiatky stromov. Ohrozujú ľudí

Obnova stromovej aleje na Watsonovej ulici v Košiciach pokračuje. Podľa Správy mestskej zelene (SMsZ) Košice bola táto lokalita dlhodobo problémová z dôvodu hlásených pádov hrubších konárov, ktoré ohrozovali chodcov aj vozidlá. V prvej etape projektu v roku 2020 vyrúbali 22 topoľov. Náhrada predstavovala výsadbu siedmich javorov poľných, 12 javorov tatárskych a 761 kusov listnatých kríkov, ktoré boli vysadené najmä v časti pred Obchodnou akadémiou Watsonova.

9. apríl 2021


Košice zakvitnú cibuľovými kvetinovými pásmi

K mechanizovanej výsadbe cibuľovín pristúpila Správa mestskej zelene (SMsZ) Košice prvýkrát vlani, kvety v týchto dňoch postupne rozkvitajú. Informoval o tom hovorca SMsZ Peter Sasák s tým, že efekt cibuľových kvetinových pásov v trávnikoch nebude jednorazovou záležitosťou. Ako doplnok k ručne sadeným cibuľovým záhonom v roku 2020 mechanizovane vysadili 198-tisíc cibúľ 13 rôznych odrôd na ploche takmer 2500 štvorcových metrov.

18. apríl 2021


V dvoch košických parkoch osadili hmyzie hotely

Dúfame, že okrem hmyzu sa nám podarí prilákať aj iných návštevníkov, či už žaby, jašterice alebo ježkov, povedal Sasák. „Očakávame efekt, že určité druhy hmyzu sa rozhodnú uprednostniť hmyzí domček a nebudú si hľadať úkryt v takých počtoch v blízkych ľudských obydliach,“ povedal s tým, že domčeky umiestnili do voľného priestranstva, ďalej od chodníkov a bytových domov. Chceli tým obmedziť vyrušovanie hmyzu častým pohybom ľudí a tiež zabezpečiť pre lietajúci hmyz voľný priestor na pohyb v okolí hotela.

17. marec 2021


V Košiciach otvorili dva hmyzie hotely. Prilákať chcú tiež ježkov a žaby

Hmyz v nich nájde úkryt i miesto na rozmnožovanie. Správa mestskej zelene (SMsZ) osadila v pondelok v Košiciach dva hmyzie hotely. Slúžiť majú pre drobných živočíchov ako úkryt, ale aj miesto na rozmnožovanie. Umiestnené sú v Mestskom parku pri trvalkových záhonoch neďaleko fontány a v Zuzkinom parku v centrálnej časti. V oboch prípadoch sa nachádzajú ďalej od chodníkov, aby ľudia hmyz nevyrušovali.

15. marec 2021


Poznáme dôvod výrubu 4 stromov na Hlinkovej: Išlo o invázne javorovce, ustúpiť museli aj rekonštrukcii mosta

Invázne dreviny má Správa mestskej zelene v Košiciach zo zákona nariadené postupne likvidovať. Zákon im povinnosť realizovať náhradnú výsadbu neukladá, no aj napriek tomu chcú javorovce nahradiť novými stromami.

5. marec 2021


Mlynský náhon začali vypúšťať. Prečo a ako dlho bude bez vody?

Košičania si v uplynulých dňoch mohli všimnúť, že sa Mlynský náhon začal pomaly vypúšťať. Dôvodom je obnova mostov na Hlinkovej ulici, ktoré Mlynský náhon premosťujú. Rekonštrukcie sa začne už v marci a potrvá do októbra. Informovala o tom košická Správa mestskej zelene (SMsZ) na sociálnej sieti„Ako správca Mlynského náhonu sme obdržali požiadavku od firmy poverenej rekonštrukciou na úplné vypustenie náhonu. 

3. marec 2021


Žiadne kahance a umelé kvety. Košice plánujú prírodný cintorín

Množstvo umelých kvetov a plastových či sklenených kahancov. Tak vyzerá nielen na Dušičky väčšina slovenských cintorínov. Čoraz viac ľudí však hľadá alternatívu k tradičnému pochovávaniu. S úctou k nebohým, ale aj k prírode – i tak sa dá v súčasnosti pochovávať. Ekologický cintorín by mohol vzniknúť o rok aj v Košiciach.

6. september 2020


Krematórium nápor cíti, ale ešte stíha

Situácia s pandémiou koronavírusu sa vyhrocuje, mŕtvych pribúda, nastal by problém, ak by vypadlo košické krematórium, pretože obsluhuje celé východné Slovensko. Na rozdiel od Nitrianskeho okresu, kde je silný nápor na pohrebné služby i tamojšie krematórium a mesto Nitra preto muselo objednať mobilný chladiaci príves pre telá zosnulých, sa Košíc zatiaľ spomínané problémy netýkajú. Medzi sviatkami to uviedla Marta Popríková, riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach.

