Hmyzie hotely
Hmyzie hotely – Zlepšujeme podmienky pre hmyzích obyvateľov mesta
Prvé dva hmyzie hotely Správy
mestskej zelene v Košiciach sme osadili v marci 2021 v Mestskom
parku a Zuzkinom parku v Mestskej časti Západ. Ich cieľom je pomôcť
nájsť hmyzu úkryt a miesto na rozmnožovanie v aktívne ošetrovanej
krajine, kde je podobných miest nedostatok pre pravidelné kosenie, vyhrabávanie lístia a aktívnu správu zelene.
Hmyz je prirodzenou súčasťou fauny a jeho početnosť indikuje aj stav prostredia. Nielen v mestách dlhodobo klesá biodiverzita bezstavovcov kvôli obmedzeným možnostiam hmyzu nájsť úkryt a bezpečné miesto na rozmnožovanie. Niekedy sa tento trend označuje aj ako šieste masové vymieranie (pozrite si výstupy z médií na Slovensku k danej téme po kliknutí). Pestrosť a početnosť zastúpenia hmyzu sa prenáša cez priame a nepriame vzťahy aj na ostatnú faunu, pretože hmyz slúži ako potrava pre široké spektrum vtákov, plazov, obojživelníkov aj cicavcov. Prospešný hmyz pomáha kontrolovať stavy škodcov, ktoré napádajú rastliny a pomáha udržiavať v krajine rovnováhu, zároveň zabezpečuje opeľovanie kvetov.

Vyššie uvedené výhody nás presvedčili, aby sme hmyzu v meste Košice pomohli a dopriali mu útočisko aj v silne urbanizovanom prostredí. V prírode nachádza hmyz útočisko vo vyššej tráve, odumierajúce drevnej a rastlinnej hmote, popadanom lístí, puklinách kôry na stromoch, zemných dutinách či skalných prasklinách. V urbánnom prostredí je podobných úkrytov minimum z dôvodu aktívnej správy územia kosením, hrabaním lístia a odstraňovaním chorých a poškodených stromov, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudí a majetok. V okrajových častiach sídlisk a vybraných častiach parkov ponechávame lúčne porasty, ktoré slúžia ako potrava a úkryt pre hmyz, ale nie je ich možné rozšíriť na všetky plochy v meste kvôli alergikom, reprezentatívnej a oddychovej funkcii zelene. Umiestnenie hmyzích hotelov sme vyberali s prihliadnutím, aby hmyz mal dostatočné množstvo potravy či už pre blízkosť trvalkových a letničkových výsadieb alebo lúčnych porastov a v blízkosti sa nachádzal aj zdroj vody, hoci hmyz si často vystačí aj s rosou a prirodzenými zrážkami. Okrem hmyzu sa v hmyzích hoteloch môžu usadiť aj iný návštevníci, či už žaby, jašterice alebo ježe, ktorých môže lákať úkryt aj blízky zdroj potravy.
Hmyzie hotely sú umiestnené ďalej od chodníkov, aby nedochádzalo k vyrušovaniu hmyzu častým pohybom ľudí a zároveň, aby sme zabezpečili pre lietajúci hmyz voľný priestor na pohyb v okolí hotela. Samozrejme je možné sa k hotelom opatrne priblížiť, ale je nutné rešpektovať jeho obyvateľov.
Najčastejšími obyvateľmi hmyzích domčekov sú včely samotárky, zlatoočky, lienky, stonožky, ucholaky, pestrice, motýle či pavúky. Rôzne druhy hmyzu obľubujú iný druh skrýše, preto sú v hmyzom hotely osadené rozdielne materiály. Hmyz sa skrýva v medzerách medzi uloženým materiálom, či v dutinkách vytvorených v tehlách, kameni či drevených polienkach.
Zaujímavosťou našich hmyzích domčekov v Mestkom parku a Zuzkinom parku je prírodná strecha, ktorú tvorí porast sukulentov, čiže suchomilných rastlín, kde v medzerách medzi štrkom a rastlinami si tiež nachádzajú domov obyvatelia z ríše hmyzu.

Naše hmyzie domčeky sú vyrábané zamestnancami Správy mestskej zelene z dostupného materiálu, ktorý by inak často končil v odpade alebo v našej kompostárni. Základ tvoria drevené palety doplnené o drevnú guľatinu, tŕstie, tehly, šišky, mach, suchú trávu a konáriky.
