Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

VYUŽITIE KOMPOSTU

Kompost je organické hnojivo, ktoré vzniká kompostovaním biologického odpadu (lístie, pokosená tráva, podrvené konáre a pod.).

Kompost – je jedinečným zdrojom výživných látok pre rastliny, v rovnovážnom pomere obsahuje dusík, vápnik, horčík a draslík, ktorý rastlinám postupne uvoľňuje. Vysoký obsah mikroorganizmov podporuje samočistiacu schopnosť pôdy a zvyšuje jej biologickú aktivitu. V neposlednom rade zlepšuje výživu rastlín stopovými prvkami a zlepšuje kyprosť a štruktúru pôdy, ktorá tak lepšie prijíma vodu. Takisto do určitej mieri eliminuje chlorózu-fyziologické ochorenie rastlín, ktoré sa prejavuje žltým až žltozeleným sfarbením listov, znižuje negatívne pôsobenie posypových solí.

Vďaka týmto výnimočným schopnostiam má kompost širokú škálu využitia nielen v rodinných záhradách a ovocných sadoch, ale aj pri sadových úpravách okrasných drevín, výsadbe cibuľových a hľuznatých rastlín v záhonoch, pri zakladaní a pestovaní trávnikov a údržbe trávnatých plôch.

Kompost má široké uplatnenie v každej záhrade, ale aj domácnosti. Môžeme ho použiť pri rekultivácii plôch okolo domu, zúrodňovaní pôdy na záhrade, zakladaní a pestovaní trávnikov, pestovaní takmer všetkých plodín, výmene zeminy v kvetináčoch a skleníkoch… Ocenia ho ovocné aj okrasné stromy, kríky, kvety a poľnohospodárske plodiny.
Bežný kompost má pH od 6,5 do 8,5.

Čerstvý kompost (starý 10-20 týždňov) môžeme povrchovo aplikovať k živým plotom z ihličnatých aj listnatých okrasných drevín. Takisto ho používame na nastielanie
( mulčovanie ) okolo stromov a pod kríky. Mulčovanie zabraňuje rýchlemu odparovaniu vlhkosti od koreňov rastlín a chráni ich pred vyschnutím, zamedzujeme rastu burín a tepelným výkyvom.

Vyzretý kompost (starý 20-40 týždňov) je neoddeliteľnou súčasťou pri pestovaní okrasných rastlinných druhov ako mobilná zeleň, pestovaní letničiek v záhonoch, pestovaní listnatých a ihličnatých okrasných drevín. Pri pestovaní cibuľových a hľuznatých rastlín v záhonoch vyzretý kompost v priebehu vegetačného obdobia zapracujeme do pôdy.
V tenkých vrstvách sa aplikuje na okrasné trávniky.

Príklad použitia kompostu
Ovocné stromy a kríky:
výsadba – na zahrnutie koreňov použijeme zmes z 2 až 3 dielov zeminy a 1 dielu kompostu
údržba – 2 až 3 litre kompostu na 1 m² pestovateľskej plochy
Zelenina:
výsadba – 4 až 10 litrov kompostu plytko zapracujeme do záhonu
pestovanie priesad – použijeme zmes zeminy a jemne preosiateho kompostu v pomere 1:1
Trvalky a cibuľoviny:
výsadba – použijeme zmes zeminy a kompostu v pomere 1:1
údržba – 4 litre kompostu plytko zapracujeme na 1 m² pestovateľskej plochy
Trávniky:
na prihnojovanie – 2 litre jemne preosiateho kompostu rovnomerne rozhrabeme na 1 m² trávnika. Opakujeme 2 až 3x ročne.

Ing. Kaňuchová Martina
Vedúca kompostárne mesta Košice
Záhradnícky kompost si môžete zakúpiť v Kompostárni mesta Košice v Záhrade Bernátovce počas pracovných dní v čase 7:30-14:30hod v cene 31,20€ s DPH/t.
Nakládku zabezpečíme, odvoz je potrebné si zabezpečiť individuálne.