5. január 2021


Košické pohrebiská majú rok nového správcu, zažehnal najväčšie problémy

Správa mestskej zelene (SMsZ) prebrala verejný cintorín a krematórium do svojej správy v polovici novembra 2019. Na stav oboch pohrebísk sa na konci tohtoročného januára bol pozrieť aj primátor Jaroslav Polaček. Prekvapenie vtedy neskrýval. „Tie priestory sú naozaj v katastrofálnom stave a je na nich vidno, že boli desaťročia neudržiavané. Kancelárie sú plesnivé, hygiena, sanita sú v príšernom stave. Toto všetko prechádza postupne rekonštrukciou, obnovou,“ povedal o krematóriu.

25. október 2020


Mesto vyrúbe 16 pajaseňov žliazkatých. Pre bezpečnosť chodcov a motoristov

Cez víkend nastanú na Šoltésovej ulici v Košiciach dopravné obmedzenia, na ktoré od piatka upozorňuje aj prenosné dopravné značenie. Dôvodom je výrub 16 stromov – pajaseňov žliazkatých, kvôli ktorému bude v sobotu a v nedeľu od 7.00 – 15.00 hod. akákoľvek doprava z tejto lokality v mestskej časti Košice-Juh vylúčená. „Na základe rozhodnutia krízového štábu mesta Košice došlo v uplynulom týždni k odstráneniu staticky narušeného múru na Šoltésovej ulici. Tieto stavebné práce spôsobili aj obnaženie koreňového systému stromov, ktoré tam rástli pri múriku. Po obhliadke na mieste zamestnancami Správy mestskej zelene (SMsZ) a ďalších odborníkov bolo rozhodnuté, že kvôli bezpečnosti okoloidúcich ľudí a motoristov musí dôjsť k ich výrubu,“ uvádza mesto.

17. júl 2020


Lokalitu starého cintorína nad Žriedlovou ulicou zrevitalizujú

Historický evanjelický cintorín nad Žriedlovou ulicou pri Starej sladovni v Košiciach by mal v najbližších mesiacoch prejsť revitalizáciou. Správa mestskej zelene (SMsZ) začne s prácami za 13 000 eur na budúci týždeň. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke s tým, že ide o jednu z aktivít podporujúcich kandidatúru metropoly východu na titul Európske hlavné zelené mesto 2023.

23. jún 2020


Kvetový emblém pri Steel Aréne pripomína významné výročie Košíc

Pri príležitosti 790. výročia prvej písomnej zmienky Košíc vysadila Správa mestskej zelene (SMsZ) na Štúrovej ulici oproti Steel Aréne 2 700 letničiek. Vytvoriť záhon so symbolikou výročia im pôvodne trvalo tri dni, pričom dva z nich strávili úpravou a prípravou terénu, nanášaním zeminy a vytyčovaním záhonu podľa projektu SMsZ.

20. jún 2020


Kým sa jedno kosenie v Košiciach skončí, už sa začína druhé

O kosenie zelene v meste sa prioritne stará Správa mestskej zelene. Obmedzenia pre koronavírus sa dotkli aj tejto aktivity.

24. máj 2020


V Košiciach budú lokality s lúčnym porastom aj tento rok

Správa mestskej zelene ich vybrala po dohode s mestskými časťami. Ako povedala jej riaditeľka Marta Popríková, opäť vytypovali niekoľko lokalít, ktoré budú obhospodarovať ako lúky. Niektoré plochy takto skúšobne vyčlenili už vlani.

18. máj 2020


V Košiciach zbierajú lístie mobilnými kosačkami

Obyvatelia Košíc môžu v týchto dňoch, najmä na sídlisku Západ, vidieť v činnosti mobilné kosačky. V tomto prípade však nejde o kosbu, Správa mestskej zelene (SMsZ) Košice ich po predchádzajúcich skúsenostiach využíva na zber opadaného lístia. Informoval o tom jej riaditeľ Róbert Trtík.

05. november 2018


Sezóna fontán sa končí

KOŠICE. Fontánová sezóna v Košiciach sa blíži ku koncu. Správa mestskej zelene (SMsZ), ktorá má väčšinu fontán vo svojej správe, ich postupne odstavuje.
„Sezónu plánujeme oficiálne ukončiť do konca októbra. Posledná bude vypnutá Spievajúca fontána na Hlavnej ulici,“ hovorí hovorca SMsZ Viliam Štrelinger.
Kto sa pri nej chce ešte odfotiť, zostáva mu posledný týždeň.
Funkčná už nie je ani fontána so znameniami v parku na Hlavnej ulici.
„Ryby, ktoré sú každoročne v tejto fontáne, boli v spolupráci a po konzultácii s rybárskym zväzom presunuté do jazierka v Mestskom parku,“ pokračuje hovorca.

