Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Košice – mesto dobrovoľníctva 2019

Pre Správu mestskej zelene v Košiciach je projekt dobrovoľníctva veľmi dôležitý.

Primátor mesta Košice Richard Raši v írskom Sligu, ktoré je aktuálnym Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva, prevzal v decembri 2017 od zástupcov Európskeho dobrovoľníckeho centra so sídlom v Bruseli titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva – Košice 2019. Košice sa stali prvým mestom z krajín strednej a východnej Európy a po Barcelone, Lisabone, Londýne, Sligu a Aarhuse iba šiestym európskym mestom, ktoré získalo toto prestížne ocenenie.

„V prvom rade chcem poďakovať tisíckam dobrovoľníkov z nášho mesta, je to predovšetkým ich zásluha, že Košice budú Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva. Dobrovoľníctvo má v Košiciach dlhoročnú tradíciu, k jeho veľkému rozšíreniu však došlo najmä v posledných rokoch. Tisíce dobrovoľníkov významnou mierou prispeli k úspešnej organizácii Európskeho hlavného mesta kultúry 2013Európskeho mesta športu 2016, Medzinárodného maratónu mieru a mnohých charitatívnych podujatí. Musíme ale spomenúť aj dobrovoľníkov, ktorí sa denne venujú sociálnej práci s dlhodobo chorými, zdravotne postihnutými, s ľuďmi v núdzi a tiež práci s mládežou a seniormi,“ hovorí primátor mesta Košice Richard Raši.

Dobrovoľníctvo v Košiciach je podľa jeho slov prejavom tunajšieho pozitívneho lokálpatriotizmu. Jeho význam spočíva najmä v tom, že pomáha budovať komunitu a súdržnosť. „Postupne chceme dosiahnuť, aby sa dobrovoľníctvo stalo súčasťou každodenného života obyvateľov nášho mesta vo všetkých jeho podobách. Našou ambíciou zároveň je, aby sa Košice stali inšpirujúcim príkladom a lídrom dobrovoľníctva v krajinách strednej a východnej Európy,“ dodáva R. Raši.

Titul Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva udeľuje Európske dobrovoľnícke centrum od roku 2013, ktorý bol Európskym rokom občianstva. Odvtedy ho získali postupne Barcelona (2014), Lisabon (2015), Londýn (2016), Sligo (2017) a v roku 2018 ním bude dánsky Aarhus.

Projekty dobrovoľníctva odrážajú spoluprácu Správy mestskej zelene v Košiciach so združeniami a organizáciami, ktoré napomáhajú najmä skrášľovaniu Košíc. Či už ide o materiálnu, alebo organizačnú výpomoc, pri úprave verejného priestranstva, materských škôl, detských ihrísk, alebo priamo o koordináciu dobrovoľníckych aktivít v metropole východného Slovenska.

https://srdcevmeste.sk/

Námestníčka primátora mesta Košice Renáta Lenártová a riaditeľ organizácie KOŠICE – Turizmus Miloslav Klíma prevzali 5. decembra v dánskom meste Aarhus pomyselnú štafetu a titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva 2019 pre Košice.