29. október 2018


Poďakovanie za skvelú prácu

Dobrý deň.
Týmto by som rad vyjadril poďakovanie Správe Mestskej Zelene, časť Staré Mesto, konkrétne Ing. Kolibabovej.
Jednalo sa o odfrézovanie masívneho pňa stromu a nasadenie novej dreviny v komplikovaných priestoroch dvora na Grešákovej 8 v Košiciach.
Pani Ing. Kolibabova bola v riešení odstránenia pňa na naozaj komplikovanom mieste veľmi promptná, ústretová a maximálne profesionálna.
Ja, i samotný obyvatelia bloku sme si pochvaľovali, ako rýchlo a efektívne SMSZ Košice vyriešila náš problém.
Frézovacie zariadenie museli zamestnanci SMSZ umiestniť do pozície zúženého a zalomeného priestoru medzi budovy, čo sa podarilo až na niekoľkí krát.
Som tiež maximálne spokojný s pomocou pri výbere novej, vhodnejšej dreviny do tohto priestoru.
Netušil som že vyber je tak rozmanitý i v prípade drevín vhodných pred okna alergikov.
Prajem Vám mnoho takýchto šikovných zamestnancov, aby naše mesto pekne rozkvitalo. ?
Ďakujem
S pozdravom,

Martin Jusko
Account Manager

VESUVIUS CESKA REPUBLIKA a.s.
Průmyslová 715
Třinec
Mob: +420 725 353 086
martin.jusko@vesuvius.com

11. september 2018


Rekonštrukcia Mlynského náhonu

Riešenie nevyhovujúceho stavu Mlynského náhonu v Košiciach bolo predmetom spoločného stretnutia zástupcov Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), zástupcov Magistrátu mesta, Útvaru hlavného architekta a tiež zástupcov občanov a aktivistov združených v iniciatíve Mlynský náhon – Hornád v meste.

20. august 2018


Najstarší strom v meste dostal zdravotnú kúru

Najstarší strom v Košiciach – topoľ biely pred železničnou stanicou – už potreboval ošetrenie ako soľ. Ide o jeden zo šiestich chránených stromov v meste. Odpílili mu staré konáre a vykonali zdravotný rez.
Náročnú prácu prišiel do Košíc vykonať arborista Martin Magyar z Popradu včera skoro ráno, práca mu trvala niekoľko hodín.

14. jún 2018


Osviežovač vzduchu opravili

Poškodený osviežovač vzduchu, ktorý sa minulý týždeň vo štvrtok stal terčom vandalov, je už opäť opravený. Po demontovaní ho odviezli do sídla organizácie, kde ho museli dať do poriadku.

14. jún 2018


Do fontány na košickej Hlavnej sa vrátili ryby

Letná sezóna v Košiciach už môže naplno odštartovať.
Lavičky, vodné osviežovače aj zmrzlina sú v poriadku, no návštevníkom a obyvateľom mesta chýbala jedna drobnosť.
S otázkou, kam sa podeli rybičky z fontány so znameniami, sa už ľudia obracali aj na známeho sprievodcu Milana Kolcuna.
Rybičky sú po zimnom pobyte na univerzite Veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach opäť vo fontáne.
„Červené japonské koi kapry už ľudia vo fontáne určite nájdu. Je ich sedem. Ak ich tam náhodou nevidia, je možné, že sa fontána čistí a sú v kadi niekde pri fontáne,“ vysvetľuje hovorca Správy mestskej zelene Viliam Štrelinger.

14. jún 2018


Na Hlavnej ulici už sú osviežovače vzduchu

Zapojené a odskúšané boli začiatkom júna dva osviežovače vzduchu. Ich prevádzka je denne od 10. do 18. hodiny,“ informoval Viliam Štrelinger, hovorca Správy mestskej zelene.
Prvý rozprašovač je umiestnený ako po minulé roky, na Hlavnej ulici na strane hotela Hilton približne na úrovni Východoslovenskej galérie, druhý bol oproti minulému roku posunutý smerom k bývalému obchodnému domu Tesco, približne na úrovni Hlavnej 93, keďže na pôvodnom mieste je momentálne letná záhrada reštaurácie.

08. jún 2018


Fontány sa prebúdzajú zo zimného spánku

Vodotrysky má v Košiciach v správe Správa mestskej zelene (SMsZ). Jej pracovníci ako prvé spustili tie, ktoré sú na Hlavnej.

27. apríl 2018


Obnovujú park na Drevnom trhu

Park na Drevnom trhu, ktorý nebol dlhé roky obnovený, sa konečne dočká rekonštrukcie.

27. apríl 2018


Vyrúbu vyše tucet stromov v blízkosti Mestského parku

Správa mestskej zelene má v pláne výrub poškodených stromov, zároveň však aj náhradnú výsadbu

24. apríl 2018


Zo živých vianočných stromčekov bude v Košiciach kompost

Kosit bude zbierať všetky stromčeky, umelé po vytriedení zhodnotí.

06. február 2018